Zpráva kanadského Úřadu pro imigraci a uprchlíky o situaci v Česku cituje jak státní orgány, podle nichž jsou Romové před diskriminací chráněni, tak neziskové organizace, které naopak upozorňují na závažné nedostatky. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Česko není ostrov perzekuce, uznává Kanada. Obnovit víza ale chce

  • 952
Rozhodnutí Kanady obnovit víza pro české občany se rodilo už před dvěma měsíci, kdy Ottawa vyslala do Česka speciální misi. Ta měla posoudit míru diskriminace zdejší romské komunity. Podle jejích závěrů ale v Česku státem řízená perzekuce Romů neexistuje. A tedy ani důvod k emigraci, naznačuje Kanada.

Ačkoliv kanadská vláda svůj úmysl dosud oficiálně nepotvrdila, například podle České televize je o zavedení víz prakticky rozhodnuto. Otevřeně jej hodlá Ottawa potvrdit v úterý.

Kanadský ministr pro přistěhovalectví Jason Kenney dal najevo obavy z rostoucího počtu romských žadatelů o azyl už minulý týden během své návštěvy v Praze. Přitom, jak Kenneyho citoval kanadský deník Globe and Mail, lze "Českou republiku jen stěží považovat za ostrov perzekuce Romů v Evropě".

Kenney vycházel ze zprávy kanadského Úřadu pro imigraci a uprchlíky, který vyslal v březnu do Česka tým expertů s cílem zmonitorovat situaci Romů. Jejich posudek ovšem zdaleka není jednoznačný - cituje totiž jak státní orgány, podle nichž jsou Romové před diskriminací chráněni a programově integrováni do společnosti, tak neziskové organizace, které naopak upozorňují na závažné nedostatky.

Zpráva například jmenuje brněnského policistu Jaroslava Dlapu, který si Kanaďanům stěžoval na neochotu Romů spolupracovat v roli svědků při vyšetřování trestných činů. V opačném gardu znějí hlasy neziskových organizací, podle nichž se policie vůči Romům staví apriori negativně včetně "diskriminačního" nebo "neuctivého" přístupu a předem je považuje za potenciální zločince, a zřídka za oběti.

Kanaďanům také mnoho zpovídaných zástupců neziskovek potvrdilo, že Romové se často na policii s žádostí o pomoc vůbec neobracejí, protože jí nedůvěřují a nevěří, že jejich stížnosti bude brát vážně.

Spekulace mohou vyvolat úprk za hranice

Fakt, že Romové čelí v Česku určitým problémům, vzal v potaz i ministr Kenney. Zdejší vláda však podle něj dělá vše pro to, aby zlepšila jejich právní ochranu a ekonomické možnosti.

víza pro čr

Pokud Kanada obnoví víza pro ČR, bude to dva roky od jejich zrušení. Do Kanady utíkají převážně čeští Romové, od letošního ledna do dubna jich tam přiletělo 1077. Za celý loňský rok jich bylo 861. Vízová povinnost platila od roku 1997 do roku 2007 kvůli tomu, že už v minulosti se Ottawa potýkala s vysokým počtem českých žadatelů o azyl.

"Česká republika je plnoprávným členem EU a řídí se evropskými zákony na ochranu lidských práv, a zpráva zdůrazňuje, že neexistuje státem řízená šikana českých Romů," sdělil Kenney koncem června kanadským médiím.

S tím se ztotožnil i kanadský list Globe and Mail, který nicméně zavedení víz pro Českou republiku považuje za jediné správné rozhodnutí. "Jde o necitlivý nástroj použitý vůči spřátelené zemi, zvlášť pokud skutečný problém spočívá v kanadském systému udělování azylu, který je lehce zneužitelný. Je nutné systém reformovat, ale do té doby nezbývá než obnovit vízový režim," argumentuje list v redakčním komentáři.

Mluvčí ministra Kenneyho Alykhan Velshi nechtěl náznaky ze strany kanadské vlády nijak komentovat. "Tyto spekulativní zprávy by mohly vyvolat úprk na hranice," varoval mluvčí. - čtěte Kanada chce údajně zavést víza

Klaus sází na další jednání

Na Kanadu se mezitím snesla kritika z nejvyšších pater české politiky. Šéfové ČSSD Jiří Paroubek a KDU-ČSL Cyril Svoboda se shodli, že zavedení víz pro české turisty by bylo skandální. Proti se staví i Vojtěch Filip (KSČM) a místopředseda ODS Petr Nečas. - čtěte více o reakcích českých politiků

Diplomatičtěji v pondělí zareagoval prezident václav Klaus, který doufá, že se hrozbu obnovení víz podaří ještě odvrátit jednáním.

"Já doufám, že se bude s Kanadou ještě vyjednávat. Odvetu, tu si nechme opravdu na poslední chvíli," prohlásil Klaus v reakci na výroky některých českých politiků, podle nichž by po případném obnovení kanadské vízové povinnosti mělo Česko tlačit na EU kvůli přijetí recipročního opatření vůči Kanadě.

S kritikou, i když zřejmě jinak motivovanou, přišel na druhé straně oceánu torontský právník Max Berger, jehož klienty tvoří asi čtyři stovky romských žadatelů o azyl. Úřad pro imigraci a uprchlíky prý dosud rozhodoval v méně než stovce případů, přičemž uspělo plných 85 procent žadatelů. To Berger považuje za mimořádně vysoké číslo, běžně je totiž přijato jen kolem 40 procent.

"Může tak Kanada ospravedlnit obnovení vízové povinnosti? V podstatě tak jen zavírá dveře skutečným žadatelům o azyl," řekl Berger listu Globe and Mail.

Ministr Kenney podle něj podkopává i vlastní úřad, když veřejně prohlašuje, že Česko není "ostrovem perzekuce", čímž naznačuje, že žádosti uprchlíků jsou nepodložené.

Současné obavy provázející nárůst počtu žádostí o azyl jsou podle Bergera přehnanou panikou. "Úřad pro imigraci a uprchlíky v minulosti řešil mnohem více případů. Začátkem 90. let šlo o 40 až 45 tisíc žadatelů ročně, nyní je to 30 tisíc," uzavřel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue