Kanada znejistěla, víza teď nejspíš nezavede, řekl ministr Kohout

  • 292
Vyjednávání s Kanadou podle ministra zahraničí Jana Kohouta přinesla obrat v otázce zavedení víz. "Kanada znejistěla," řekl šéf diplomacie v televizních Otázkách Václava Moravce. Praha teď podle něj "nemá žádnou indikaci, že by se Ottawa k zavedení víz chystala".

Obrat Kohout přičítá "jasné české pozici" a také tomu, že se Praze podařilo "získat na svou stranu Evropskou komisi". S Ottawou totiž tento týden jednal předseda Komise José Manuel Barroso.

Praha chce, aby se za ni Evropská unie postavila a chovala se podle takzvané klauzule solidarity. To znamená: pokud by Kanada Čechům víza opravdu zavedla, všechny členské země EU by jí to "oplatily".

Nicméně Kohout je přesvědčen, že Ottawa v nejbližší době k obnovení vízové povinnosti nepřistoupí. To sice neznamená, že je nebezpečí zažehnáno navždy, ale po posledních jednáních se podle ministra zvýšila pravděpodobnost, že se problém vyřeší jinak - kupříkladu elektronickými registracemi či kontrolami na letištích.

Ty už čeští turisté zažili - před několika lety s Británií. Londýn tehdy v reakci na zvyšující se počet žadatelů o azyl - vesměs z řad českých Romů - poslal na pražské letiště imigrační úředníky, kteří se vyptávali na důvody cesty, finanční možnosti a další podrobnosti. U koho měli podezření, že by mohl být azylant, toho prostě nepustili do letadla. Což hlasitě kritizovali ochránci lidských práv.

Uprchlíci se vracejí

Pokud jde o Kanadu, úvahy o znovuzavedení víz mají stejnou příčinu: zvyšující se počet žadatelů o azyl. Jen za letošní první pololetí jich bylo 1720, řeklo tento týden kanadské velvyslanectví v Praze. To je dvakrát víc než za celý loňský rok. Víc žádostí podle ambasády podali jen Mexičané. - o počtu žádostí si přečtěte zde

Nicméně trend se, jak to vypadá, začíná obracet. V posledních dnech počet žadatelů klesl. A řada těch, kteří už požádali, se navíc začíná vracet domů, upozornila MF DNES. Mnozí přecenili síly, když chtěli v cizí zemi začít s jazykovou bariérou. Další si stěžují na malé kapesné, které od Kanady dostávají (v přepočtu údajně 500 Kč týdně). A lidem se nelíbí ani podmínky v táborech pro azylanty. Útulky už jsou přeplněné. - čtěte Romští uprchlíci se vracejí z Kanady

I to mohlo sehrát roli ve změně postoje Kanady, soudí Kohout i jeho předchůdce v čele diplomacie Karel Schwarzenberg.

Uhl a Šabatová: Romové jsou diskriminováni

Kanaďané zrušili vízovou povinnost pro Čechy v roce 2007. Po deseti letech. Letos v březnu poslali - právě kvůli přibývajícím azylantům - do Česka speciální misi, jež měla posoudit míru diskriminace zdejší romské komunity. Výsledek? Státem řízená perzekuce Romů tu neexistuje, konstatoval posudek.

V tomto duchu se pak vyjádřil v médiích i kanadský ministr pro integraci Jason Kenney. Na což zase zareagovali čeští ochránci lidských práv a poslali šéfredaktorovi deníku Toronto Star Fredu Kuntzovi protestní dopis.

Uvedli v něm, že zpráva situaci v Česku nezobrazila adekvátně a že ministr Kenney nepochopil, že Romové tu ve skutečnosti jsou diskriminováni.

"Česká justice podporuje atmosféru beztrestnosti jak těch, kdo stojí mimo veřejnou správu a kdo i za použití násilí šikanují Romy, tak pracovníků místní veřejné správy, jejichž rozhodnutí přispívají k pronásledování Romů. Tato atmosféra ovlivňuje rozhodnutí romských rodin opustit zemi," napsali.

Pod dopisem jsou mezi jinými podepsáni i bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl a bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue