Barack Obama snídá s Vladimirem Putinem (7. července 2009)

Barack Obama snídá s Vladimirem Putinem (7. července 2009) | foto: Reuters

Obama s Putinem si ke snídani naservírovali vzájemné poklony

  • 39
Americký prezident Obama posnídal s ruským premiérem Putinem. Oba vlivní muži zahájili společnou snídani poklonami. Obama bývalého ruského prezidenta a současného premiéra hned zkraje pochválil za to, jak si vedl v obou svých funkcích, vykonal podle něj mimořádný kus práce.

Putin zase řekl, že Rusko si naději na zlepšení vztahů s USA spojuje právě s Obamou. Ještě minulý týden přitom Obama Putina kritizoval jako muže uvázlého jednou nohou v minulosti, připomněla agentura Reuters.

Americký prezident dále prohlásil, že se nemusí stoprocentně shodovat, ale mají teď perfektní příležitost vztahy upevnit. "Nemusíme se na všem shodnout, ale myslím, že můžeme jednat v tónu vzájemného respektu a konzultace, které budou dobře sloužit Američanům i Rusům."

Nejmenovaní američtí činitelé později zhodnotili ranní schůzku státníků jako "velmi úspěšnou". Obama s Putinem podle nich probrali například terorismus či změnu klimatu. Spokojenost zřejmě vládla i na ruské straně. "Hovořili o Gruzii, Ukrajině a obecně o oblastech bývalého Sovětského svazu. Americký prezident slíbil, že vezme v potaz zvláštnosti našich (vztahů) s těmito zeměmi," prohlásil Putinův asistent Juri Ušakov.

Snídaně politiků nakonec trvala přes dvě hodiny, o půl hodiny déle, než se původně předpokládalo. Putin, který je i po odchodu z Kremlu stále považovaný za nejvlivnějšího ruského politika, nechal přichystat pro americkou hlavu státu typickou ruskou snídani, při níž nechyběl čaj ze samovaru či vejce s kaviárem.

Po odjezdu z Putinovy rezidence se Obama setkal s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem, který dorazil také na jeho projev v moskevské ekonomické škole. Americký prezident ve své řeči zdůraznil, že USA mají zájem na silném, mírovém a prosperujícím Rusku, které dokáže víc, když se navíc spojí s Amerikou. - přečtěte si Obama vysvětloval Rusům, jak důležité je spojit se s USA

Při pozdějším setkání s podnikateli se šéf Bílého domu pozastavil nad tím, že loňský obrat s Ruskem, 36 miliard dolarů, představuje pouhou setinu amerického obchodu. Zlepšení vztahů obou zemí by podle něj mělo ovlivnit i vzájemný obchod.

Pozdě odpoledne se Obama sešel s představiteli nevládních organizací a ruské opozice. Přijetí se mělo dostat jak vůdci ruských komunistů Gennadiji Zjuganovovi, tak i nesmiřitelnému kritikovi Kremlu, bývalému šachovému šampionovi Garrimu Kasparovovi.

Obamův perný den v Moskvě zakončí recepce v Kremlu, kde se šéfovi Bílého domu v pondělí podařilo dospět k sérii dohod s ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem. Hlavy obou států podepsaly předběžnou dohodu o snížení počtu jaderných hlavic o stovky kusů a dohodly se i na spolupráci při stabilizaci Afghánistánu. - přečtěte si Obama se s Ruskem dohodl na snížení počtu jaderných hlavic

Smlouvy a vůbec celá návštěva amerického prezidenta v Moskvě, která je první po sedmileté přestávce, jsou považovány za první krok ke zlepšení rusko-amerických vztahů po mrazivé éře vyhrocených rozporů, přirovnávaných až ke studené válce.

Jak vidí podepsané dohody ruský tisk

Ruský tisk se nemůže shodnout, zda množství podepsaných dokumentů z prvního dne návštěvy amerického prezidenta v Moskvě je počátkem "restartu" vztahů, anebo jen potvrzením přetrvávajících rozporů mezi Washingtonem a Moskvou.

"Dlouho očekávaný 'restart' se uskutečnil," zdůrazňuje mimo jiné list Izvestija. "Tak jako počítač se restartem znovu zapíná, tak i Rusko a USA otevřely novou stránku ve svých vztazích," dodává list považovaný za blízký Kremlu.

Například Kommersant tento optimismus nesdílí. "Neshody byly potrvzeny podpisy," míní deník, i když připouští, že seznam dosažených dohod vypadá impozantně, s přihlédnutím ke stavu rusko-amerických vztahů v posledních letech.

Za nejdůležitější výsledek list považuje dohodu o přepravě amerických vojenských nákladů do Afghánistánu, kde Američané zahájili mohutnou ofenzivu; úspěchem Moskvy se přitom jeví ruské inspekce naložených letounů na amerických základnách.

Ale v otázkách snížení strategických útočných zbraní a protiraketové obrany "strany fakticky zůstaly na svých pozicích, jakkoli i to vyložily jako úspěch".

Zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue