Za Kalouskem odešli Parkanová a Severa, posílit ho chce i Laudát z ODS

  • 214
V den, kdy začíná červnová schůze Poslanecké sněmovny, KDU-ČSL definitivně opustili její dlouholetí členové. Odešli exministři Miroslav Kalousek a Vlasta Parkanová i šéf poslanců Pavel Severa. Odchod už avizovali další dva poslanci. Lidovecký klub tak ztrácí nejméně pět ze třinácti členů. Následovat je budou i někteří senátoři.

Kalousek zakládá novou formaci TOP 09, s níž chce uspět v podzimních sněmovních volbách.

"Nebudu předstírat, že o projektu TOP 09 nic nevím, ale to, jestli budu kandidovat za novou stranu na podzim do Poslanecké sněmovny, přece nezáleží jenom na mně," sdělila MF DNES Parkanová.

Předevčírem odchod z lidové strany na jednání jejího poslaneckého klubu ohlásili kromě Kalouska i poslanci Jan Husák a Ladislav Šustr. Svůj úmysl odejít avizovali dlouhodobě. - čtěte Kalousek se definitivně rozhodl, po sjezdu opustí KDU-ČSL

"Poslanecký klub vyslechl jejich postoj a předsednictvo KDU-ČSL vzalo na vědomí jejich rozhodnutí ze strany odejít," uvedl mluvčí strany Martin Horálek. Dnes lidovci s ohledem na jednání předsednictva nechtěli zatím odchod poslanců komentovat.

Vstup do Kalouskovy strany zvažují i někteří senátoři. Podle serveru ihned.cz je mezi nimi i Adolf Jílek. Jeho kolegyně Ludmila Müllerová už se rozhodla. Členství u lidovců chce ukončit ve středu. Podle Hospodářských novin se rozhodovala podle toho, zda do strany TOP 09 vstoupí i exministr Schwarzenberg.

TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ PAVLA SEVERY

"Jako demokrat respektuji výsledky vnitrostranických voleb na sjezdu ve Vsetíně. V řadách KDU-ČSL jsem se snažil vždy prosazovat tradiční konzervativní hodnoty a zodpovědnou politiku pro budoucnost dalších generací.

Nesouhlasím však s levicovým směřováním nového vedení KDU-ČSL, nejsem schopen tyto kroky podporovat. Nechci se nadále podílet ani být přítomen krokům, které popírají rozumné konzervativní křesťanskodemokratické směřování. Nemám důvěru v nového předsedu strany a považuji za kontraproduktivní opět se zabývat vysvětlováním osobních kauz předsedy strany na úkor možnosti tvůrčí a konstruktivní činnosti.

Proto k dnešnímu dni 9. 6. 2009 rezignuji na pozici předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL a ukončuji svoje členství v KDU-ČSL."

Torzo klubu: šest věrných, rebel Hovorka, nemocný Kvapil

Poslaneckému klubu KDU-ČSL tak ve dvousetčlenné Sněmovně zbývá osm z původních třinácti poslanců - a to včetně rebela Ludvíka Hovorky, který například v otázce zdravotnických poplatků vystupoval proti názoru většiny klubu, a vážně nemocného Tomáše Kvapila.

ŠUSTR A HUSÁK

"Nemůžeme se podílet na levicové politice, o které navíc vedení strany tvrdí, že je to ta jediná správná křesťanská politika."

Podle MF DNES míří do Kalouskovy strany TOP 09 (název je zkratkou hesla Tradice, Odpovědnost, Prosperita) i Šustr, který uměl v rozpočtovém výboru vylobbovat peníze z rozpočtu pro křesťanskou tělovýchovnou organizaci Orel. A s ním i Husák.

"Nemůžeme se podílet na levicové politice, o které navíc vedení strany tvrdí, že je to ta jediná správná křesťanská politika," uvedli Šustr a Husák ve společném prohlášení.

"Já jim přeji hodně štěstí, i když podle mě žádné pořádné štěstí mimo lidovou stranu není," vtipkoval na adresu odcházejících poslanců nový předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. "Oceňuji, že to bylo řečeno na rovno, do tváře a jednoznačně."

ŠÉF STRANY POVEDE I POSLANCE

Pavla Severu nahradí v čele poslanců KDU-ČSL Cyril Svoboda

Schwarzenberg: O pomoci Kalouskovi nevím

Kalouskův plán počítal s možností, že by jednou z hlavních tváří nové konzervativní strany mohl být exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten ale spolupracuje se zelenými.

Karel Schwarzenberg (19. května 2009)"O žádné pomoci Kalouskovi nevím. Ostatně mám dojem, že si pomůže sám," sdělil včera Schwarzenberg Právu. Kalousek také o spolupráci jednal se Starosty a nezávislými.

Záměrem exministra financí je využít prostor, který se na pravé straně politického spektra rýsuje - jsou zde například zklamaní voliči zelených coby "alternativy" a lidé, kteří jsou pro pravici, ale odmítají ODS. Dosavadní průzkumy preferencí totiž naznačují, že ODS dovede svést vyrovnaný boj s ČSSD, ale nezíská dost hlasů na zformování pravicové nebo středopravé vlády.

Kalouska posílí i poslanec ODS

Do Kalouskovy nové strany míří také poslanec ODS František Laudát. Jako jediný hlasoval proti vyslovení důvěry Fischerově vládě. "Přemýšlím o tom. Dostal jsem i další nabídky, ale v tuto chvíli je to na podporu pravice v Čechách to nejlepší řešení," řekl poslanec iDNES.cz.

V ODS mu vadí to, že vedení dlouhodobě přehlíží chování kontroverzního starosty Prahy 5 Milana Jančíka z ODS. "Nevadí mi Topolánek, ale už nemohu dělat stafáž té ostudě, která se na Smíchově děje," řekl iDNES.cz Laudát.

Starosta Jančík je na Smíchově extrémně nepopulární, Mirek Topolánek a Jiří Paroubek, který je v Praze 5 předsedou zdejší ČSSD, ho ale už několik let drží u moci.

"Já se opakovaně, tři až čtyři roky, domáhal toho, aby se ta situace na Praze 5 řešila - na výkonné radě, u smírčího výboru. Ale pokud se mi vůbec dostalo nějaké odpovědi, pak jí byla jen arogance," vysvětlil Laudát.

Laudát nechce odejít z klubu ODS, poslancem bude až do konce volebního období. Stranu ale opustí během června, o svém záměru už informoval předsedu strany Mirka Topolánka.

Pomůže krize u zelených vznikající Kalouskově straně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 23. června 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 7414
NE
NE 3631
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video