V Hondurasu vyrostly barikády, úřady vyhlásily noční zákaz vycházení

  • 48
Stoupenci svrženého honduraského prezidenta Manuela Zelayi postavili v centru metropole Tegucigalpy barikády a zablokovali příjezdové silnice k prezidentskému paláci. Prozatímní šéf země Roberto Micheletti vyhlásil 48hodinový noční zákaz vycházení a začal dělat změny ve vládě. Kvůli krizi se schází OSN, Barack Obama označil převrat za nelegální.

Do ulic hlavního města vyrazily v noci našeho času protestovat tisíce stoupenců svržené hlavy státu. Někteří se vyzbrojili holemi a z pneumatik, starého železa, stržených billboardů a novinových stánků začali stavět barikády.

Podle svědka agentury Reuters se z okolí prezidentského paláce ozývala střelba, pocházející pravděpodobně z nákladního vozu, který k protestujícím přijel. Na místo pak dorazila sanitka. Podle agentury není jasné, kdo střílel a zda byl někdo raněn. Podle jiného svědka se střílelo jen do vzduchu.

Prozatímní prezident Micheletti jmenoval nového šéfa parlamentu a zejména ministra zahraničí, jehož úkolem bude obhájit armádní zásah ve světě. Pro tento úkol si vybral bývalého velvyslance při OSN Enriqua Ortez Colíndrese.

Puč v Hondurasu. Vojáci v ulicích metropole Tegucigalpy (28. června 2009)

Honduraská armáda zatkla levicového prezidenta Manuela Zelayu v neděli a nechala ho převézt do Kostariky. Sesadila ho v den, kdy se mělo konat referendum, jehož výsledek neměl být právně závazný, ale Zelaya si jím chtěl zaštítit setrvání v úřadě i po vypršení mandátu. - čtěte Honduraská armáda zatkla před referendem levicového prezidenta

Kontroverzní plebiscit vyvolával konfliktní situace už minulý týden. Ústavní soud ho odmítl a velení armády ho nechtělo pomoci uspořádat, za což ho prezident odvolal. Nejvyšší soud mu nařídil velení obnovit, prezident odmítl poslechnout.

Noví vládci Hondurasu se snaží změnit pohled světa na převzetí moci. Zvláštní komise honduraského parlamentu vydala zprávu hodnotící činnost Zelayi v posledním období. Chtěl prý po nedělním referendu, jehož uskutečnění puč zmařil, rozpustit parlament a převzít moc.

"V Hondurasu tak nedošlo k žádnému státnímu puči, ale k výměně prezidenta porušujícího ústavu," prohlásil Micheletti, který má stát vést do řádných listopadových parlamentních a prezidentských voleb. Právě tuto verzi událostí má ve světě šířit nový šéf diplomacie Colíndres.

Puč odsoudili Chávez, EU i Spojené státy

Nekrvavý puč - první ve Střední Americe od skončení studené války - ale okamžitě odsoudili další levicoví jihoameričtí vůdci v čele se Zelayovým spojencem, venezuelským prezidentem Hugem Chávezem.

Manuel Zelaya dnes přijel do Nikaraguy na mimořádnou schůzku organizace ALBA sdružující devět středo- a jihoamerických zemí. Jednání bylo svoláno právě kvůli událostem v Hondurasu a Zelayu v Nikaragui přivítali kromě Cháveze i tamní prezident Ortega či šéf Ekvádoru Rafael Correa.

Zelaya se v Nikaragui prezentuje jako "legální" prezident své země. Vyzval Hondurasany k pokojným demonstracím proti "nezákonné" vládě.

Puč v Hondurasu. Manuel Zelaya s venezuelským prezidentem Chávezem (28. června 2009)

Dění v Hondurasu ale neodsuzují jen jihoameričtí levicoví lídři. Ke kritice se přidala Evropská unie - ústy českého ministra zahraničí Jana Kohouta - a Spojené státy. "Vyzývám všechny politické a společenské aktéry, aby respektovali demokratické normy a zákony," prohlásil americký prezident Barack Obama.

Podobně se vyjádřil také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Vyzval k dosazení Zelayi zpět do úřadu. Kvůli krizi se mimořádně sejde Valné shromáždění OSN. Jeho předseda Miguel d'Escoto Brockmann nazval postup honduraské armády "zločinem".

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video