Západem Číny se šíří etnické nepokoje, zemřelo prý téměř 160 lidí

  • 110
Napětí mezi muslimskou menšinou Ujgurů a etnickými Čínany se šíří Ujgurskou autonomní oblastí Sin-ťiang na západě Číny. O život přišlo podle čínských médií už 156 lidí a přes osm set bylo zraněno. Podle exilových organizací se čínská propaganda snaží svalit vinu za rozpoutání násilí na Ujgury.

Pokud se bilance zabitých a raněných potvrdí - a některá čínská média už varují před růstem počtu mrtvých - půjde o nejkrvavější potlačení protestu v Číně od násilného zákroku proti studentům na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989.

V Kašgáru, kam se nepokoje podle agentury AP přelily v pondělí odpoledne z hlavního města provinicie Urumči, se demonstrace asi 300 Ujgurů obešla podle svědků zatím bez násilí. "Policie nás obklíčila, navzájem jsme na sebe křičeli, ale k žádným potyčkám ani fyzickému kontaktu nedošlo," uvedl svědek jménem Jagupu.

Jen pár hodin předtím ale protesty Ujgurů, z nichž někteří se touží od Číny odtrhnout, přerostly v v regionálním hlavním městě Urumči v krvavou lázeň. Do ulic vyšla podle Nové Číny asi tisícovka Ujgurů, kteří prý napadali kolemjdoucí, zapalovali auta a střetli se s policií. Ta později ve městě obnovila pořádek a úřady vyhlásily zákaz nočního vycházení. Stovky lidí byly pozatýkány.

Atmosféra strachu panovala v Urumči i v pondělí. Hlavní třídou města obydlenou převážně Urgury pochodovaly podle AP řady polovojenské policie v zelených uniformách a v rukou třímaly obušky, bambusové hole a praky. Mobilní sítě ve městě nefungují, zpomaleno nebo přerušeno bylo také internetové spojení.

Agentura Nová Čína zatím nijak nevysvětlila, jak je možné, že během nedělních střetů zemřelo tolik lidí. Vláda viní z rozdmýchávání násilí exilové ujgurské skupiny, zatímco v zahraničí žijící Ujgurové tvrdí, že vinu nese policie, která násilně zakročila proti poklidnému protestu.

Podle amerického turisty, kterého cituje agentura AFP, byla atmosféra v Urumči "velmi napjatá". "V neděli půl hodiny po poledni (po 18:30 SELČ) jsem slyšel dvě exploze, které zněly jako střelba a následovaly několik minut po sobě," vypráví šestadvacetiletý turista, který si nepřál být jmenován.

"Pak jsem slyšel střelbu a viděl přijíždět čínskou policii v obrněných vozidlech, a taky dva autobusy plné vojáků a dvě nákladní auta s dalšími vojáky na korbě."

Nepokoje v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. (5. července 2009)Nepokoje v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. (5. července 2009)

Nepokoje agentuře popsala také další svědkyně, etnická Číňanka, která je sledovala z jedenáctého patra porodnice v Urumči. Podle ní manifestace nejprve vypadala jako studentský pochod, ale pak se zvrhla. "Ujgurové zaútočili na motocyklisty kamením. Zaměřovali se jen na etnické Číňany (Chany)," říká.

"Zapálili nejméně deset autobusů a převraceli auta. Vytloukali výklady obchodů a snažili se vniknout do nemocnice. Rychle dorazila pořádková policie a zavřela mříže na dveřích. Měli jsme strach. Teď jsme uzavření uvnitř," dodala.

Nepokoje v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. (5. července 2009)

Exilové skupiny na webových stránkách tvrdí, že násilí proti Ujgurům začalo už před několika dny na jiném místě Číny, v provincii Kuan-tung. Podle oficiální čínské verze zaútočil rozvášněný dav etnických Číňanů na továrnu ve městě Šao-kuang a na místě zanechal dva mrtvé urgurské dělníky a 118 zraněných. Nepotvrzené zprávy ale naznačují, že zabitých Ujgurů bylo více.

A ze záběrů z videa zveřejněného na exilových stránkách Ujgurů vyplývá, že místní policejní síly lynčování dělníků davem jenom nečinně přihlížely.

"Ujgurové léta trpěli rasovou diskriminací a dvojím metrem čínské vládní politiky, která naše etnikum vykresluje jako zločince a teroristy. Oficiální média šíří propagandu, z níž Ujgurové vycházejí jako zaostalí a násilničtí, jako přívrženci terorismu, separatismu a extrémismu," uvedla na stránkách exilové organizace Ujgurů její předsedkyně Rebía Kadírová, která žije v USA a podle čínské vlády stojí za rozdmýcháním nynějších nepokojů.

Někteří z asi osmi milionů Ujgurů v provincii Sin-ťiang jsou nespokojení se sílícím vlivem etnických Číňanů (Chanů) na území, které považují za své, a protestují proti kontrole a potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské vládnoucí komunistické strany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue