V New Yorku vydraží známky s podpisy prvních lidí na Měsíci

  • 4
Jako první lidé v dějinách měli přistát na Měsíci. Věděli, že se nemusejí vrátit. Nikdo je nechtěl pojistit a oni se báli, co pak bude s jejich rodinami. Tři američtí astronauti proto v roce 1969 podepsali několik listů s poštovními známkami a dali je blízkým, aby je - pokud dojde na nejhorší - prodali. Teď se unikátní známky objeví na aukci v New Yorku.

Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo. Jeden z nejslavnějších výroků 20. století pronesl americký astronaut Neil Armstrong, když se 20. července 1969 jako první pozemšťan dotkl Měsíce.

Posádku Apolla 11 spolu s ním tvořili ještě Buzz Aldrin a Michael Collins. Když se z historické výpravy z Měsíce vrátili, Země je vítala jako superhrdiny, průkopníky létání do vesmíru a vítěze kosmického závodu s tehdejším Sovětským svazem.

Nikdo nás nechtěl pojistit

Ke čtyřicátému výročí přistání člověka na Měsíci uspořádá newyorská aukční síň Bonhams dražbu "vesmírných" předmětů. Prodávat se budou i zmíněné archy se známkami, které jsou nejvíc ze všeho připomínkou obav, jež trojici astronautů před výpravou sužovaly.

Amstrong, Aldrin a Collins se báli, že v případě jejich smrti zůstanou rodiny bez prostředků. Od vlády by totiž dostaly jen minimální odškodnění. A pojistit se? Nemožné. Výprava byla moc riskantní.

"Kvůli riziku plynoucímu z našeho povolání nás nechtěl nikdo pojistit. Podepsali jsme tedy pár známek a dali je našim rodinám pro případ, že bychom se z mise nevrátili," vysvětlil dnes devětasedmdesátiletý Edwin "Buzz" Aldrin v dopise, který potvrzuje pravost podpisů a který doprovází archy se známkami. "Kdyby se stalo neštěstí, mohla tato limitovaná kolekce naše blízké částečně zabezpečit."

Jeden z podepsaných filatelistických listů se znakem Apolla 11 a razítkem s datem 16. července 1969 z Kennedyho vesmírného centra na Floridě se zařadí mezi víc než 400 položek, které se tento měsíc objeví v aukční síní Bonhams v New Yorku.

Posádka Apolla 11. Zleva Neil Armstrong, Michael Collins a Buzz Aldrin

Posádka Apolla 11. Zleva Neil Armstrong, Michael Collins a Buzz Aldrin

Organizátoři dražby čekají nápor vesmírných nadšenců a sběratelů z celého světa. Předpokládají, že se konečná cena vystavovaných předmětů vyšplhá nejméně na 1,5 miliónu dolarů.

Hodně exponátů jde do aukce rovnou ze sbírek různých astronautů. Mezi kousky, jež určitě vzbudí velký zájem, bude patřit i několik stránek z technického manuálu k používání lunárního modulu Eagle, s nímž Armstrong a Aldrin přistáli na Měsíci.

Neilův první krok

Zájemci budou moci koupit i stránku z letového plánu Apolla 11. Jedná se o detailní záznam z přistání na Měsíci. Jsou v něm i poznámky jako "Neilův první krok" a "můj první krok." Časový plán zaznamenával údaje hodinu po hodině a píše se v něm i to, že po přistání na Měsíci museli astronauti povinně tři hodiny odpočívat, než se mohli vydat na průzkum.

"Ani nemusím říkat, jak nám s Neilem stoupal adrenalin v krvi. Překypovali jsme energií a najednou jsme museli tři hodiny čekat," píše Aldrin. "Měsíční krajina byla bezútěšná, ale vyzařovala z ní zvláštní krása."

Na aukci se objeví i Armstrongův tréninkový skafandr, model amatérské rakety Saturnu 5 nebo kartáček na čištění čoček fotoaparátů posádky Apolla 14 (jež se do vesmíru vypravilo v roce 1971). Mezi štětinami kartáčku dodnes zejí zrnka měsíčního prachu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video