Vondra zahájil předsednictví „fičákem“, Kohout chce zapomenout na Entropu

  • 36
Šéf diplomacie Jan Kohout a bývalý vicepremiér Alexandr Vondra zhodnotili končící české předsednictví EU. Kohout v Otázkách Václava Moravce na ČT zmínil i méně šťastné momenty, Vondra viděl šéfování sedmadvacítce pozitivně. Češi se podle něj například dobře vypořádali s lednovým "fičákem" kolem plynové krize.

České předsednictví evropské sedmadvacítce skončí s posledním červnovým dnem. Praha předá otěže Unie Stockholmu, symbolická předávka moci už se uskutečnila. - čtěte Češi předali na Vltavě symbolicky Švédům předsednictví

Předsednictvím nicméně silně otřáslo to, že se opozici podařilo v jeho půli shodit vládu ODS, KDU-ČSL a zelených.

Alexandr Vondra, bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti ve vládě Mirka Topolánka, si nejvíce pochvaloval roli Čechů v náročném lednu. Tehdy Evropu sevřel mráz i obavy, jak dlouho budou uzavřené ruské plynové kohouty. A Izrael v reakci na ostřelování svých měst palestinskými radikály zaútočil na pásmo Gazy.

VONDRŮV FIČÁK

"Leden byl fičák. Při plynové krizi v Maďarsku mrzli lidé, na Slovensku kolaboval průmysl. To řešení byl majstrštyk."

"Leden byl fičák. Při plynové krizi v Maďarsku mrzli lidé, na Slovensku začal kolabovat průmysl. To, jak se to podařilo vyřešit, byl majstrštyk," řekl v ČT Vondra. Češi totiž tehdy jako předsedající země EU přivedli Rusko a Ukrajinu k jednacímu stolu.

"Odolali jsme také obrovskému pokušení francouzského protekcionismu a tlaku, třeba když prezident Nicolas Sarkozy mluvil o nutnosti stěhovat automobilky na západ. Dokázali jsme to odrazit," pochválil se Vondra.

Alexandr VondraO neúspěších příliš mluvit nechtěl. "Všechny reakce, co z Bruselu mám, jsou v zásadě pozitivní. Ale nebylo jednoduché to ustát. Významní lidé v Bruselu mi říkali, že předsednictví fakticky skončilo, když (plastika Davida Černého) Entropa odjela z Bruselu do Prahy," vzpomněl Vondra.

Současný šéf diplomacie v úřednické vládě Jan Kohout hodnotil předsednictví opatrněji. "Jedním z největších úspěchů bylo schválení Lisabonské smlouvy v Senátu. Ale na Entropu bych asi s chutí zapomněl, stejně jako na heslo 'Sladíme Evropu'. To jsou momenty, které nerezonovaly dobře v Evropě ani doma," řekl Kohout.

Vondra, Kohout i česká velvyslankyně při Evropské unii Milena Vicenová se shodli na tom, že předsednictví nejvíce ublížil pád vlády.

Kohout: Důvěryhodnost Íránu klesne

Oba politici se také dotkli otázky Íránu, v němž už několikátým dnem pokračují protesty reformistické mládeže proti volbám, za jejichž vítěze úřady označily konzervativního kandidáta a současného prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

PROTESTY V ÍRÁNU: "BILI NÁS, TEKLA KREV"

Přečtěte si aktuální zpravodajství o nepokojích v Íránu

Na demokracii se nedá hrát. Ta buď je, nebo není. (...) Nebylo v pořádku, jak volby probíhaly a jak byly počítány. Politická změna v Íránu se ale rýsuje," řekl Vondra.

Kohout podotkl, že problematika Íránu není o případných sankcích, které by vůči němu mohla EU zavést, ale zejména v kredibilitě Íránu jako partnera pro jednání. "Způsob jednání teheránské vlády k vlastním občanům a pokojným demonstracím signalizuje něco mezinárodního. Ta důvěryhodnost, pokud tam někdy byla, co se týče jaderného programu, bude dále významně snížena," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue