Íránská rada znovu odmítla zrušení voleb. Přestaňte zatýkat, vyzval šéf OSN

  • 87
Íránská Rada dohlížitelů znovu odmítla požadavek opozice na anulování prezidentských voleb. Nedošlo k žádným zásadním nepravostem, konstatovala. Zrušení voleb žádali soupeři oficiálního vítěze Mahmúda Ahmadínežáda. Opozice už deset dní protestuje, při nepokojích teče krev. A svět se zlobí. Přestaňte s násilím a zatýkáním, vyzval úřady šéf OSN Pan Ki-mun.

"Po prozkoumání stížností neúspěšných kandidátů jsme neshledali vážná pochybení," řekl v íránské televizi mluvčí rady, nejvyššího ústavního orgánu v zemi. Rada však požádala nejvyšší íránského vůdce Chameneího, aby ještě o pět dní prodloužil lhůtu k podávání stížností na průběh a výsledky nedávných sporných prezidentských voleb.

Chameneí na její žádost přistoupil. Rada dohlížitelů tak chce prý předejít dalším spekulacím ohledně pravosti výsledků. Původní lhůta, do které se stížnosti mohly podávat byla středa 24. června.

Rada má 12 členů - šest kleriků a šest právníků - a přísluší jí konečné rozhodnutí o platnosti voleb. V pondělí sice přiznala nesrovnalosti v případě tří milionů odevzdaných hlasů, zároveň však konstatovala, že to výsledek nemůže ovlivnit.

Íránská agentura IRNA s odvoláním na parlament dnes oznámila, že nový prezident složí přísahu mezi 26. červencem a 19. srpnem.

Ajatolláh Chameneí během pátečního kázání na teheránské univerzitě (19. června 2009)Už v pátek potvrdil Ahmadínežáda coby vítěze hlasování nejvyšší duchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí. A vyzval demonstranty k ukončení protestů v ulicích. - čtěte Výhra Ahmadínežáda je konečná, řekl Chameneí

Ti ale neposlechli. A znovu tekla krev. O víkendu zemřelo podle oficiálních zdrojů nejméně deset lidí (více zde). Celkově je mrtvých už minimálně dvacet. Skutečná čísla ale mohou být mnohem vyšší. Údaje není možné ověřit, protože Teherán nepouští do ulic zahraniční novináře a z domácích nechává pracovat jen ty loajální.

Symbol revoluce: studentka Neda

Mladá dívka vykrvácela před kamerou

V pondělí pak elitní revoluční gardy, podléhající výhradně Chameneímu, pohrozily potlačením jakýchkoliv dalších protestních akcí opozice, které označily za "spiknutí" proti Íránu.

Hned téhož dne také gardisté už v zárodku potlačovali snahu demonstrantů uspořádat další protest v centru Teheránu. Důsledně znemožňovali srocování sebemenších skupinek v ulicích i v metru a proti asi dvěma stovkám úspěšných demonstrantů použili slzný plyn a pepř.

Situace v Íránu vyvolává stále větší znepokojení mezinárodního společenství. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes vyzval íránské úřady, aby přestaly účastníky protestů zatýkat a aby proti nim nepoužívaly sílu.

Írán na jeho výzvu vzápětí odpověděl a nařkl ho z vměšování se do vnitřních záležitostí země. "Pan Ki-mun, pod vlivem některých mocností, ignoruje skutečnosti íránských voleb a jeho poznámky zřetelně odporují jeho povinnostem ... a jsou jasným vměšováním do vnitřních záležitostí Íránu," citovala mluvčího íránského ministerstva zahraničí agentura ISNA.

Stoupenci Ahmadínežáda jdou před ambasády

Prezidentské volby v Íránu se konaly 12. června. Předvolební vývoj naznačoval vzestup Ahmadínežádových oponentů, hlavně bývalého premiéra a reformisty Míra Hosejna Músávího.

Jen pár hodin po ukončení hlasování ale přišla studená sprcha: podle volební komise vyhrál Ahmadínežád, a to drtivě - dostal přes 60 procent hlasů, téměř dvakrát víc než Músáví. Výsledky zbylých dvou kandidátů pak byly v podstatě zanedbatelné. Músávího stoupenci hned vyrazili do ulic.

V protestech hodlají pokračovat i dnes. Ale akci ohlásili i příznivci Ahmadínežáda. Budou protestovat před britskou ambasádou a podle pozorovatelů nejspíš zamíří i na francouzský a německý zastupitelský úřad.

