Rodina Íránky, která zemřela před kamerou, musí sundat smuteční plakáty

  • 866
Íránská revolta má mučednici. Jmenuje se Neda. Studovala filozofii a bylo jí 27 let. Bylo. Zahynula totiž tuto sobotu v kaluži krve na teheránské ulici. Vykrvácela přímo před kamerou a záběry pak obletěly svět. Úřady příbuzným zakázaly uspořádat veřejný pohřeb. A teď je nutí i sundat z ulic smuteční plakáty.

Nedu s největší pravděpodobností zastřelili provládní basídžové, dobrovolní milicionáři fanaticky oddaní islámskému režimu, když střelbou rozháněli demonstraci opozičních reformistů.

Neda na ni jela - tak jako ostatní - protestovat proti zfalšování výsledků prezidentských voleb.

Osudné chvíle popsal deníku Los Angeles Times Hamíd Panahí, Nedin přítel a učitel hudby. Dívka prý jela spolu s ním a dvěma dalšími lidmi autem na demonstraci na náměstí Svobody v centru Teheránu. Uvízli v dopravní zácpě, a tak vystoupili ven, aby se nadýchali trochy vzduchu.

"Stáli jsme a koukali. Zastřelili ji, aniž by třeba jen hodila kámen," popsal Panahí. "Byla to jediná kulka." Pak s hrůzou sledoval krev řinoucí se z dívčina hrudníku a později z nosu a úst. "Její poslední slova byla 'Já hořím'," řekl.

"Viděl jsem dnes zemřít dívku. Hleděla do dálky, nevšímala si muže, který její oči zaznamenával na kameru. Vdechovala vzduch, vydechovala krev, která plnila její plíce," napsal zřejmě očitý svědek na sociální síti Facebook, která se stala virtuálním shromaždištěm mladých íránských opozičníků.

"Její smrt nebude zapomenuta. Její smrt změní svět," dodala skupina, která se označuje jako Neda Freedom Movement.

POZOR, DRASTICKÉ ZÁBĚRY:

Úřady moc dobře vědí, jaký fenomén se z Nedy stal. Proto se všemožně snaží "zahladit stopy". Rodině zakázaly uspořádat veřejný pohřeb. Zatímco běžný nebožtík putuje k hrobu přes mešitu, Neda byla bez této obřadní zastávky pochována na teheránském hřbitově Behešt-e Zahrá.

Na hřbitově založeném v roce 1970 odpočívají i padlí z nepokojů provázejících islámskou revoluci z roku 1979. Stejně jako oběti války s Irákem (1980 až 1988), která je chápána jako pokračování revoluce.

Areál přiléhá k mešitě, kterou režim vztyčil (a dosud zcela nedokončil) nad místem, kde sní o proměnách světa ajatolláh Chomejní, vůdce islámského převratu.

Pak tu je Neda správně: přestože o to nestála, stane se patrně jednou z nejznámějších mučednic těchto nepokojů. Ač v íránských ulicích zahynulo podle různých odhadů 17 či více lidí, ona je z obětí nejznámější.

Státní média se o dívce nesmějí vůbec zmiňovat. A příbuzní teď navíc musejí sundat zmíněné smuteční plakáty. Úředníci totiž chtějí zabránit vytvoření "poutního místa". Nedini blízcí se mají podle nařízení vydat do ulic na předměstí, kde bydlí, ale odstranit plakáty a fotografie. Nicméně ty se objevily už po celém Teheránu, upozornil britský deník The Times.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video