Češi vzpomínají na Horákovou. Pusťte její žalobkyni, žádali komsomolci

  • 575
Na mnoha místech si lidé připomínají vraždu české političky Milady Horákové komunistickým režimem. Pražské Václavské náměstí ozáří deset tisíc svíček za oběti teroru z padesátých let minulého století. Před věznicí prokurátorky Brožové-Polednové ve Světlé nad Sázavou se sešli mladí komunisté, požadovali její propuštění.

V Praze na Václavském náměstí vrcholí vzpomínka na zavražděnou političku Miladu Horákovou. Její památku a dalších obětí komunistického teroru v padesátých letech minulého století přišli uctít předseda ODS Mirek Topolánek nebo Miroslav Kalousek ze strany TOP 09.

O půl desáté večer Pražané zapálí deset tisíc svíček, kterým připomenou oběti komunistické totality.

První pieta se uskutečnila už dopoledne u pomníku obětí komunistického režimu pod Petřínem. Zúčastnily jí desítky lidí, mezi kterými nechyběli političtí vězni i politici. Akce zaujala i řadu zahraničních turistů směřujících na Petřínskou rozhlednu.

Miladu Horákovou komunisté odsoudili ve vykonstruovaném procesu za údajnou velezradu a špionáž, popravili ji 27. června 1950. Nezákonný rozsudek byl v roce 1968 zrušen. Politici dnes připomněli, že Horáková se stala symbolem všech komunistickým režimem utlačovaných lidí. - čtěte Dokument o procesu s Miladou Horákovou bude na webu ČT


250 000 uvězněných

V Československu komunistický režim uvěznil v letech 1948 až 1989 z politických důvodů přes 250 000 lidí. Přesná čísla obětí je obtížné zjistit. Podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu řada případů není vůbec podchycena v soudních a vyšetřovacích spisech.

"Většina obětí komunistického režimu nám zůstává utajená," uvedl primátor Prahy Pavel Bém (ODS). Na něj navázal starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, který vyzval k omluvě ty, co třeba i chvíli měli "červenou knížku".

Evidentně tím mířil na přítomnou ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou, která byla před rokem 1989 v komunistické straně. Dnes se za tuto skvrnu v životopise omluvila.

"Omlouvám se vám všem žijícím i těm, kteří to slyší shůry," řekla ministryně s tím, že se za minulost stydí.

Do Kovářové se kvůli rudé knížce v šuplíku obul historik Petr Kouba. V otevřeném dopise ji vyzval, aby s takovou minulostí nevystupovala na pietních akcích spojených s uctěním památky Milady Horákové. "Byl by to výsměch," napsal ministryni historik. - přečtěte si tento otevřený dopis

Deset tisíc svíček za oběti komunismu

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) přítomným řekla, že u sebe při poslaneckých jednáních nosí fotografii z památníků s počtem obětí komunismu.

Pietní vzpomínka k 59. výročí popravy Milady Horákové u pomníku sv. Václava na Václavském náměstí v Praze (27. 6. 2009)

"Fotografii si vždy připomenu, když slyším komunisty mluvit o demokracii. Takovou fotografii by měl u sebe nosit každý," zdůraznila Němcová.

Mladí komunisté žádali propuštění Brožové-Polednové

V den smutného výročí zavraždění političky Milady Horákové se před věznicí ve Světlé nad Sázavou, kde si odpykává trest Horákové prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, sešel komunistický dorost.

Asi dvacetičlenná skupina členů Svazu mladých komunistů Československa a Romské mládežnické organizace Kamaste Dživel! protestovala proti jejímu věznění. V rukou měli vlajky se srpem a kladivem a také s argentiským revolucionářem Guevarou.

Mladí komunisté ve Světlé nad Sázavou požadovali propuštění prokurátorky Brožové - Polednové.

Podle hlavního organizátora a mluvčího SMKČS Davida Pazdery Ludmila Brožová-Polednová, která byla odsouzena Vrchním soudem v Praze k šestiletému vězení za podíl na justiční vraždě, plnila jen tehdy platné zákony. Pazdera je bývalým členem vedení rozpuštěného Komunistického svazu mládeže.

První vzpomínka na Horákovou se uskutečnila už včera v Brně. Studenti převázali kontroverzní pomník rudoarmějců v Králově Poli zdravotnickou gázou a přilepili na něj Horákové portrét. - čtěte více o akci brněnských studentů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue