WHO vyhlásila kvůli prasečí chřipce pandemii, svět jí čelí po 40 letech

  • 152
Světová zdravotnická organizace vyhlásila po čtyřiceti letech pandemii. Stupeň rizika zvýšila kvůli šíření prasečí chřipky na nejvyšší, tedy šestý. Po celém světě chorobou onemocnělo přes 28 tisíc lidí. Naposledy svět zažil pandemii v letech 1968 až 1969, kdy takzvaná hongkongská chřipka zabila asi milion lidí.

"Stojíme na začátku pandemie roku 2009. Je to teprve počátek, protože virus se šíří," prohlásila dnes po mimořádné schůzce Světové zdravotnické organizace v Ženevě její šéfka Margaret Chanová s tím, že šíření nemoci je nevyhnutelné.

"Virus se začal šířit i mezi kontinenty a přenáší se stále častěji z člověka na člověka," upřesnil mluvčí WHO Gregory Hartl. Zdůraznil, že vyhlášení pandemie nevypovídá nic o závažnosti choroby, ale o jejím geografickém šíření. Většina pacientů měla totiž zatím jen mírné příznaky.

Organizace také vyzvala jednotlivé státy, aby neuzavíraly své hranice a neomezovaly cestování ani obchodování.

Státy WHO, kterých je 193, by se nyní měly zaměřit na intenzivnější boj s chřipkou. "Vstupem do fáze šest vysíláme významný signál, že všechny státy, bez ohledu na to, v jakém stavu je epidemie v konkrétní zemi, musí být bdělé. Protože virus je nepředvídatelný," řekla Chanová.

Vakcína proti A(H1N1) bude asi v září

Současná vakcína proti sezonní chřipce ale proti viru A(H1N1) neúčinkuje. Vyhlášení pandemie podle agentury AP popožene výrobce léčiv k vytvoření účinné látky a přiměje světové vlády k větším investicím v boji s virem. "Výroba vakcín pro sezonní chřipku brzy skončí a pak se uvolní kapacity pro vývoj léčby proti této pandemii," uvedla Chanová.

"Do září nebude mít očkovací látku žádná země. Poté budou platit nějakou dobu omezení a bude se muset řešit, kdo by měl vakcínu dostat a které skupiny budou jako první očkované," přiblížila Chanová. Podle WHO už některé firmy zahájily výrobu vakcíny, její vývoj ale trvá obvykle 4 až 6 měsíců.

Tuzemští lékaři zatím evidují čtyři onemocnění prasečí chřipkou. "V České republice zatím zůstáváme v tom systému, který máme. Pokud máme čtyři případy, nebudu zvedat hospitalizační váhy," reagoval na vyhlášení pandemie hlavní hygienik ČR Michael Vít.

V Česku se nic nezmění, říká hygienik

Michael Vít reaguje na vyhlášení pandemie prasečí chřipky

Nová opatření nehodlá zavést ani Británie, Rakousko a Německo. Podobně na krok WHO reagovaly také Spojené státy. "Už minulý měsíc jsme jednali tak, jako by v této zemi byla pandemie," uvedl mluvčí amerického Střediska pro kontrolu chorob Glen Nowak.

Světová zdravotnická organizace registruje po celém světě 144 úmrtí na novou chřipku, v 73 zemích jí onemocnělo téměř 28 tisíc lidí. Nejhůře zasažené je stále Mexiko, kde si virus vyžádal 108 obětí, dále pak Spojené státy či Kanada.

WHO znepokojuje také nový nápor choroby v zemích jako je Austrálie, kde zdravotníci potvrdili více než 1 200 případů. Na jižní polokouli právě začíná zima, a tudíž i chřipková sezona. Agentura AP nicméně upozornila, že se nemoc stále šíří i na severní polokouli, kde by teď měly chřipkové viry mizet. Nové onemocnění se tak zatím jeví jako odolnější.

Dobrou zprávou je podle Chanové fakt, že v mnoha zemích jsou odborníci na nemoc připraveni. Generální ředitelku WHO nicméně zneklidňuje to, jak se virus zachová v rozvojovém světě. V současné době je většina případů v poměrně bohatých zemích.

"Když se vyhlásí pandemie, je to také signál pro mezinárodní společenství, že je na čase, aby se státy ve jménu solidarity spojily a zaručily, že země bez dostatečných prostředků nezůstanou bez pomoci."

STUPNĚ VAROVÁNÍ WHO

Stupeň 1: Mezi zvířaty se nešíří žádné viry způsobující infekci u lidí.

Stupeň 2: Zvířecí chřipkový virus způsobuje nákazu i u lidí a je považován za potenciální pandemickou hrozbu.

Stupeň 3: Chřipka se sporadicky vykytuje u lidí, ale nedochází k významnějšímu přenosu z člověka na člověka.

Stupeň 4: Ověřený přenos z člověka na člověka, který může způsobit epidemii v rámci určité komunity lidí. Významné zvýšení pandemické hrozby.

Stupeň 5: Přenos z člověka na člověka nejméně ve dvou zemích světa. Silný signál bezprostřední pandemické hrozby.

Stupeň 6: Virus se šíří do další země v jiném regionu. Globální pandemie je na cestě.

Zdroj: ČTK

Naposledy svět zažil pandemii v letech 1968 až 1969, kdy takzvaná hongkongská chřipka zabila asi milion lidí. Před ní svět čelil rozšíření nebezpečných typů chřipek už několikrát.

V letech 1889 až 1892 zabíjela Ruská chřipka, nepřežilo ji kolem milionu lidí. Španělské chřipce (1918 až 1920) podlehlo až 50 milionů a v roce 1957 zemřely kvůli asijské chřipce až dva miliony lidí. Obyčejné chřipce ročně podlehne 250 - 500 tisíc lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue