Chystáme několik trestních oznámení, řekl mluvčí squaterů z Milady

  • 369
Beztrestnost pro squatery, kteří se zabarikádovali ve vile Milada, vyjednal jejich mluvčí Jan Němec. V chatu se čtenáři iDNES.cz čelil dotazům na životní styl svých přátel. Ač sám vilu neobýval, mladých lidí žijících netradiční způsobem se zastával. A přiznal, že kvůli vyklizení vily se připravuje trestní oznámení na majitele vily.

"Vypracováváme v tuto chvíli několik trestních oznámení, poněvadž ani podle platných zákonů i když zakoupíte nemovitost dejme tomu s bezdomovcem, tak prostě nesmíte přijít, zkopat ho a zničit mu všechny osobní věci. Existují mezinárodní úmluvy, které jasně definují bydlení, a především: právo na soukromé vlastnictví není nadřazeno právu na bydlení," uvedl v chatu Jan Němec.

Ústav pro informace ve vzdělávání podle něj squatery předem o objednání bezpečnostní agentury neinformoval a do včerejška s nimi o ničem nejednal. Proto právníci sympatizující se squatery na ústav zpracovávají trestní oznámení, podotkl Němec.

Mluvčí iniciativy Freedom Not Fear také připomněl anglický zákon, podle něhož připadne opuštěná nemovitost tomu, kdo ji obývá, pokud se o objekt deset let nepřihlásí majitel.

Odpovědi Jana Němce čtěte zde

Čtenářům odpovídal mluvčí iniciativy Freedom Not Fear

V řadě odpovědí pak Němec hájil své přátele ze squatu. "Chceme žít ve světě, kdy si můžeme volně dojít do lesa, jak bylo možné po tisíce let, porazit stromy a postavit si z něho dům. Tento systém to neumožňuje. Proto nám nezbývá, než obsazovat takovéto spekulativní prostory a poukazovat tím na nesmyslnost některých předpisů," odpověděl Němec čtenáři, který ho "hnal do práce".

Nabídl také řešení, jak měl vlastník vily postupovat před jejím vyklizením. "Pokusil bych se s ním dohodnout jako rozumný člověk. Rozhodně bych ho na místě nezkopal," uvedl Němec.

Právě on má velký podíl na tom, že během vyklízení squatu Milada v pražské Tróji došlo jen k několika menším strkanicím mezi příznivci squatingu a policejními těžkooděnci.

Snažil se vyjednat dohodu mezi radikálním křídlem anarchistů a zároveň přesvědčoval Michaela Kocába a Martina Červíčka, aby slyšeli slova mladých alternativců o legitimitě jejich počínání.

Němec se v chatu vyjádřil také k jednání s ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem. Jeden ze čtenářů mu vytkl, že s členem vlády jednal neoholený a v tričku.

"Pan ministr si nestěžoval, dokonce se odvažuji tvrdit, že ke mně přistupoval s jistými sympatiemi, rád jsem si s ním vyměnil názory," uvedl Němec.

Zdá se ovšem, že ne všichni squateři jsou s jednáním se zástupci státu spokojeni. "Nehledě na výsledky jednání přijde na vyklizení Milady adekvátní odpověď, která bude instituce zodpovědné za tento akt hodně bolet," napsali ráno na svém webu.

V poledne pak před sídlem Ústavu pro informace ve vzdělávání, nového majitele prvorepublikové vily Milada, začala první demonstrace.

Demonstrace squaterů v centru Prahy

Sledujte PŘÍMÝ PŘENOS z akce na Senovážném náměstí

Vyklízení posledního pražského squatu bylo dramatické. Bezpečnostní agentura, kterou do vily stojící bezprostředně u vysokoškolských kolejí poslal Ústav pro informace ve vzdělávání, do objektu vtrhla brzy ráno.

"Chovali se agresivně, rozbíjeli nám věci, stříkali nám do očí slzný plyn," stěžovali si squateři na "černé šerify".

"Chceme dům nabídnout státním organizacím," vysvětlila vyklizení vily mluvčí ústavu Bohumila Beranová. Na squatery si stěžovali okolní obyvatelé okolí včetně vysokoškoláků.

"Obyvatelé Pelc-Tyrolky si společně s vysokoškolskými studenty ubytovanými na kolejích 17. listopadu dlouhodobě stěžují na neudržitelnou situaci v okolí obou objektů," sdělila iDNES.cz Beranová.

Poslední dva anarchisté Miladu opustili v půl deváté večer. Odvázali se od komínu a slezli dolů. Šéf pražské policie Martin Červíček jim slíbil, že nebudou potrestáni. Kocáb se zavázal iniciovat jednání buď o návratu squaterů do Milady, nebo o jejich stěhování do jiného prostoru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue