Imagine Cup 2009 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Studenti řeší hladomor řízeným chovem jedlých brouků

  • 35
Letošní ročník největší technologické soutěže světa je za námi. Vítězné projekty se zabývají například řešením hladomoru, zlepšením dálkového vzdělávání nebo hledáním nejpalčivějších problémů světa emoční analýzou textů na internetu.

Přesně 444 studentů ve 120 týmech soutěžilo v technologické soutěži Imagine Cup 2009 v Káhiře. Slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií proběhlo v nejkrásnější možné lokaci - před pyramidami v Gíze.

Pyramidy

Poprvé v historii Imagine Cupu si pro vítěznou trofej přišel účastník z České republiky.

Přinášíme přehled vybraných vítězných projektů:

Vítěz kategorie Software Design
(softwarový projekt)

tým: SYTECH, Rumunsko
projekt: UpCity


Platforma pro vytváření specifických komunitních sítí, například pro města, vesnice či regiony. Ve společném prostředí se tak mohou integrovat občané, úředníci i vedení města. Každý účastník může založit nový "problém", který je pak pomocí diskuse (návrhů) a taggování jejich relevance řešen. Platforma umožňuje sledování vývoje řešení problému až k jeho ukončení (feedback).

UpCity využívá technologie a softwarová řešení: .NET Framework 3.5, Visual Studio Team System 2008, Windows Mobile SDK, .NET Compact Framework, Microsoft Silverlight, Microsoft DeepZoom, Windows Communication Foundation, SQL Server 2008, Team Foundation Server 2008, Virtual Earth, Live ID a OpenStreetMaps.

Více informací o projektu na upcity.wordpress.com a twitter.com/upcity.

Vítěz kategorie Embedded Development
(zabudovaná technologie)

tým: Wafree, Jižní Korea
projekt: Sinsang Yu

Snížit počet hladovějících obyvatel planety si klade za cíl projekt jihokorejského týmu. Prostředkem k tomu, tedy dostupnou potravinou pro hladovějící, má být brouk Coleoptera Lucanidae. Ten byl sérií testů vybrán z celkem 176 hmyzích kandidátů. Klíčovými parametry (rychlost růstu, množivost, hmotnost, náročnost na přísun vody a potravy) se ukázal být jako nejvhodnější.

Wafree

Hmyz je však citlivý na prostředí, ve kterém žije. Celosvětové uplatnění projektu tak zajišťuje jednoduchý, počítačem řízený inkubátor, který broukům kontroluje světlo, teplotu, vlhkost, přísun živin a další parametry důležité pro jejich rychlý růst. Zároveň monitoruje velikost jedinců a upozorní na jejich optimální věk ke konzumaci.

Takový inkubátor by měl v chudých oblastech rodinám zajistit soběstačnost v získávání potravy a umožnit chov brouků bez jakýchkoliv znalostí. Systém má velmi nízkou spotřebu elektrické energie, napájet ho tedy bude možné i solárními panely.

Wafree

Wafree využívá technologie a softwarová řešení: XML Web service, Microsoft SQL Server 2008, Windows Server 2008, IIS 7.0, .NET Framework 3.5, Silverlight, Virtual Earth, ASP.NET 2.0 a Windows CE 6.0. Projekt již běží čtyři roky a jeho první verze byla představena na Imagine Cupu 2006 v Koreji, kde vyhrál první místo v kategorii středních škol.

Více informací naleznete na adrese wafree.pe.kr.

Vítěz kategorie Game Development
(vývoj hry)

tým: LEVV IT, Brazílie
projekt: Choice

Hra kombinující prvky arkády a strategie se nejlépe hraje v režimu "multiplayer" pro čtyři hráče. Hra trénuje týmovou spolupráci a tvoření společných rozhodnutí. Ta mají v prostředí hry vést ke zlepšení světa, podle tvůrců hry by hráči zde nabyté zkušenosti měli přenést i do světa skutečného.

Choice využívá technologie a softwarová řešení: Visual Studio 2008, XNA Game Studio 3.0

Více informací naleznete na webech edgarfigueiredo.wordpress.com, victorafael.com a sharpgames.net.

Vítěz kategorie Robotics and Algorithm
(robotika a algoritmy)

soutěžící: Lukáš Perůtka – Česká republika
software: Šrotbot

V kategorii Robotic and Algorithm měli účastníci 24 hodin na napsání softwaru pro "sumo robota". To je malý robot s motorickým pohonem, vestavěným počítačem a mnoha senzory, který podle vytvořeného programu sehraje zápas s druhým robotem.

Vítěz Imagine Cup 2009

Vítěz Imagine Cupu 2009 v kategorii "Robotics and Algorithm" Lukáš Perůtka (vlevo) po vyhlášení vítězů před pyramidami v Gíze.

Roboti mají webovou kameru, infračervené senzory a nárazová čidla. Software musí zpracovat a vyhodnotit vstupní data tak, aby robot splnil úkol – vytlačil druhého robota z ringu a zároveň z něj sám nevyjel. Roboti jsou zcela identičtí, mají stejné motory.

V prvním kole spolu roboti zápasí pouze v počítačové simulaci, dvojice vítězných softwarů je pak nahrána do robotů a vyzkoušena v reálném zápase.

Vítězem se stal Lukáš Perůtka z Karlovy univerzity.

Vítěz kategorie MashUp

tým: CURIOUS, USA
projekt: Millenium Development Goal Actors


Srdcem projektu je soubor algoritmů pro analýzu emoční stránky textů publikovaných na internetu. Vizualizací emocí je možné zjednodušit vnímání textu čtenářům a jejich statistickou analýzou lze získat přehled o tom, jaké problémy lidi trápí a jaké emoce různé informace vyvolávají.
Výsledky těchto analýz mají být použity pro další projekty, služby, management a přispět ke vhodnému řešení aktuálně podstatných problémů.

MDGA využívá technologie a softwarová řešení: uClassify, Daylife, Alchemy API, change.org RSS, Java Servlets, HTML/CSS, Open Calais, LingPipe, Google News, Twitter API, PHP, Java.

Více informací na webu teamcurious.com.

Vítěz kategorie Interoperability
(interoperabilita, tj. součinnost)

tým: Proativa Team, Brazílie
projekt: ProLearning


ProLearning je platforma pro vzdálené elektronické studium. V prostředí virtuální reality mohou společně studovat žáci z různých částí světa, společně řešit problémy a vzájemně si radit a doporučovat. Systém slouží i pro interakci s učiteli a je doplněn rozhraním pro mobilní telefony. Nechybí sdílený kalendář, díky kterému student nepropásne žádný důležitý termín.

Výhodou platformy je možnost napojení na jakékoli stávající sociální sítě a web 2.0 služby, včetně MySpace, Google Maps, Microsoft Virtual Earth atd.

Přihlaste se také

Imagine Cup 2010 se bude odehrávat v Polsku. Registrovat se můžete již nyní na adrese www.imaginecup.com.