Blake Griffin

Blake Griffin | foto: Reuters

Pozvedne první muž draftu Blake Griffin „prokleté“ Los Angeles Clippers?

  • 11
Dvacetiletý mladíček Blake Griffin vstupuje jako jednička draftu do basketbalové NBA s nesnadným úkolem: pozvednout Los Angeles Clippers. Tedy organizaci, která byla svého času časopisem Sports Illustrated vyhlášena za nejhorší profesionální klub historie.

Právě teď je Griffin největší hvězdou NBA. Jenže tato sláva pomine nejspíš už s premiérovým letním přestupem. Prvního muže vstupního draftu čeká úkol zhodnotit svůj věhlas na hřišti.

Griffin byl sice jasným favoritem draftu, to ale platilo o Gregu Odenovi taky. Navíc hovoříme o Clippers, kteří před jedenácti lety také vybírali jako první - a zvolili pivota Michaela Olowokandiho. Před Mike Bibbym, Paulem Piercem, Vincem Carterem, Dirkem Nowitzkim, Antawnem Jamisonem i Rashardem Lewisem...

Byl to jen jeden z mnoha důkazů, jak se v Clippers buduje kádr. Také Blake Griffin je podkošovým hráčem, po nichž Clippers při draftech prahli snad ještě víc než všechny další kluby - a obvykle ve své volbě selhali.

Skauti hledající hráčské paralely, vidí v Griffinovi něco z Carlose Boozera i Amarého Stoudemira. A pokud by se opravdu zadařilo, mohl by se prý vyrovnat legendárnímu Mailmanovi - samotnému Karlu Maloneovi, historicky druhému nejlepšímu střelci NBA. Griffinovi navíc míč nepřekáží. Paradoxně totiž začínal jako střední rozehrávač.

Podívejte se, co umí Blake Griffin v útoku


Srovnávání s Boozerem, Stoudemirem i Odenem však mají nejméně jednu vadu: dvacetiletý pořízek má na své straně dobré zdraví. Alespoň zatím. Přezdívku Terminátor si vysloužil nejenom pro svou vysokou (206 centimetrů) a osvalenou (113 kilogramů) postavu, ale také se řadí k železným mužům. Ve své první univerzitní sezoně měl sice poraněná obě kolena, pokaždé se ale nebývale brzy vrátil do hry.

Co dalšího se o nové hvězdě ví? Není toho moc. Působí jako typický americký chlapec od vedle. Hovoří víc o práci než o svém mistrovství. Vyrostl v Edmondu, počestném předměstí Oklahoma City. Vybral si tu nejbližší vysokou školu - University of Oklahoma. A když se Griffina novináři zeptali, kde by ho nejraději viděla jeho maminka, odpověď byla rychlá: "Oklahoma City Thunder".

Sám Griffin mluvil před draftem spíš jako svůj vlastní agent. "Los Angeles Clippers? To není špatné. Chtěl jsem do velkého města." Není se co divit, kalifornská metropole je druhým největším reklamním trhem ve Spojených státech. Tady se hvězdy prodávají samy.

V obraně se umí Griffin vypořádat s Derrickem Rosem


Pokud ale Griffin pomýšlí na týmové úspěchy víc než na lukrativní kontrakty, čeká ho V Clippers právě to, co on sám tolik vzývá - tvrdá práce. Klub se během tří dekád v Kalifornii podíval čtyřikrát do play-off a zvítězil v jediné sérii. Loni už byl ale na svém obvyklém místě: s 19 výhrami a 63 porážkami se krčil u dna Západní konference.

Tradiční politika Clippers sbírat vyčpělé veterány se selhávajícími nováčky loni dostala novou kapitolu. Ještě před úprkem Eltona Branda přišel rozehrávač Baron Davis. A byla z toho jeho nejhorší sezona za dlouhé roky. Z Denveru přišel pivot Marcus Camby. A byla z toho nejlepší sezona za dlouhé roky - ovšem pro Nuggets. Přišel křídelník Zach Randolph, kdysi naděje, dnes velký cestovatel.

A předchozí dvě volby Los Angeles Clippers v draftu? Křídlo Al Thornton a rozehrávač Eric Gordon. Oba hrají, většinou dokonce v základu. Dějiny NBA však ještě nerozčeřili. Kdo by se divil sloupkaři Billu Simmonsovi, který se svou typickou uštěpačností Griffinovi radí vzít nohy na ramena?

Blake Griffin má předpoklady, aby pokračoval v úspěšné individuální dráze. K velkým vítězstvím však svůj tým zatím nedovedl. Zatímco jeho Oklahoma Sooners to dotáhli "jen" mezi nejlepších osm celků v NCAA, Griffin sbírá jednu trofej za druhou. V první sezoně byl zvolen nováčkem roku, v té druhé si při průměrech 22,7 bodů a 14,4 doskoků na zápas vysloužil John R. Wooden Award pro hráče roku.

Takhle se Griffin, Thabeet a spol. připravovali před draftem:


V Oklahomě měl Griffin číslo 23, v Los Angeles Clipper si vybral 32, kterou v Sooners nosil jeho starší bratr Tyler. I on letos zahajuje profesionální kariéru - jenže v basketbalovém cirkuse Harlem Globetrotters.

"Samozřejmě, chtěl jsem být jako Michael Jordan, ale nějak to nevyšlo," řekl Blake Griffin. "Na špičkových hráčích jako Kobe nebo LeBron si cením, jak se dokáží zlepšovat s každým rokem. Chci být jako oni, nebudu mít jejich schopnosti, ale jejich pracovní morálku snad ano. Je spousta věcí v útoku i v obraně, na kterých musím dřít," pochopil už před svým prvním zápasem v NBA. To je pro Clippers dobrá zpráva, jedna z mála v jejich historii.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž