Ilustrační snímek | foto: Reuters

Vláda utratí kvůli pandemii prasečí chřipky navíc 370 milionů

  • 72
Půl milionu dávek léků proti prasečí chřipce navíc a větší počet vakcín - tak vláda reaguje na vyhlášení pandemie. Lék by měl být zajištěn pro čtvrtinu české populace, pro další čtvrtinu by měl mít stát připravenu vakcínu. Ochrana proti novému viru tak bude stát navíc 370 milionů korun.

Kabinet Jana Fischera tím reaguje na zvýšení stupně pandemického rizika takzvané prasečí chřipky na nejvyšší bod šestibodové škály, o němž rozhodla minulý týden Světová zdravotnická organizace (WHO). - čtěte WHO vyhlásila kvůli prasečí chřipce pandemii, svět jí čelí po 40 letech

"My navrhujeme změnit rozhodnutí o pandemickém plánu pro Českou republiku a navýšit zásobu antivirotik o dalších pět procent, to znamená na 25 procent, a zajistit dotační kapacitu pro výrobu očkovací látky proti pandemickému viru chřipky na 25 procent populace," řekla po jednání vlády ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Na stejném postupu se dohodli ministři celé evropské sedmadvacítky. "Vážnost situace si velmi dobře uvědomují i ostatní státy EU, které již uskutečnily nebo zahájily přípravu obdobných opatření," uvedl hlavní hygienik Michael Vít.

Změnu pandemického plánu ČR ještě projedná Bezpečnostní rada státu, o nákupu by tak vláda měla rozhodovat za dva týdny. Další týdny potrvá nasmlouvání zakázky.

Pokud chřipka zmutuje, výrobce dodá nový typ vakcíny   

Nyní má stát zajištěny léky pro 20 procent populace, je to lék Tamiflu. Pro dalších pět procent populace chce ministerstvo nakoupit antivirotikum Relenza. Stát si chce zároveň nechat vyrobit pět milionů vakcín.

"Jeden člověk potřebuje dvě dávky, vakcíny budou tedy zajištěny pro čtvrtinu populace," řekl MF DNES mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň s tím, že ministerstvo oslovilo všechny čtyři výrobce a nyní probíhá výběrové řízení.

Česká republika tak zaplatí celkem 70 milionů za dokoupení půl milionu léků, dalších 300 milionů pak bude stát vakcína včetně jehel a stříkaček.  

"Suma na vakcíny je uvolněná na dva roky. To znamená, že když se ukáže, že chřipka zmutovala a vakcína na ni neúčinkuje, peníze se použijí na nákup jiné očkovací látky, která na chřipku působí," doplnil Sršeň.

Podle posledních údajů byl výskyt takzvané prasečí chřipky dosud podle Světové zdravotnické organizace (WHO) potvrzen v 74 zemích světa. Celkem jde o 29 700 potvrzených případů, přičemž na následky tohoto onemocnění dosud zemřelo 147 lidí. První evropskou oběť si chřipka vyžádala v neděli ve Skotsku. - čtěte Evropa má první oběť prasečí chřipky, zemřel pacient ve Skotsku

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue