Ujguři i Chanové vyšli znovu do ulic, střetli se s čínskou policií

  • 129
Na západě Číny se odehrály další násilné střety mezi muslimskými Ujgury a jednotkami čínské policie. Do ulic hlavního města autonomní oblasti Sin-ťiang vyrazili i etničtí Číňané, takzvaní Chanové, a rozbíjeli výlohy obchodů vlastněných Ujgury. Víkendové a pondělní násilnosti si vyžádaly 156 obětí a tisíc zraněných.

Asi dvě stovky Ujgurů, většinou ženy, vyšly do ulic Urumči protestovat proti náhodnému zatýkání rodinných příslušníků při raziích čínských bezpečnostních sil. "Mého manžela včera odvedla policie a neřekla proč. Jen ho prostě odvedli," řekla jedna z protestujících žen.

"Bezdůvodně nás zatýkají. Nastal čas jim to vrátit zpět," prohlásil asi dvacetiletý Abdul Ali. Jeho tři bratři a sestra jsou údajně mezi 1 434 Ujgury, kteří byli podle agentury Nová Čína policií po násilnostech pozatýkáni.

Chanové při nepokojích v ulicícíh Urumči (7. července 2009)

Chanové při nepokojích v ulicích Urumči (7. července 2009)

Nové potyčky vypukly poté, co demonstrantům zahradily cestu stovky členů zásahových jednotek ozbrojených štíty a holemi. Policisté se ale po krátké chvíli stáhli a zástup se poté postupně zmenšoval, až Ujguři protest přibližně po 90 minutách ukončili.

V ulicích Urumči se ale záhy objevili etničtí Číňané (Chanové) a rozbíjeli výlohy obchodů vlastněných Ujgury a vyrazili i k mešitě v ujgurské čtvrti. Protestující křičeli "Pryč s Ujgury", a když se obě skupiny střetly, zasáhla policie. Ulicemi začaly létat slzné granáty.

Ujgurské ženy protestují v západočínském městě Urumči (7. července 2009)

Ujgurské ženy protestují v západočínském městě Urumči (7. července 2009)

Stovkám Chanů, vyzbrojených motykami, kovovými tyčemi nebo šavlemi, se na chvíli podařilo prorazit policejní linii. "Napadli nás. Teď jsme na řadě my, abychom na ně zaútočili," řekl Číňan, který odmítl zveřejnit své jméno.

Místní vláda vyhlásila zákaz vycházení

Nepokoje, které jsou údajně největší od povstání na náměstí Nebeského klidu v roce 1989, eskalují a vláda provincie Sin-ťiang se obává dalších násilností. Na dnešní noc proto vyhlásila zákaz vycházení. Místní komunistický boss Wang Le-čchüan v televizním projevu oznámil, že zákaz vycházení bude platit od deváté hodiny večerní do osmé hodiny ranní.

Bitvu v ulicích podle BBC sledovali i západní novináři. Úřady je vzaly na obhlídku následků nedělních nepokojů, a když vypukly nové potyčky, úředníci je okamžitě z oblasti odvedli.

Mapa Číny

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Násilí proti Ujgurům začalo podle BBC už před několika dny na jiném místě Číny, v provincii Kuan-tung. Rozvášněný dav etnických Číňanů prý zaútočil na továrnu ve městě Šao-kuang a na místě zanechal dva mrtvé ujgurské dělníky a 118 zraněných. Nepotvrzené zprávy ale naznačují, že zabitých Ujgurů bylo více.

V pondělí vyšli demonstranti do ulic Urumči, vypalovali automobily a obchody a střetli se s bezpečnostními jednotkami. Postavilo se jim přes 20 tisíc policistů a vojáků. Podle agentury Nová Čína zatkli celkem 1 434 lidí, násilnosti si vyžádaly životy 156 lidí, dalších více než 1 000 bylo zraněno. - přečtěte si Západem Číny se šíří etnické nepokoje

Ujguři

- Napětí v provincii Sin-ťiang panuje již řadu let. Někteří z asi osmi milionů tamních Ujgurů se chtějí od Číny odtrhnout. Jsou nespokojení se sílícím vlivem Chanů (etnických Číňanů) na území, které považují za své. Ujgurové jsou původními obyvateli Sin-ťiangu, jde převážně o muslimy. Protestují proti kontrole a potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské vládnoucí komunistické strany.

- V provincii Sin-Ťiang žije 45 % procent Ujgurů a 40 % Chanů. Číňané kontrolují oblast nepřetržitě od roku 1949, kdy zlikvidovali krátkou existenci státu Východní Turkestán. Občasné střety se objevují od roku 1991. Doposud nejkrvavější byl ten ze 4. srpna 2008, kdy ujgurští povstalci zabili 16 čínských policistů. - o incidentu si přečtěte zde

zdroj: BBC

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: BBC, Google+, Islám, Urumči

Nejlepší videa na Revue