Mahmúd Ahmadínežád při proslovu svým stoupencům (14.6.2009)

Mahmúd Ahmadínežád

Británie, Francie a Německo nejenže kritizují postup íránského vedení v povolební situaci, ale také vedou za Evropskou unii jednání s Teheránem o jeho kontroverzním jaderném programu, připomněla ČTK. 

Británie kvůli obavám ze zhoršující se bezpečnostní situace evakuovala z Teheránu rodiny svých diplomatů a stejně jako Itálie vyzvala občany, aby se vzdali nedůležitých cest do Íránu.

Na tiskové konferenci v Bílém domě odsoudil násilí na demonstrantech i prezident Barack Obama. "Vyhrožováním, bitím a zatýkáním v Íránu jsem zděšen," řekl před novináři. "Veškeré tyto akce velmi odsuzuji a spolu s Američany sdílím smutek nad každým zmařeným životem během povolebních nepokojů," dodal. - více čtěte zde

Povolební vývoj v Íránu

13. června - Současný prezident Mahmúd Ahmadínežád se ziskem 63 procent hlasů vyhrál prezidentské volby. Mír Hosejn Músáví získal 34 procent a regulérnost voleb zpochybnil. V ulicích se střetly tisíce protestujících s policií. Přes sto reformistů bylo údajně zatčeno. Ajatolláh Chameneí podpořil Ahmadínežáda. - více zde

Protesty Musávího příznivců po oznámení výsledků íránských prezidentských voleb, ve kterých vyhrál současný prezident Mahmúd Ahmadínežád (13. června 2009)14. června - Músáví oficiálně vznesl stížnost a požádal Radu dohlížitelů, která musí výsledek voleb posvětit, o zrušení výsledku. Ahmadínežád prohlásil, že se Írán jádra nevzdá a že jednání patří minulosti. - více zde

15. června - Během masových protestů zemřelo v Teheránu nejméně sedm lidí. Příznivci hlavního opozičního kandidáta protestovali také ve městech Rášt, Orumijeh, Zahedán a Tabríz. Íránský duchovní vůdce překvapivě nařídil vyšetřit údajné volební podvody.- více zde

16. června - Rada dohlížitelů oznámila, že přepočítá část hlasů, nicméně odmítá volby anulovat (což požaduje Músáví). Desetitisíce příznivců reformního politika pochodovaly severním Teheránem. V centru metropole se sešly tisíce Ahmadínežádových zastánců. Úřady zakazují zahraničním novinářům pokrývat povolební dění přímo z ulic, reportéři mohou pracovat pouze z redakcí či hotelů. - více zde

Demonstrací proti výsledkům voleb se v Teheránu zúčastnily desetitisíce stoupenců Músávího (15. června 2009)17. června - Na sto tisíc Íránců v tichosti prochází Teheránem, připomněli si smrt nejméně sedmi lidí při pondělních protestech. Některé ulice zaplnily podle svědků kilometrové zástupy lidí oblečených do černé se zelenými páskami (barvami Músávího) na rukou či hlavách. Informace z Íránu váznou, hlavními zdroji jsou internetové servery. - více zde

18. června - Músáví vyhlásil 18. června dnem smutku (kvůli obětem demonstrací) a tisíce jeho stoupenců se scházejí v metropoli. Oblečeni do černého a se svícemi prošli městem. Rada dohlížitelů oznámila, že prošetří 646 stížností na volby, a zavolala si na sobotu tři neúspěšné kandidáty. Objevuje se informace, že obětí protestů je osm. - více zde

19. června - K Íráncům poprvé od prezidentských voleb promluvil nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Chameneí. V pátečním kázání odmítl manipulování s volebními hlasy a označil Ahmadínežádovo vítězství za definitivní. - více zde

Protesty v ulicích Teheránu (20. června 2009)20. června - Přestože opozice odvolala zakázané demonstrace, do ulic Teheránu vyrazily tisíce protestujících. Těžkooděnci proti nim zasáhli slzným plynem a vodními děly. Músáví trvá na anulování voleb a prohlásil, že je připraven zemřít mučednickou smrtí. Při střetech s policiích a islámskými milicemi zemřelo 10 lidí. - více zde

21. června - Situace v zemi je napjatá. Írán kritizoval Západ za údajné vměšování. - více zde

22. června - Do ulic Teheránu vyšli i přes varování Revolučních gard stoupenci opozice. Na asi tisícovku proreformních Íránců čekali vyzbrojení policisté a začali po nich pálit slznými granáty. Zatkli asi padesát lidí. Íránci chtěli černými svícemi a zelenými stuhami uctít oběti sobotních krvavých protestů.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue