Na slimáky platí pivo, kachny, sůl, pichlavé bariéry i zahradní jezírko

  0:22
Všechno ožerou, jsou hnusní, slizcí a nikdo je nemá rád. Zvláště zahrádkáři. Zbavit se slimáků není právě jednoduché, ale jejich výskyt na svém pozemku můžete alespoň značně omezit. Možnosti tu jsou.

Slimáci se objevují na jaře a život nám znepříjemňují až do podzimu. Ideální je proti nim bojovat od května do července a jejich stav co nejvýrazněji zdecimovat. V srpnu totiž kladou nová vajíčka, každý exemplář asi 200-400, ze kterých se potomstvo vylíhne až příští rok.

S jakým nepřítelem máte tu čest?

Nejčastějšími druhy, které vás mohou oblažovat svou přítomností, jsou plzák hnědý, zahradní, žíhaný nebo lesní. Na zahradu k vám může zavítat i slimáček polní a slimáček síťkovaný. Slimák velký si zase rád pochutná na vašem skladovaném ovoci a zelenině.

Slimáci jsou neuvěřitelně žraví. Za noc vám na záhonech ožerou, co se dá. Poslední dobou se u nás velmi rozšířil rezavý plzák španělský, který se k nám dostal z jižní Evropy. V jeho případě se jedná o nejproblematičtějšího škůdce mezi plži vůbec, rozšířeného po celé Evropě. Vyjmenovávat další desítky druhů je zbytečné. Všechny mají společné to, že o jejich blízkost nikdo nestojí.

Nejlépe se slimákům daří ve vlhku a dešti. Milují temné stinné prostředí a teploty kolem 13 až 18 °C. Během dne jich většinou moc neuvidíte, protože aktivní jsou převážně v noci. Tehdy vylézají ze svých úkrytů a spasou, na co přijdou.

Apetit slimáků je přitom téměř neomezený. Nejčastěji požírají stračky, bohyšky, vlčí boby, klíčící semenáčky zeleniny, srdíčka zelí a salátů. "Bojuji s nimi každý rok. Vždycky mi ožerou hlavně afrikány, jahody a tulipány," konstatuje zahrádkářka Marta Adámková z Prahy.

Pochutnají si i na kapustě, kedlubnách, květáku, čekance, rajčatech, kukuřici nebo na spadaném ovoci. Jejich chutě přitom ovlivňuje především počasí. Pokud totiž zaprší po dlouhém suchu, spasou všechnu zeleň v okolí a nedbají příliš na to, jestli zrovna patří na jejich obvyklý jídelníček.

Kdo vám pomůže bojovat

Slepýše si na své zahradě hýčkejte. Pro slimáky je to přirozený nepřítel, který si na nich rád pochutná.Nejšetrnější způsob, jak se zbavit plžů, je nalákat do zahrady jejich přirozené nepřátele. Požírají je především ježci, ropuchy, skokani a střevlíci, ale pochutnají si na nich i rejsci, slepýši a někteří ptáci. Můžete jim například vytvořit v rohu zahrady jakýsi "přírodní koutek" z napadaného listí. A nebo si na zahradě vybudujte přírodní jezírko a vysaďte kolem vysokou trávu.

Hejno kachen vám trávník spolehlivě vyčistí od slimáků. V Německu je dokonce možné si kachny na slimáky pronajmout.Paní Aleně Šimkové z Liberce zase pomáhají se slimáky bojovat obyčejné bílé kachny. Kam je po zahradě pustí, tam je vysbírají. "Nikomu se to nechce věřit. Když chci ukázat návštěvě, že se s nimi moje kachny opravdu ládují, musím si dojít vypůjčit pár slimáků k sousedům," usmívá se paní Alena.

Není tedy divu, že v Německu dokonce existuje farma chovající kachny, která je za poplatek půjčuje zahrádkářům. Kachny zájemcům vyžerou po zahradě slimáky a poté se na farmu vrátí.

Sbírejte a tvořte bariéry

Nejlépe se slimáků zbavíte průběžným a neustálým sbíráním. Nejvíc jich pochytáte k večeru a brzy ráno. Pokud je ale pouze vyhodíte ze zahrádky, máte je za chvíli zpátky, přilezou. Pokud je ale v kbelíku zalijete vroucí vodou, poměrně milosrdně – protože rychle – je usmrtíte. Po vychladnutí vody je můžete nalít na kompost.

