Premiéra recesistického filmu Babička bude na podzim roku 2009.

Premiéra recesistického filmu Babička bude na podzim roku 2009. | foto: Babickafilm.cz

Filmová recese nechá Němcové Babičku krkat, srkat a krást slípky

  • 81
Lhali nám, všechno bylo jinak! Z knihy Boženy Němcové Babička sloupl stejnojmenný recesistický film nátěr povinné školní četby a konečně odhalil pravdu o dobré stařence, potažmo starci. Premiéra se chystá na podzim letošního roku.

Z filmu Babička"Nový přístup k národní literatuře tvoří protiváhu romantizujícím verzím Kytice a Máje," tvrdí tvůrci, kteří svou Babičku natočili s amatérskými herci v duchu klasického díla Františka Čápa z roku 1942, tedy černobíle.

"Skryje to mnohé vady, ale i tak očekáváme výtky kunsthistoriků nad opomenutými zásuvkami či projíždějícími lyžaři," přiznávají před premiérou plánovanou na letošní podzim. Hrubý střih filmu však již existuje a vskutku zásadně přepisuje dějiny českého písemnictví.

V zámku a podzámčí

Babička, v knize čiperná šikulka, se ve filmu blíží výrobci katastrof Mr. Beanovi. Za vnoučaty se stěhuje s trakařem, cestou vyděsí exhibicionistu a na Staré bělidlo, kde se myjí v potoce a suchý záchod mají na dvoře, už dorazí pod plachetkou jiná osoba.

Srká, říhá, celou kachnu spořádá, takže otec Pankl i host, pan myslivec, zůstanou o suchém chlebu s hořčicí a hladové děti tajně obírají kosti pro bláznivou Viktorku.

Babička má v kufru "svaté", leč nahaté obrázky a prak, učí děti krást zámecké slípky, neboť "dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí", ochutnává kočky a veverky, zatímco paní kněžna se rýpe v kaviáru, a Viktorku krmí jako divé zvíře.

Babička, nebo Cimrman?

Jestliže celý film připomíná humorem cimrmanovskou mystifikaci, pak babiččin přístup k vrchnosti si podává ruku s rebelstvím samého Járy Cimrmana.

Viktorčin příběh se odvíjí jinak. Dívka byla barvoslepá, což mělo při houbaření smrtící důsledky pro černého myslivce a vyvolalo manévry s prvky lynče.

"Tak tomu bylo," vzpomíná nad rukopisem Němcová, leč její nakladatel zuří: "Koho zajímá pravda? My tu děláme velkou národní literaturu, nemám jen vás, musím ještě za Nerudou, tak to přepište" – a diktuje jinou verzi.

Jestliže celý film připomíná humorem cimrmanovskou mystifikaci, pak babiččin přístup k vrchnosti si podává ruku s rebelstvím samého Járy Cimrmana.

Z filmu BabičkaZ filmu Babička

Když je kněžna zaskočí při sběru jahod na panském, stařenka jí podlézavě nabízí košíček a na vnuččin údiv – My to trhali pro kněžnu? – odpoví – A co sis myslela, Barunko?! Ovšem pak jahody roztřídí na dvě hromádky – menší pro zámek, větší pro podzámčí, než navštíví kněžniny komnaty, kde právě "usilovně pracuje" ruský balet.

"Materiál jsme dali k posouzení distribuční firmě a jednáme s televizemi o upoutávkách," říká producent Martin Procházka. Ukázky parodie, na níž zdarma pracovalo na sto padesát lidí, už nyní baví na internetu. "Vybudovali jsme Národní divadlo na filmovém poli – a v době krize," smějí se autoři Babičky.