Američané zahájili v Afghánistánu masivní ofenzivu v údolí řeky Hílmand

  • 31
Americká námořní pěchota zahájila ofenzivu v údolí řeky Hílmand na jihu Afghánistánu. Je to první velká operace v rámci nové strategie amerického prezidenta Baracka Obamy. Jejím cílem je stabilizovat situaci v zemi a vymýtit Taliban. Pákistánská armáda mezitím oznámila, že přesouvá muže k hranicím s Afgánistánem, aby zablokovali únikové stezky talibanců.

Americký generál Larry Nicholson prohlásil, že operace se od předchozích liší tím, že je mnohem masivnější a rychlejší. Je to také první zásadní ofenziva Spojených států v Afghánistánu od nástupu Baracka Obamy do prezidentského úřadu.

Do operace se zapojily čtyři tisíce příslušníků námořní pěchoty. V provincii Hílmand mají společně s afghánskými jednotkami zasáhnout proti ozbrojencům z Talibanu a proniknout do oblastí, kde v současné době nepůsobí vojáci NATO.

V provincii tak bojuje 13 tisíc vojáků členských zemí Aliance, nejvíce jich je z USA a Velké Británie, která začala ofenzivu v Hílmandu minulý týden. Pomáhají jim tam stovky Dánů a Estonců.

Členové námořní pěchoty v provincii Hílmand (2. července 2009)

Členové námořní pěchoty v provincii Hílmand (2. července 2009)

Taliban v této afghánské oblasti upevnil své pozice, na řadě míst vytlačil místní policii, úředníky a chopil se moci. Militantní hnutí profituje hlavně z obchodu s opiem, jež se vyrábí z máku pěstovaného na polích kolem řeky Hílmand.

Americká armáda zatím nezveřejnila o bojích mnoho detailů, zato mluvčí Talibanu prohlásil, že ozbrojenci tam už zabili 33 vojáků USA a zničili několik vozidel. NATO označilo tvrzení Talibanu za falešné. Včera zemřeli v bojích dva britští vojáci, které zabila exploze poblíž města Laškargáh.

Hlavní úkol: chránit civilisty

Američtí vojáci mají na určených místech vybudovat malé základny a žít mezi místními obyvateli. Místo na pronásledování povstalců se mají soustředit na ochranu civilistů před bojovníky Talibanu nebo na obnovu místní správy.

"Budou se setkávat s místními předáky a hovořit s nimi o tom, co tamní lidé potřebují, a pomáhat jim s tím," uvedl mluvčí námořní pěchoty Bill Pelletier. "Nechceme, aby se na nás lidé v provincii Hílmand dívali jako na nepřátele, my je chceme před nepřítelem chránit."

Američané ve své strategii předpokládají, že většina lidí v provincii Hílmand s Talibanem nesouhlasí. Domnívají se, že si místní přejí, aby nad jejich územím měla kontrolu afghánská vláda. A že Taliban, který zde nastolil striktní pravidla radikálního islámu, začali podporovat proto, jelikož je nikdo jiný nechránil.

Nová strategie Baracka obamy

Působení Talibanu v Afghánistánu a sousedním Pákistánu je podle amerického prezidenta Obamy největší hrozbou pro bezpečnost Spojených států. V březnu proto zveřejnil novou strategii pro Afghánistán. - čtěte Zničíme Al-Kajdu, slíbil Obama

Počet amerických vojáků v Afghánistánu se má letos zdvojnásobit (z 32 tisíc na 68 tisíc). USA se místo konvenční války mají zaměřit na cílený boj proti povstalcům a na ochranu civilistů.

Nový velitel jednotek Spojených států a NATO v Afghánistánu Stanley McChrystal uvedl, že zahraniční jednotky musí "lidi přesvědčovat, ne střílet". Opakovaně slíbil, že podnikne kroky k omezení ztrát na straně afghánského civilního obyvatelstva, což podkopává důvěru lidí v příslušníky zahraničních jednotek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video