Nenápadné hvězdy Autosalonu Brno: škodovka od Giugiara a Elektrofavorit Shortcut

  • 30
Letošní brněnský autosalon jednoznačně ovládly škodovky. Kromě novinek do modelové řady v podobě yetiho a občerstvených Octavií Scout a RS dorazily také jedinečné historické unikáty, které na silnici nepotkáte. Třeba škodovku na elektřinu z počátku 90. let.

Na oficiálním stánku mladoboleslavské automobilky mají nabitý program. Více o novinkách brněnského autosalonu čtěte ZDE

Model Octavia se navíc představuje s novým motorem 1,6 TDI CR o výkonu 77 kW. Základní cena verze s moderním turbodieselem je 450 900 korun.

Ještě mnohem zajímavější kousky jsou ale k vidění na neškodováckých stáncích v ostatních pavilonech.

Škoda 720

Škoda 720

Škodovka od Giugiara

Projekt Škoda 720

Škoda 720 byla zamýšlena jako model střední třídy ve čtyřech karosářských verzích, kromě 4,4metrového sedanu a hatchbacku ještě kupé a kombi. Nově vyvinutý celohliníkový čtyřválec OHC vznikl ve verzích 1 236 a 1 498 cm3 (49 a 64 kW). V různých stadiích rozpracovanosti pak skončily kubatury 1 600, 1 800 a 2 000 cm3. Rozpracované čtyřválce se staly cennou kořistí automobilových týmů, které s motory ještě dlouhé roky úspěšně závodily. Vrcholná verze 1800 turbo se při závodech do vrchu dopracovala až k 240 koňským silám!

Velikán světového automobilového designu Giorgetto Giugiaro loni slavil 40 let svého studia Italdesign. I on ale musel nějak začít, poté, co si udělal jméno u Bertoneho a Ghie, založil v roce 1969 vlastní designérskou kancelář a červená omšelá škodovka parkující na brněnském výstavišti v pavilonu Z je jeho první velký "kšeft".

Když se v druhé polovině šedesátých let začalo v Mladé Boleslavi mluvit o nástupci zastarávajícího "embéčka", tehdejší progresivní vedení rozhodlo o vývoji velice moderního modelu s motorem vpředu. Tak se také stalo a v roce 1971 vyjely prototypy Škoda 720, které Giugiaro oblékl.

Vzniklo více verzí prototypu 720. Docela známá je historie červeného sedanu, který nadšený majitel zrenovoval před několika lety. Čtěte více v článku: Škoda 720 - Unikát, který mohl konkurovat BMW

Na brněnském výstavišti parkuje ještě originálnější verze. Dvoudveřové kupé se splývavou zádí zatím čeká v brněnském technickém muzeu na renovaci. S červeným unikátem s cedulkou "Italdesign Designer Giugiaro" na blatnících prý původně jezdil kdosi ze zaměstnanců muzea a chvíli to trvalo, než se přišlo na to, že je to unikát, který by měl být pod zámkem v muzeu místo ježdění v běžném provozu.
 
Prototyp dostal také chystaný nadějný benzinový motor 1,5. Do Mladé Boleslavi ovšem přišlo nařízení, že velkoobjemové motory se budou vyrábět v Sovětském svazu, na Škodovku tedy zbyla auta s maloobjemovými agregáty. Motor s objemem 1 486 ccm a výkonem 68 kW rozjel Škodu 720 až na stopadesátku.

Pokrokově řešený podvozek se vyrovnal tehdejším BMW, bez zajímavosti nebyla ani uvažovaná příplatková výbava – zahrnovala totiž klimatizaci, kotoučové brzdy na zadních kolech, či dokonce vzduchové pérování!

A tak se v atmosféře normalizačního zmaru rozpustily i naděje na udržení kroku se světovým automobilovým průmyslem a projekt Škody 720 šel k ledu.

Škoda Shortcut

Už jen málokdo si vzpomene, že v devadesátých letech patřila tehdejší ČSFR a později ČR k nemnoha zemím se sériovou produkcí elektromobilů. Škoda Elcar Ejpovice vyráběla relativně velké počty hned dvou typů elektromobilu, z nichž většina skončila na náročných zahraničních trzích. Předchůdcem relativně známé Škody Bety byla Škoda Eltra 151 ve verzích L a Pick-Up, tedy favorit nejjednodušším možným způsobem přestavěný na elektromobil.

S přičiněním Jaromíra Vegra, průkopníka elektromobilů v Česku, vzniklo hned po sametové revoluci ve spolupráci s ÚVMV (Ústav pro výzkum motorových vozidel) několik prototypů elektromobilu poháněného olověnými akumulátory a jednoduchým stejnosměrným elektromotorem.

Z normálně koupeného sériového favorita zmizel motor a jeho místo zaujala baterie a elektromotor. Převodovka zůstala původní, pouze s mechanicky zablokovaným pátým stupněm. Stejnosměrný elektromotor ELIS s výkonem 15,5 kilowattu stačil na dosažení 80 km/h, akumulátory pak až na 80kilometrový dojezd.

"Celá produkce směřovala nejprve do Švýcarska a následně se část vyvážela i do dalších států západní Evropy," uvádí stránky o elektromobilech electroauto.cz. Několik elektrofavoritů sloužilo také v barvách České pošty.

Škoda Shortcut

Škoda Shortcut

Jenže zatímco běžnou eltru lze snadno zaměnit s obyčejným favoritem/pick-upem, původní prototypy šly v úpravách mnohem dál a obdržely zmenšenou karoserii.

Na brněnské výstaviště tak letos dorazil unikátní prototyp Škoda Shortcut, který se po letech parkování v kopřivách dočkal renovace. Shortcut kdysi jezdil ve Švýcarsku, když si odjezdil své, vrátil jej spokojený zákazník do ČR. Zde ale kvůli zpřísněným emisním požadavkům na dovezené automobily, z nichž někdo jaksi zapomněl vyjmout elektromobily s nulovými emisemi, nešel přihlásit, a tak se málem nedočkal svých nástupců - na autě na elektřinu totiž dnes intenzivně pracují snad všechny automobilky.


Elektromobil