VIDEO: Jak se chystá atletický mítink, velké sportovní divadlo

  • 4
V televizi vidíte mumraj. Na jedné straně plochy házejí oštěpaři, na druhé skáčou výškařky, do toho všeho se chystá start na 110 metrů překážek. Po ploše atletického stadionu se pohybuje spousta lidí. Přesto má tohle sportovní divadlo řád, který prochází i generální zkouškou. Jak vypadá zákulisí mítinku Zlatá tretra Ostrava? A co v něm zažívají atleti před startem?

Na stěně hotelové haly visí kapsičky plné startovních čísel se jmény atletů. Pro někoho ve dvojitém vydání na hruď i na záda, třeba pro výškařky v jednom. Tady se atleti akreditují na mítink Zlatá tretra. Kdo chce dostat svoje číslo, musí ukázat pas či jiný průkaz totožnosti.

Stačí se otočit doleva a projít přes terasu. Za dveřmi tu čekají tři bíle povlečená lůžka oddělená paravany, pracoviště oficiálních fyzioterapeutů a masérů ostravského klání. "Dneska bude největší nápor," předpovídá jeden z nich den před mítinkem. "Největší hvězdy ale mají svoje maséry."

Třetí díl videoseriálu

V předchozích dílech videoseriálu ze zákulisí sportu jste se mohli podívat na regeneraci světového rekordmana Romana Šebrleho po desetiboji (ZDE) a na trojnásobného olympijského vítěze Jana Železného v roli oštěpařského trenéra (ZDE). Příště na iDNES.cz naleznete reportáž z tréninku hokejového gólmana Dominika Haška.

V zázemí mítinku nesmí chybět počítačová místnost s přístupem na internet. Ve velikánské jídelně jsou pak vyrovnány lahve neperlivé vody, kterou si atleti žádají nejvíc. K obědu se podávají například špagety se šunkou, ale i smažený sýr. Vybrat by si tu měl každý.

O zdárný průběh mítinku se v den jeho konání snaží stovky lidí. Přitom během roku nemá organizační tým ani deset lidí. Dnes však bude jen na stadionu 160 osob, které se budou starat o techniku, atlety, rozhodčí... Z velína bude manažer Alfonz Juck rozdávat vysílačkou pokyny do všech stran. Pořádně se zapotí třeba četa, jež rozváží na dráhu překážky, které jsou zatím vyrovnané v pořádně vysokých sloupcích na vozících.

Aby vše klaplo, den před mítinkem je čeká generálka. Stejně jako startéry, statistiky a všechny další zúčastněné. "Ale hlavně předprogram vám ukáže nedostatky," říká ředitel mítinku Jan Železný. "Zádrhele nikdy neodstraníte úplně, ale je výhoda, že mítink tu má tradici."

Tráva už je posekaná, oštěpařské výseče vyměřené z obou stran. Házet se pak bude z té, odkud bude foukat lepší vítr. Bedny plné kabelů a zařízení na měření výkonů pomalu pustnou. Letos poprvé budou čipy přímo ve startovních číslech, díky čemuž se snáze měří mezičasy.

Dnes se zaplní i místnosti, kterými projdou atleti. Jejich cesta začíná na hotelu, vede malým průchodem pod stromy a přes silnici do branky na rozcvičovací plochu. Jen pár desítek metrů. "Hotel blizoučko u stadionu je obrovskou výhodou, šatny tu pak nemusejí být velké," říká Železný.

Po rozcvičení míří atleti na prezentaci a do svolávací místnosti, kde projde kontrolou jejich vybavení. Běžcům stačí dorazit dvacet minut předem, tyčkařům padesát. Je totiž čeká měření tyčí a také delší rozcvičení.

"Nikdy se mi nepřihodilo, že bych přišel pozdě, ale stát se to může, když si někdo třeba zapomene startovní číslo," vzpomíná oštěpařský světový rekordman Železný.

Atleti musejí ve svolavatelně ukázat dresy, pravidlům musí vyhovovat i reklamní plochy. Tady zůstává jejich osobní vybavení. "Na plochu si nesmějí brát mobily, muziku, kontrolují se i hřebíky na tretrách," říká Železný. Nářadí pro technické disciplíny se převažuje a přeměřuje.

V chodbě pod hlavní tribunou se atleti ještě mohou znovu rozběhat a rozehřát. Pak už ve skupince zamíří na plochu. Na jeviště pro svoje sportovní představení.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž