OBRAZEM: Na čínském sídlišti se převrátila patrová budova

  • 180
V čínské Šanghaji se zřítil třináctiposchoďový rozestavěný dům. V jeho troskách zemřel jeden dělník. Podle prvních zpráv za neštěstí může odfláknutá práce. Událost oživila debatu o podivných praktikách čínských stavebních firem. Pochyby o kvalitě odvedené práce se objevily po loňském zemětřesení v provincii S-čchuan.

"Prostě se převrátila," popisují pád budovy obyvatelé periferie Šanghaje, kde k události v sobotu večer došlo. Dům rost v prominentní čtvrti Min-chang, budova byla naštěstí prázdná, těsně před dokončením.

Zřícená třináctipatrová budova v Číně.

Na první pohled byla hotová, píše agentura Reuters. Stačilo prý domontovat okna a dokončit fasádu. Jen shodou okolností zemřel jen jeden člověk. Dům v husté zástavbě si náhodou "lehl" do volného prostoru.

Zřícená třináctipatrová budova v Číně.

Budova se složila jako hračka ze stavebnice Lego. Úřady nyní vyšetřují, co se vlastně stalo a kdo je za její pád zodpovědný.

Zřícená třináctipatrová budova v Číně.

Číňané si okamžitě vzpomněli na loňské ničivě zemětřesení v provincii S-čchuan. Zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály tam 12. května 2008 zabilo na 70 tisíc lidí, dalších osmnáct tisíc zůstává nezvěstných.

Některé budovy však údajně spadnout nemusely. Mnoho rodičů se například demonstracemi dožadovalo vysvětlení, proč školy stavěné ze železobetonu spadly, zatímco řada dalších budov, například vládních staveb, otřesy ustála. Více: V Číně zatýkají rodiče dětí, které zemřely při zemětřesení, tvrdí zpráva.

Podle některých byly školy postaveny z nekvalitních nebo ošizených materiálů či podle špatných plánů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video