Obama jede do Ghany nastartovat vztah se „svým“ kontinentem

  • 5
V prvním půlroce v Oválné pracovně se Barack Obama Afrikou moc nezabýval. Záhy po inauguraci sice jmenoval zmocněnce pro Súdán, ale výběr šéfa afrického odboru v Bílém domě mu naopak trval přes tři měsíce. Mluvil s premiérem Zimbabwe Tsvangiraiem, ale vítr ho na černý kontinent zatím nezavál. Až teď. Obama jede do Ghany. A ta ho uvítá jako "svého".

Toto počáteční opomíjení Afriky má důvod, vysvětlují odborníci. Jsou tu Afghánistán a Pákistán, Irák, jaderné hrozby Íránu a KLDR... tedy potíže, které administrativa pociťuje palčivěji než dlouhodobé problémy černého kontinentu.

Příčina je ale i v něčem jiném: Obama je poloviční Afričan (jeho otec byl Keňan) a kdyby se býval do afrických problémů vehementně "zakousl" hned po inauguraci, vyslal by velice špatný signál. Vypadalo by to, jako že Afriku jen kvůli svému původu upřednostňuje před ostatními.

"Návštěva Ghany bude vlastně startem jeho prezidentského vztahu s Afrikou," řekla Whitney Schneidmanová, bývalá Obamova poradkyně ještě z dob předvolební kampaně. Americký prezident se do Ghany přesune z Itálie, kam přijel kvůli summitu G8 a setkání s hlavou katolíků, papežem Benediktem XVI.

Proč si prezident vybral zrovna Ghanu? Je v tom pochopitelně symbolika. Ghana se jako první z afrických zemí osvobodila z koloniálního sevření, už v roce 1957 získala nezávislost na Británii. Navíc je to snad nejlépe fungující demokracie kontinentu, důkazem čehož jsou i loňské prezidentské volby a následné klidné předání moci do rukou opozičního kandidáta.

Ghana se chystá na návštěvu Baracka Obamy (10. července 2009)

Bílý dům by tak chtěl Ghanu využít jako příklad pro další africké státy, potýkající se s diktaturou, korupcí, politickými krizemi, kriminalitou...

I přesto se nabízí otázka, proč si Obama nevybral Keňu. Zemi, kde má pořád velkou část rodiny z otcovy strany (přestože otec je už léta mrtvý). Odpověděl přímo keňský premiér Raila Odinga: "Vyslal by tím velice špatný signál. Vypadalo by to, že přijíždí hlavně kvůli 'organickému' vztahu, který s Keňou má."

Co (z)může Obama

Obama stráví v Africe jen jeden den. Možná ani ne celých 24 hodin. A oproti zvyklostem bude jen v jediné zemi. Co to znamená? Že Afrika sice je na radaru americké zahraniční politiky, ale "jen" jako jedna z oblastí, podotkla agentura Reuters.

"Říká tím Africe: Jsi pro mě důležitá, ale musíš být trpělivá. Mám na talíři i jiné věci a náš vztah se bude muset rozvíjet postupně," vysvětlil Steven McDonald, šéf afrického programu washingtonského Woodrow Wilson International Center.

Nic moc konkrétního se od bleskové návštěvy čekat nedá. Prezident bude mít projev v ghanském parlamentu. Dozajista promluví o potížích, jež kontinent trápí. O korupci, absenci demokracie, o šíření AIDS. "Využije vystoupení k představení komplexnější vize své africké politiky," citoval Reuters názory analytiků. Nicméně jak konkrétně zastavit šíření AIDS, jak dostat potraviny k hladovějícím nebo vymýtit korupci, se svět určitě nedozví.

Obama v dřevěné televizi

Afričané se na Obamu těší. Je přece "jejich". Letiště v ghanské metropoli dostalo nové, zářivé vlajky, po městě se objevily billboardy se společným portrétem Obamy a ghanského prezidenta Millse.

Ghana se chystá na návštěvu Baracka Obamy (10. července 2009)

Ghana se chystá na návštěvu Baracka Obamy (10. července 2009)

Místní obchodníci prodávají trička, vlajky, náramky a další "tematické zboží". Umělci se činí. Jeden z nich, Gilbert Forsen, ukázal zpravodaji britské BBC svůj výtvor: velkou dřevěnou maketu televize, na jejíž obrazovce je na barevném pozadí portrét Obamy a nápis "Vítej v Ghaně".

Výroba modelu stála Forsena asi 80 dolarů, což je na tamní poměry vskutku hodně. "Mám ho tak rád, že jsem udělal tuhle televizi," řekl umělec. O dílo už prý projevily zájem dvě stovky lidí. Ale Forsen zatím neprodá. Čeká, jestli se nedostane k americkému prezidentovi blíž, aby mu ho mohl věnovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video