V rozbouřeném Teheránu se ozvala střelba, jeden protestující zemřel

  • 255
Statisíce stoupenců íránské opozice vyšly přes zákaz úřadů do ulic protestovat proti výsledku prezidentských voleb. Demonstranti se střetli s přívrženci znovuzvoleného Mahmúda Ahmadínežáda. V ulicích se večer na několika místech ozvala střelba. Jeden z protestujících podle agentury Reuters zahynul, řada dalších je zraněna.

Íránem dnes začala kolovat informace, že Músáví ve skutečnosti volby vyhrál. Protest v Teheránu byl ohlášený, ale ministerstvo vnitra ho ráno zakázalo. Músáví ho proto na internetu odvolal. Jeho stoupenci se však rozhodli nařízení úředníků ignorovat a vyšli do ulic.

Původně se jich na náměstí Engheláb v centru Teheránu shromáždila asi tisícovka. Vyrazili po původně plánované trase k náměstí Azadí. Dav se rychle rozrůstal a za chvíli už čítal statisíce lidí. Podle některých odhadů dorazilo až jeden a půl milionu lidí. "Smrt pro Ahmadínežáda," skandovali lidé s tím, že raději zemřou, než by se jím nechali ponížit.

V ulicích se ozývala střelba, jeden protestující zemřel

Demonstrace se neobešla bez potyček. Na místo totiž dorazili i Ahmadínežádovi fandové na motorkách a tyčemi napadli demonstranty. "Ulice je kompletně zaplněná," popsal jeden svědek, který čekal na Músávího a další lídry reformistů.

Ahmadínežádův sok chce anulování voleb

Írán zatýkal členy opozice

Podle televizní stanice Press TV se po chvíli z různých místa ve městě začaly ozývat výstřely. Agentura Reuters s odvoláním na íránského fotografa uvedla, že dav napadl sídlo náboženských milicí.

Milice pak údajně začaly do davu střílet. Na náměstí, kde je sídlo milicí, vypukl zmatek. Nejméně jeden člověk byl podle Reuters zabit a řada dalších zraněna. Výstřely se později ozvaly i na jiných třech místech bohaté, severní části Teheránu.

"Jsme hluboce znepokojeni zprávami o násilí, zatýkání lidí a možných volebních podvodech," reagovaly na dnešní vývoj Spojené státy ústy mluvčího ministerstva zahraničí Iana Kellyho.

Na odpoledním shromáždění svých příznivců se ukázal i samotný Mír Hosejn Músáví. "Jsme připraveni znovu se zúčastnit prezidentských voleb," ujistil přítomné. "Hlas lidu je důležitější než moje osoba nebo kdokoli jiný," prohlásil. Íránská státní televize z masové demonstrace neodvysílala žádné záběry.

Později ale podle Reuters Ahmadínežádův sok dodal, že příliš nedoufá v úspěch odvolání, které podal proti výsledkům voleb.

Ahmadínežád prý ve skutečnosti skončil až třetí

Reformista Músáví byl nejvážnějším sokem Ahmadínežáda v prezidentských volbách. Čekalo se, že spolu svedou boj ve druhém kole. Ahmadínežád ale podle oficiálních výsledků vyhrál už v prvním. Získal skoro dvě třetiny hlasů, tvrdí volební komise.

Protesty v Kuala Lumpuru proti výsledkům prezidentských voleb. Na snímku příznivci umírněného Míra Hosejna Músávího (15. června 2009)
Proti výsledkům íránských voleb se protestuje i v dalších městech na světě, například v Kuala Lumpuru

Na internet však unikly materiály z ministerstva vnitra, podle nichž současný prezident skončil až třetí - za Músávím a dalším reformistou Karúbím. Podle těchto dokumentů dostal Músáví 19,1 milionu hlasů, Karúbí 13,4 milionu a Ahmadínežád jen 5,7 milionu. Pravost těchto údajnů ale není potvrzena. S informací jako první přišel britský deník Daily Telegraph.

REPRESE MÉDIÍ V ÍRÁNU

Ahmadínežád po volbách ještě víc škrtí média, vypudil zahraniční reportéry

V ulicích Teheránu a dalších větších měst zuří nepokoje už od soboty, kdy bylo oznámeno vítězství Mahmúda Ahmadínežáda. Írán podobné protesty nezažil posledních třicet let. Policie pozatýkala na 170 stoupenců reformního kandidáta.

Nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Chameneí, který nejprve přivítal znovuzvolení Ahmadínežáda, dnes překvapivě nařídil Radě dohlížitelů prošetřit nařčení z podvodů během prezidentských voleb. Rada chce vydat svůj verdikt do 10 dnů.

Íránský duchovní vůdce nařídil vyšetřit údajné volební podvody

Rada dohlížitelů chce vydat svůj verdikt do 10 dnů

Teherán kvůli regulérnosti voleb čelí kritice odpůrců režimu, ale také některých světových velmocí. Pochyby nad výsledky voleb vyjádřily například Spojené státy, Německo či Francie.

Íránští kritici režimu poukazují na to, že ani v Íránu nejsou k dispozici detailní údaje o výsledcích v jednotlivých okrscích, což podporuje podezření z volebních podvodů.

Prezidentské volby v Íránu

Íránci projevili o páteční prezidentské volby rekordní zájem, k urnám dorazilo 85 procent z 46 milionů oprávněných voličů. Vysoká účast podle analytiků nahrávala reformnímu kandidátovi Músávímu, očekával se přinejmenším těsný souboj s Ahmadínežádem. Jeho přesvědčivé vítězství se ziskem více než 62 procent hlasů tak bylo velkým překvapením. - více o pátečních volbách v Íránu se dočtete zde
Músáví
, který získal necelých 34 procent, volby označil "za nebezpečnou šarádu, která může zavést zemi k tyranii". Ahmadínežád v televizním projevu manipulaci s hlasy odmítl, volby podle něj byly "svobodné a zdravé".
Jeho vítězství podpořil duchovní vůdce ajatolláh Chameneí. Vyzval přívržence všech kandidátů, aby se vyvarovali "provokativního chování". Ke klidu vyzval v sobotu i Músáví.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue