Na opoziční demonstraci zemřelo sedm lidí, Írán přepočítá část hlasů

  • 560
Íránská Rada dohlížitelů nechá přepočítat část hlasů z prezidentských voleb. Může to změnit výsledek, připustila. Hlasování oficiálně vyhrál současný prezident Ahmadínežád, proti čemuž protestuje opozice. Při demonstracích už zemřelo nejméně sedm lidí. Policie údajně zatkla organizátory nepokojů s výbušninami a zbraněmi. Stoupenci opozice k večeru opět vyrazili do ulic.

Íránskou metropolí i čtvrtý den po volbách zmítaly nepokoje. Skupinka demonstrantů se prý snažila v centru Teheránu napadnout vojenský oddíl. V tu chvíli padly první výstřely. "Bohužel bylo sedm lidí zabito a mnoho dalších zraněno," uvedl státní rozhlas a poprvé tak připustil, že se na demonstracích střílelo.

OTÁZKY A ODPOVĚDI O ÍRÁNU

Země je ve varu, čeká ji revoluce?

Rozhlas neupřesnil, zda jsou mezi mrtvými příznivci opozice, nebo někdo jiný. Poblíž náměstí Ázádí bylo ale údajně i mnoho zraněných, počet obětí tak může být i vyšší. O chvíli později státní televize oznámila, že byli hlavní organizátoři nepokojů zatčeni s výbušninami a střelnými zbraněmi.

Rada dohlížitelů nechá volby přepočítat

Rada dohlížitelů, která musí výsledek voleb potvrdit, je připravena nechat přepočítat část hlasů z pátečních voleb. "Rada je připravená přepočítat hlasy ve sporný okrscích za přítomnosti kandidátů opozice," uvedl mluvčí Rady dohlížitelů Abbasali Kadhodai. "Je možné, že po přepočítání dojde ke změnám," dodal.

ON-LINE ROZHOVOR

Analytička Irena Kalhousová odpoví on-line na dotazy o Íránu

Hlavní kandidáti opozice, Músáví i Karrúbí, už oznámili, že se spokojí jen s novými volbami místo přepočítání "pár hlasovacích uren". Přepočítávání se totiž bude konat jen v okrscích, kde se podle stížností podvádělo. Nové volby ale mluvčí rady vzápětí vyloučil.

Podle dosavadních oficiálních výsledků 62 procent Íránců zvolilo prezidentem Mahmúda Ahmadínežáda. Jeho hlavní rival Mír Hosejn Músáví ale výsledek napadl.

RADA DOHLÍŽITELŮ

Rada dohlížitelů je nejvyšším ústavním orgánem státu a musí volební výsledek potvrdit. Na dnešek si předvolala všechny tři neúspěšné prezidentské kandidáty. Kromě Músávího a Karrúbího tedy také někdejšího velitele revolučních gard Mohsena Rezáího.
                         zdroj: ČTK

Rada by o jeho stížnosti měla rozhodnout do deseti dnů. Prošetření případných volebních podvodů překvapivě žádá i nejvyšší íránských duchovní ajatolláh Chameneí, který podporuje Mahmúda Ahmadínežáda. - o výzvě Chameneího si přečtěte zde

"Při hlasování měli voliči různé preference, stejně ale věří ve vládní systém a podporují islámskou republiku," citovala z ajatolláhova prohlášení agentura Reuters.

Britský server The Daily Telegraph včera na základě údajů z íránského ministerstva vnitra napsal, že volby mohly dopadnout úplně jinak. Současný prezident skončil podle informací listu ve volbách až třetí. Druhý prý byl další reformní kandidát Mahdí Karrúbí a lídr reformistů Músáví prý první kolo voleb vyhrál.

To by ovšem znamenalo, že by se Ahmadínežád nedostal ani do druhého kola volby, kde by Íránci rozhodovali mezi dvěma proreformními kandidáty.

PREZIDENTSKÉ VOLBY V ÍRÁNU

Západ zajímá jádro, Íránce obživa

Tyto informace dnes přinesl i francouzský deník Liberation. Podle něj získal Músáví hlasy 45 procent ze 42 milionů voličů. Na druhém místě skončil s téměř 31 procenty hlasů další reformátorský kandidát Mahdí Karrúbí, Ahmadínežád podle listu nezískal ani 14 procent hlasů.

Televizní stanice CNN zase uvedla, že Írán nechal k pátečním volbám vytisknout 53 milionů hlasovacích lístků, použitých jich bylo 39 milionů a 14 milionů se ztratilo neznámo kam.

Údiv nepřestává vzbuzovat také rychlost, s níž byly ručně vypsané lístky v celé zemi sečteny, takže vítěz byl vyhlášen už 12 hodin po skončení hlasování. Nepochopitelné zůstává, proč Músáví prohrál i v provinciích obývaných ázerbájdžánskou menšinou. Músáví sám k této skupině obyvatel patří a v provinciích, jako je Východní Ázerbájdžán, měl podle předpokladů vítězství jisté.

Do ulic Teheránu se vydaly desetitisíce demonstrantů

Músávího i Ahmadínežádovi stoupenci se dnes znovu vydali do teheránských ulic. Opoziční demonstraci úřady stejně jako tu včerejší nepovolily a zahraničním novinářům o nich zakázaly informovat (viz box Novináři nesmějí na ulici).

Představitel opozice Mír Hosejn Músáví

Představitel opozice Mír Hosejn Músáví na pondělní demonstraci v Teheránu

Lidé se svolávají prostřednictvím internetové sítě Twitter. Výbušnou situaci se snaží uklidnit i opoziční lídr Músáví a demonstranty vyzval, aby zabránili dalšímu krveprolití a na sraz nechodili.

Desetitisíce jeho stoupenců ale výzvy neuposlechly a k večeru znovu vyšly do ulic Teheránu, aby požadovaly opakování voleb. Demonstrující se vydali k sídlu státní televize IRIB, která je považována za hlavního Ahmadínežádova podporovatele.

NOVINÁŘI NESMĚJÍ NA ULICI

Íránské ministerstvo kultury oznámilo, že ruší akreditace všem zahraničním novinářům a dále mohou pracovat jen v redakcích. "Nikdo z novinářů nemá právo filmovat, fotografovat a podávat zprávy z města Teheránu," sdělilo ministerstvo.     zdroj: ČTK

Včera se na zakázané demonstraci proti výsledkům voleb v centru Teheránu sešly statisíce stoupenců poraženého Músávího. Lídr opozice jim vzkázal, že je připraven zúčastnit se nových prezidentských voleb.

Demonstranti se po jeho projevu vydali do ulic města a napadli základnu náboženských milicí. Její členové začali do davu střílet, což si vyžádalo život nejméně jednoho demonstranta. - o včerejší demonstraci si přečtěte zde

Masové demonstrace se ale netýkají jen metropole. Lidé jsou prý do noci v ulicích Mašhadu, Isfahánu i Šírázu, což jsou hlavní města provincií Chorásán, Isfahán a Fárs. Většina manifestací je podle ČTK poklidná, na mnoha místech jsou lidé zaskočeni nasazením velkého počtu policistů.

Obama je situací znepokojen

Největším násilím v íránských ulicích za posledních třicet let je znepokojen i americký prezident Barack Obama, který se k situaci vyjádřil vůbec poprvé od znovuzvolení konzervativního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

REPRESE MÉDIÍ V ÍRÁNU

Ahmadínežád po volbách vypudil zahraniční reportéry

"Jsem hluboce znepokojen násilím, které vidím v televizi," prohlásil šéf americké administrativy po pondělním setkání s italským premiérem Silviem Berlusconim ve Washingtonu. "Demokratický proces, svoboda slova a možnost lidí vyjádřit pokojně svůj nesouhlas jsou univerzální hodnoty, které musí být respektovány," dodal.

Šéf Bílého domu se rovněž vyslovil pro pokračování přímého dialogu s íránským režimem, a to i přes rozpory, které obě země navzájem dělí. Zdůraznil také, že USA respektují íránskou nezávislost.

Znepokojení nad situací v povolebním Íránu vyjádřila také Evropská unie. Teherán si dnes kvůli některým výrokům představitelů evropské sedmadvacítky pozval na kobereček vedoucího českého zastupitelského úřadu Josefa Havlase. - více se dočtete zde

Rusko přijalo Ahmadínežáda vřele

Mahmúd Ahmadínežád se mezitím vydal na svou první zahraniční cestu coby nově zvolený prezident. V ruském Jekatěrinburgu se v rámci schůzky takzvané Šanghajské organizace pro spolupráci (sdružuje Rusko, Čínu a čtyři středoasijské státy) setkal i se šéfem Kremlu Dmitrijem Medveděvem. Účastníci jednání mu pogratulovali ke zvolení.

Od nejvyšších ruských představitelů se mu dostalo vřelého přivítání. "Íránské volby jsou vnitřní záležitostí země," řekl náměstek ministra zahraničí Sergej Rybjakov. "Vítáme nového prezidenta na ruské půdě a vážíme si toho, že první cestu podnikl do Ruska. Dává to naději na prohloubení bilaterálních vztahů," dodal Rybjakov.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video