Abyste před nájezdem nenažraných slimáků uchránili rostliny a zeleninu, vytvořte kolem záhonů ochrannou bariéru. Plži totiž nepřelezou přes drsný povrch, takže záhon lemující rozdrcené vaječné skořápky nebo skořápky z ořechů či piliny pro ně znamenají jen obtížně překonatelný plot. Také vyšší hradba z hrubého písku nebo vápna je odradí. A vyzkoušet můžete i kávový lógr, při jeho pozření se plži otráví.

Využít můžete i rostliny, které naopak slimáky odpuzují. Vysázejte je prostě na okraje záhonů, zabráníte tak vstupu slimáků třeba mezi zeleninu. Zcela určitě slimákům nechutná levandule, osvědčil se i kopr, šalvěj, česnek, bodláky, měsíček, kostival, chrpa, hortenzie, pivoňka, pelyněk, petržel, tymián, kosatec a okrasné traviny.

Spolehlivá je otrava alkoholem

Pivní past jednoduše vyrobíte sami. Stačí plastový kelímek nebo kyblík, který zapustíte do země tak, aby trochu přečníval. Pak ho do poloviny naplníte pivem. Slimáci mu neodolají a v pasti umírají na otravu alkoholem. Pivu plži nejsou schopni odolat, za jeho vůní se vydají kamkoliv, i do pasti. Vyrobíte ji snadno. Do země zapusťte plastový kelímek, nejlépe blízko rostlin, které potřebují chránit. Ale tak, aby kelímek nebyl v úrovni půdy. Musí kousek přečnívat nad úroveň terénu, protože jinak by do něj napadali i užiteční živočichové. Do poloviny kelímek naplňte pivem a jednou za tři dny kelímek se zbytkem piva a mrtvými slimáky vylijte a pivo doplňte.

Ti nejzoufalejší použijí chemii nebo sůl

Granule, které mají plže otrávit, jsou poměrně účinné. Stačí je rozsypat po zahradě, nejlépe na slimáčí stezky. Vyzkoušet můžete například Vanish Slug pellets, Ferramol či Mesurol-Schneckenkorn. Granule ovšem používejte na své zahrádce s mírou, přece jen je to chemie. Při dlouhodobém užívání se látky obsažené v granulích nasají do půdy. Mohou tak uškodit nejen rostlinám a zelenině, ale i dalším živočichům.

Klasický způsob, jak se zbavit slimáků, je použití kuchyňské soli. Ta slimáky doslova rozleptá. Sůl jednoduše nasypete kolem záhonů, nejlépe na černou fólii, aby se nedostala do půdy. Můžete ji sypat i přímo na slimáky nebo z ní udělat koncentrovaný roztok, do kterého je vhodíte. Je to celkem drastický způsob, ale účinný. Milosrdnější je ovšem výše popsané usmrcení vroucí vodou.

Ještě lze zkusit parazitické hlístice

Možná už jste dělali všechno a nic nezabírá. Nebo nechcete používat chemické zbraně. Pak byste to ještě mohli zkusit s parazitickými hlísticemi (Phasmarhabditis hermafrodita). To je parazit velký cca 1 mm, který vyhledá slimáky a pronikne do nich dýchacími otvory. Uvnitř vyvrhne symbiotickou bakterii, která se množí a spolu s hlísticemi slimáka usmrtí. Hlístice se aplikují postřikem na provlhčenou půdu, 12 milionů hlístic přitom postačuje zhruba na plochu 40 m2 a stojí 436 Kč.

Autoři:
  • Nejčtenější

Půlhodinová pauza na oběd? To mi přijde perverzní, říká Zdeněk Pohlreich

20. března 2024

Premium Zdeněk Pohlreich se vrací na televizní obrazovky s novou reality show Česko na grilu. „Hraje se o...

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Jak máte zorganizovanou knihovnu? Nejlepší vychytávky pro knihomoly

27. března 2024

Každý vášnivý čtenář ví, že čím víc knih doma má, tím náročnější je všechny ty skvosty nějak...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...