Uvítání čínského prezidenta na Slovensku se zvrhlo v bitku

  • 440
Bitkou skončil protest slovenských nevládních organizací před prezidentským palácem v Bratislavě, kde je na návštěvě čínský prezident Chu Ťin-tchao. Do potyček zasáhla i slovenská policie, která zadržela šest Slováků a tři Číňany.

Na příchod čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa čekaly na Hodžově náměstí v Bratislavě dvě skupiny lidí. Početná delegace členů Svazu čínských podnikatelů na Slovensku a příznivci hnutí Falun Gong, kteří chtěli upozornit na porušování lidských práv v Číně.

Náměstí se ale těsně před příchodem čínského prezidenta změnilo v boxerský ring. Skupinky Číňanů se snažily svými uvítacími transparenty zakrýt protestní vzkazy adresované čínskému prezidentovi.

Čínští demonstranti se potom pustili do slovenských aktivistů i kopanci a pěstmi a brali jim transparenty. Podle zpravodajského serveru SME.sk se pokusili policisté z davu vytáhnout jednoho z občanských aktivistů. Ostatní ho ale bránili, a tak si strážci pořádku odvedli hned tři protestující.

Podle svědků napadli demonstraci i členové uvítacího výboru čínské delegace. Některé záběry televize SME.sk ukazují, jak čínští "pořadatelé" v černých oblecích zprvu projdou kolem slovenských aktivistů, náhle skočí a strhnou roztažený látkový transparent.

Na místě zasahovali i záchranáři

Slovenští policisté se potom pokusili zatknout i jednoho výtržníka z řad Číňanů. V tu chvíli se ale do potyčky zapojil i muž v obleku, zřejmě člen ochranky čínského prezidenta. Policie pak nechala výtržníka jít.

Policie zadržela a předvedla na policejní stanici celkem devět lidí. "Šest z nich byli občané Slovenska a další tři z Čínské lidové republiky," přiblížil mluvčí bratislavské policie František Peczár. Jeden z Číňanů skončil v policejní cele ne kvůli bitce, ale za krádež propagačních letáků, které patřily jednomu z demonstrujících Slováků. Policie ho obviní z krádeže.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič (vlevo) se svým čínským protějškem Chu Ťin-tchaem Slovenský prezident Ivan Gašparovič se svým čínským protějškem Chu Ťin-tchaem.

Na místě museli zasahovat i záchranáři. Ošetřovali jednu členku hnutí Falun Gong, kterou srazili příznivci čínského prezidenta na zem. "Nešlo o protičínskou demonstraci, ale o snahu vyjádřit solidaritu s čínskými občany, jejichž práva jsou porušována," bránil demonstranty aktivista Eduard Chmelár.

PODROBNOSTI O DĚNÍ V ULICÍCH

Více o událostech v ulicích Bratislavy čtěte na serveru SME.sk

Demonstraci policie ukončila poté, co ji starosta městské čtvrti označil za nepovolenou a vyzval všechny demonstranty, aby se rozešli. I pak prý před prezidentským palácem pokračovaly drobné šarvátky a oba tábory se snažil oddělit kordón policistů.

Čínský prezident bude jednat i s podnikateli

Prezident Chu Ťin-tchao má s nejvyššími slovenskými představiteli během dvou dní jednat především o hospodářských záležitostech. Chuovu návštěvu v Bratislavě však provázejí protesty nevládních organizací proti porušování lidských práv v nejlidnatější zemi světa.

Do Bratislavy přiletěl Chu Ťin-tchao z Ruska a Slovensko bude jedinou z členských zemí EU, kterou navštíví. Na programu má jednání s prezidentem Ivanem Gašparovičem, premiérem Robertem Ficem a předsedou parlamentu Pavlem Paškem. Jde o jeho historicky první návštěvu Slovenska. 

Chu se během ní setká i se slovenskými podnikateli, podepsána má být řada bilaterálních dokumentů. V rámci turistické části programu má Chu navštívit hrad Děvín u Bratislavy na soutoku Moravy s Dunajem. Řada nevládních organizací vyzvala slovenské představitele, aby při jednání připomněli čínskému prezidentovi otázku lidských práv.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue