Airbus se mohl lámat několik minut, naznačují trosky z Atlantiku

  • 59
Poslední nálezy z havarovaného airbusu, které našli Brazilci ve vodách Atlantiku, poukazují na to, že stroj se zřejmě lámal několik minut. Příčina neštěstí je stále obestřena tajemstvím. Poukazovalo se na problémy s venkovními rychloměry, ani ty se však zatím nepotvrdily.

Podle dosavadního ohledávání trosek to vypadá, že letoun nepostihla jediná rychlá katastrofa, napsal server Skynews.com. Jedním z vodítek je podle brazilského letectva to, že těla obětí jsou rozeseta na osmdesátikilometrové ploše. Mezi poslední a nejzásadnější nálezy patří část ocasu letadla.

Na postupný rozpad letounu ještě ve vzduchu poukazuje i opakovaná analýza chybových hlášení, která přístroje vyslaly. Ukazují, že četné části ještě před dopadem do oceánu nefungovaly, jak měly. V kabině se také před pádem prokazatelně rapidně měnil tlak, píše Skynews.

Nehoda francouzského airbusu

Všechny články o tragédii letu AF 447 najdete zde

Spekulací ohledně příčin havárie se vyrojilo už několik. Jisté je však zatím pouze to, že letoun prolétal oblastí prudké bouře nad oceánem a že piloti čelili sérii systémových výpadků.

Zatím nejdiskutovanější variantou, která se objevila ve světových médiích, je, že letadlo vletělo do bouře nesprávnou rychlostí. To mohlo být způsobeno selháním venkovních rychloměrů, tzv. Pitotových trubic, ke kterému může dojít například pokud se zanesou ledem.

Výrobce airbusů po nehodě vydal varování, že některá tato zařízení u jejich strojů nemusí fungovat správně. Společnost také pod tlakem médií začala trubice vyměňovat za nové. Přesto odmítla tvrzení tisku, že by nehodu způsobila tato technická nedokonalost a ujišťuje, že používání všech airbusů je "naprosto bezpečné".

Trosky pocházející z letadla Air France

Ani dosavadní vyšetřování podle zástupců airbusu nenaznačuje, že by za havárii mohla porucha na rychloměrech. Podle francouzské agentury leteckých neštěstí je nicméně obecně příliš brzy na to spekulovat o tom, co za tragédií přesně stojí.

Za havárií je vždy více faktorů

Odborníci se všeobecně shodují, že v leteckých haváriích sehrává roli mnoho faktorů najednou, zásadní je téměř vždy též lidská chyba. V případě havárie letu Air France mohl být spouštěcím mechanismem fatálních problémů například blesk, který za normálních okolností nemůže stroji ublížit.

Pokud je pak letoun špatně ovladatelný, může se dostat do polohy, kdy dojde k jeho rozpadnutí. To by vysvětlovalo, proč piloti neměli ani čas vyslat tísňový signál. - čtěte Letadla jsou někdy neovladatelná. Problém s řízením mohl způsobit i tragédii Air France

Letoun Air France se zřítil 1. června při cestě z Rio de Janeira do Paříže. Na palubě bylo 228 lidí, 41 těl už záchranáři z oceánu vylovili. Francouzská ponorka nyní pátrá v hlubinách oceánu po černých skříňkách. Bez informací, které skrývá, je možné, že příčina neštěstí nebude nikdy odhalena. - čtěte První těla z airbusu jsou v Brazílii na testu DNA, „zlaté uši“ hledají skříňky


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video