První těla z airbusu jsou v Brazílii na testu DNA, „zlaté uši“ hledají skříňky

  • 78
Prvních šestnáct těl, která záchranáři vylovili z Atlantiku po nehodě letounu Air France, dorazilo do brazilského Recife, kde se podrobí testům DNA. Francouzská atomová ponorka mezitím pátrá ve vodách Atlantiku po černých skříňkách.

Ostatky obětí dopravilo brazilské letectvo z ostrovů Fernando de Noronha vrtulníkem do Soudního zdravotního ústavu v pobřežním městě Recife. Odborníci se budou snažit identifikovat těla podle otisků prstů, zubů a DNA.

Na souostroví zůstává dalších 25 nalezených těl, která čeká stejná procedura, uvedlo brazilské letectvo. Jeho mluvčí Ramon Borges Cardoso slíbil, že pátrání po tělech poběží zcela jistě do 19. června. "Mohlo by pokračovat i pak, pokud nám počasí a proudy budou přát."

Nehoda francouzského airbusu

Všechny články o tragédii najdete zde

Oblast, kde plavou těla, části letounu i předměty cestujících z paluby, je asi 1150 kilometrů od břehů Brazílie. Pátrání se v posledních dnech posunulo asi o dvě stě kilometrů dále do oceánu.

Na místě neštěstí jsou vedle brazilských letců a námořníků i Francouzi, kteří se snaží přijít na kloub příčinám havárie. Do Francie také budou na analýzu převezeny nalezené trosky z letounu.

Francouzi na místo havárie vyslali asi čtyři stovky vojáků, tři letadla, jednu fregatu s vrtulníkem a výzkumné plavidlo s miniponorkami.

Lepší sedět v airbusu než doma

Je na místě mít strach, až budete příště nastupovat na palubu airbusu? Neměli byste raději zkontrolovat, zda má letadlo vyměněné Pitotovy trubice, sondy na měření rychlosti? Po nehodě letounu společnosti Air France by se to nabízelo. Jak ovšem poznamenává britský list The Times, je statisticky bezpečnější vydat se do vzduchu s jedním z velkých leteckých přepravců, než zůstat doma, kde číhají nástrahy různých nehod. Je to zhruba stejně bezpečné, jako sednout v Evropě na vlak. Rodina airbusů po světě čítá téměř tisíc členů, dalších 900 je ve výrobě. Airbusy za více než 15 let bezpečně přepravily miliony lidí.

Pod hladinou oceánu od včerejška pátrá po černých skříňkách z airbusu také francouzská jaderná ponorka. Posádku plavidla Emeraude (Smaragd) tvoří více než 72 "zlatých uší", jak se odborníkům přezdívá.

Obří ponorka, která vydrží v hloubce až šedesát dní bez vynoření, má na své palubě špičková ultrazvuková zařízení, která jsou schopna zachytit signál, který po 30 dní skříňky vydávají. "Ponorka by však musela kolem skříněk proplout velmi blízko," uvedl mluvčí francouzské armády.

Podle oceánologa Felipeho Toleda vyvolává v hloubkách oceánu hluk vulkanická aktivita, což by mohlo signál z černých skřínek překrýt. "Najít za takových podmínek skřínky bude vedle enormního štěstí vyžadovat mnoho dní, možná i měsíce křižování oblastí," dodal Toledo.

Teroristé na palubě nebyli

Airbus A330 na lince 447 z Rio de Janeira do Paříže se zřítil v noci z 31. května na 1. června poté, co vletěl do bouře. Všech 228 lidí na palubě podle úřadů zahynulo.

Jako možná příčina havárie se uvádí selhání sond, které posádce signalizují rychlost a další důležité parametry pro bezpečný let. Air France začala pod tlakem médií a pilotů na všech svých podobných strojích měnit sondy rychloměrů, zvané Pitotovy trubice.

Brazilští záchranáři shromažďují ostatky obětí z airbusu na ostrovech Fernando de Noronha

Včera se objevily v médiích spekulace, že na palubě letounu byli lidé napojení na islamistické teroristy. Podezření se však nepotvrdilo; byla to jen shoda jmen. - čtěte Cestující z airbusu měli stejná jména jako teroristé, podezření se nepotvrdilo


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue