Squateři opustili střechu vily Milada. Kocáb jim zaručil další jednání

  • 5352
Policie zasahovala v pražském squatu Milada. O asistenci ji požádal majitel objektu, který ho chce vyklidit kvůli stížnostem na nepořádek a hluk. Svůj útulek bránila na střeše skupina squaterů, se kterými nakonec vyjednal dohodu ministr pro lidská práva Michael Kocáb a šéf pražské policie Martin Červíček.

Dohoda se podařila před půl devátou večer. Kocáb nabídl další jednání o alternativě bydlení pro squatery tak, aby si mohli zachovat svébytný způsob života, na který jsou zvyklí.

Podle Kocába bylo jednání ze strany policejního ředitele korektní a velkorysé. "Budeme se snažit zohlednit potřeby vyplývající z životního stylu těchto lidí. Mám naději," řekl.

Nejdřív chtěl dosáhnout toho, aby lidé z Milady měli nyní přístup ke svým věcem a mohli si odnést, co jim patří. Následovat budou další jednání o náhradním místě pro jejich pobyt.

hostem chatu idnes.cz bude mluvčí squaterů

Jana Němce se ptejte ve středu od 11 hodin

Podle ministra si to ale vyžádá shodu mezi různými resorty a hlavně mezi starosty jednotlivých pražských částí. "Budeme na tom pracovat, neznamená to, že to zařídím, to bych lhal, ale udělám pro to maximum. Budeme s jinými resorty vyjednávat s důrazností," dodal.

S nadějí odcházel od jednání také mluvčí obyvatel Milady a občanské iniciativy Freedom not Fear Jan Němec. "Na rozdíl od předešlých let úřední zvůle jednání s panem ministrem věříme. Věříme, že se policejní ředitelství změnilo, že to pro tentokrát bude jinak," sdělil Němec.

Fotografie mf dnes ze zásahu u squatu

Pracovníci bezpečnostní agentury a policisté obsadili všechna čtyři patra Milady během dopoledne. Ke střeše vily přes den několikrát vyjela plošina s vyjednavači, kteří částečně uspěli - krátce před osmnáctou hodinou opustili střechu čtyři lidé ze sedmi.

Hasiči a pracovníci bezpečnostní agentury začali krátce nato tyčemi rozbíjet zespodu střechu a sundavat zbylé squatery, kteří se mezitím opásali pomocí lana. S jedním se zákrok podařil, střechu pak hájili poslední dva, než přijel Kocáb s Červíčkem a začaly rozhovory o řešení.

Situace mezi sympatizanty squaterů a přítomnými policejními těžkooděnci se poprvé vyhrotila krátce před 15:30. Pár krátkých potyček skončilo zadržením tří mladých lidí.

Anarchisté zranili tři zasahující těžkooděnce. Dva z nich skončili s vážným zraněním v nemocnici. Jeden má zlomený nos, druhý poraněné temeno hlavy, třetí je zraněn lehce.

Mluvčí squaterů Jan Němec na místě zásah policie tvrdě kritizoval. "Budeme demonstrovat za právo organizovat alternativní kulturní akce. Zásah v Miladě nebyl v pořádku. Policie přepadla i lidi, kteří spali v autobuse před vilou," řekl iDNES.cz Němec.

"Policie se na situaci kolem vily Milada stran vyklízení nijak nepodílela, vše bylo v dikci majitele nemovitosti a jím najaté bezpečnostní agentury," komentoval jeho slova policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Do vily Milada poslal bezpečnostní agenturu a policisty její nový majitel, Ústav pro informace ve vzdělávání, jemuž patří i vedlejší objekt Miluška.

"Obyvatelé Pelc-Tyrolky si společně s vysokoškolskými studenty ubytovanými na kolejích 17. listopadu dlouhodobě stěžují na neudržitelnou situaci v okolí obou objektů," sdělila iDNES.cz důvod vystěhování mluvčí ústavu Bohumila Beranová.

"Majitel domu si pozval firmu, která ho má vyklidit. Obává se však o jejich bezpečnost a požádal nás oficiální cestou o zajištění veřejného pořádku," řekl mluvčí Hulan, který byl přímo u squatu.

Squater Marky iDNES.cz řekl, že akce začala přibližně v 9:30. "Najelo sem asi deset aut bezpečnostní agentury, rozbíjejí zařízení Milady, vytloukali okna. Proti nám použili slzný plyn," popsal Marky.

Na místě proběhla hudební produkce

Spolu s dalšími sedmi anarchisty se proto zabarikádoval na střeše vily. K domu se sjeli jejich přátelé a sympatizanti, k Miladě dokonce přivezli dodávku se soundsystémem, aby mohli spustit hudební produkci.

Policie okolí budovy obehnala páskou, aby se k ní už nikdo další nedostal. Policisté jednoho ze sympatizantů zatím z neznámých důvodů zadrželi.

Ústav pro informace ve vzdělávání objednal bezpečnostní agenturu na dva a půl dne. "Když bude potřeba, smlouvu prodloužíme," řekla iDNES.cz mluvčí ústavu Beranová.

K vyklízení přispěla petice vysokoškoláků

Objekt prý v současnosti obývá dvacítka mladých anarchistů, jejich přesný počet není známý. Objekt obývají od roku 1997. Pořádají v něm různé koncerty, přednášky, promítají filmy.

Proti squatu ale před měsícem sepsali petici vysokoškoláci. Stěžovali si na hlasité koncerty trvající do ranních hodin. Podle Beranové jim vadí také psi anarchistů, kteří terorizují okolí. "Na místě hrozí riziko nákazy infekčními chorobami," řekla mluvčí Ústavu pro informace ve vzdělávání.

K zahájení vyklizení podle starosty Noska přispěl nedávný zápis vily do katastru. "Dříve to nebylo možné, objekt byl z katastru vymazán, protože měl být zdemolován. To se ale nestalo a v mapách už to nikdo nezohlednil, takže de facto dům neexistoval," vysvětlil Nosek iDNES.cz.

Policie versus squateři

Naposledy se podle dostupných informací muži v uniformách u objektu objevili loni v říjnu. Tehdy ale pouze doprovázeli úklidovou firmu, která čistila okolní pozemek.

Dnešní pokus o vyklizení Milady je třetí za posledních dvanáct let. Pokaždé se squateři ubránili, na střeše domu strávili nejdéle tři dny.

Loni v listopadu se příznivci alternativního způsobu života sešli na Palackého náměstí v Praze na demonstraci proti policejnímu zásahu v jiném pražském squatu Cibulka.

Policisté při jeho vyklízení vystřelili pro výstrahu ze služební pistole, podle squaterů si počínali nevybíravě a několik lidí zbili. Okolnosti zásahu dokumentovali na videozáznam.

, ,

Nejlepší videa na Revue