Vyhrál Ahmadínežád, potvrdila íránská rada po přepočtu desetiny hlasů

  • 67
Íránská Rada dohlížitelů potvrdila oficiální výsledky sporných prezidentských voleb - vyhrál Mahmúd Ahmadínežád. Rada to oznámila po přepočítání desetiny hlasů. Opozice už dříve avizovala, že přepočítání nevěří a požaduje anulování voleb. V Teheránu jsou připraveny pořádkové síly, aby čelily případným protestům.

Přepočítávání začalo dnes ráno a týkalo se náhodně vybraných deseti procent lístků z 22 volebních okrsků v metropoli Teheránu i provinciích, uvedla státní televize al-Alam.

Na jeho základě Rada dohlížitelů, nejvyšší ústavní orgán v zemi složený z šesti právníků a šesti kleriků, vynesla definitivní verdikt nad kontroverzním hlasováním. Potvrdila Ahmadínežádovo vítězství.

"Sekretář Rady dohlížitelů v dopise ministru vnitra oznámil definitivní stanovisko Rady... deklaruje potvrzení správnosti výsledků prezidentských voleb," citovala agentura Reuters reportéra íránské státní televize. Konkrétní výsledky přepočtu ještě Rada nezveřejnila.

Zabývat se měla také celkem 646 konkrétními stížnostmi, které proti volbám podal reformista Mír Hosejn Músáví a další poražení kandidáti. Rada oznámila, že většinu z nich odmítla po "precizních a podrobných studiích", žádné podvody a nepravosti prý neodhalila. 

Opozice chtěla místo přepočtu anulování

Podle oficiálních výsledků z 12. června Mahmúd Ahmadínežád dostal přes 60 procent hlasů, dvakrát víc než jeho největší rival, reformista Mír Hosejn Músáví. Opozici jednoznačná čísla pobouřila. Prohlásila, že volby byly zfalšované, a její stoupenci vyrazili do ulic protestovat. V Íránu se strhly nejhorší násilnosti od roku 1979.

I kvůli následným represím Ahmadínežádova opozice férovosti přepočítání hlasů nevěří a požaduje anulování voleb. "Anulování voleb je jedinou cestou, jak znovu získat důvěru lidí," řekl už před oznámením výsledků reformní duchovní Mehdi Karoubi. Anulování od začátku požaduje i Músáví.

Že přepočítávání hlasů zřejmě nepřinese oslabení Ahmadínežádovy pozice, naznačila už odpolední zpráva íránské státní tiskové agentury IRNA. Podle ní přepočet v jednom okrsku Teheránu ukázal, že Ahmadínežád zde získal více hlasů než 12. června.

Podle svědků agentury Reuters se v ulicích Teheránu odpoledne začaly srocovat pořádkové jednotky, které budou připraveny čelit případným protestům příznivců Músávího.

Ahmadínežád nařídil vyšetřit zastřelení Nedy

Írán v uplynulých týdnech postihly největší nepokoje od Islámské revoluce z roku 1979. Zemřelo už minimálně dvacet lidí. Podle odhadů Mezinárodní federace pro lidská práva íránská policie zatkla už okolo 2 tisíc lidí, kteří se účastnili nebo podněcovali protesty.

Těsně před přepočítáváním hlasů se íránské úřady snažily ukázat vstřícnější tvář. Policie v pondělí propustila pět z osmi íránských zaměstnanců britské ambasády zatčených o víkendu. Prezident Mahmúd Ahmadínežád také nařídil vyšetřit zastřelení íránské dívky Nedy, která vykrvácela přímo před kamerou. - čtěte více o íránské dívce, jejíž smrt viděly miliony lidí na světě

V současnosti není možné nezávisle ověřit počet raněných ani žádné další informace z Íránu, neboť tamní úřady vsadily všechny zahraniční novináře do domácího vězení.

Rada dohlížitelů požadavky na anulování voleb a vypsání nových odmítla. Už minulý týden prohlásila, že při zkoumání stížností neshledala žádné nedostatky. Nicméně nabídla zmíněné přepočítání náhodné desetiny hlasů.

Clintonová: Mají nedostatek důvěry u vlastního lidu

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová přínos přepočítávání zpochybnila. "Mají obrovský nedostatek důvěry u svého vlastního lidu, pokud jde o volební proces. A já si nemyslím, že ho odstraní nějaký nález založený na přepočítání poměrně malého množství volebních lístků," sdělila novinářům ve Washingtonu.

Italský premiér Silvio Berlusconi uvedl, že skupina G8 na svém zasedání v Itálii příští týden pravděpodobně schválí sankce proti Íránu. Situace v této zemi prý bude jedním z hlavních témat summitu, který se uskuteční ve dnech 8. až 10. června. Podle agentury AP je však otázkou, kolik podpory skutečně bude zpřísnění sankcí proti Íránu mít.

Víkend přinesl další tvrdé zásahy

Bezprostředně po volbách 12. června vyrážely do ulic Teheránu a dalších měst protestovat statisíce lidí. Tvrdé represe ze strany úřadů ale udělaly své a demonstrace postupně slábly.

Byly to nejférovější volby za 30 let

prohlásila Rada dohlížitelů

O víkendu ale policisté a vojáci opět tvrdě zasáhli - tentokrát proti asi třem tisícovkám lidí, kteří se shromáždili u mešity na severu Teheránu. Chtěli uctít památku duchovního zabitého při atentátu v roce 1981. Policie je rozehnala, podle svědků účastníky shromáždění tvrdě mlátila. - čtěte Represe v Íránu nekončí, zaměstnanci britské ambasády jsou ve vězení

Islámské milice také rozpoutaly noční razie v Teheránu, jejich příslušníci vnikali do domů, zatýkali a bili jejich obyvatele ve snaze zastrašit a definitivně udusit jakoukoli revoltu. "Svědci nám řekli, že milicionáři zasahovali i v soukromých domech, aby zastavili noční protestní zpěvy na jejich střechách," uvedla pro agenturu AP Sarah Leah Whitsonová, blízkovýchodní ředitelka organizace Human Rights Watch.

Poté, co byli demonstranti tvrdě napadáni v ulicích, uchýlili se mnozí Músávího stoupenci k improvizovaným protestům na střechách, z nichž se ozývalo sborové "Allahu akbar (Alláh je veliký)".

Televizní stanice CNN včera s odkazem na Amnesty International rovněž uvedla, že milice basídž unášejí z nemocnic Íránce, kteří byli zraněni při protestech.

O víkendu bylo také zatčeno osm íránských zaměstnanců britského velvyslanectví v Teheránu. Pět z nich dnes propustili, uvedla tamní televizní stanice. "Z osmi lidí bylo pět puštěno na svobodu a zbylí tři jsou vyslýcháni," řekl na tiskové konferenci mluvčí ministerstva zahraničí Hassan Kaškáví.

Šéf diplomacie Manúčehr Mottakí podle něj včera večer po telefonu mluvil s britským ministrem zahraničí Davidem Milibandem. Pracovníci ambasády byli zatčeni kvůli podezření z podílu na organizaci pouličních protestů.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue