Zachránili jste svět od zla, řekl Obama hrdinům ze dne D při oslavách výročí

  • 78
Americký prezident Barack Obama se spolu s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym zúčastnil oslav 65. výročí vylodění západních spojenců v Normandii. Hrdinům dne D vzkázal, že jejich útok pomohl zachránit svět od zla a tyranie. Pietní akce se zúčastnil i britský a australský premiér a také princ Charles.

"Nikdo, kdo prolil krev, nebo ztratil bratra, by neřekl, že je válka dobrá. Ale všichni vědí, že tahle válka byla nezbytná," řekl Obama před řadou veteránů, kteří ceremonii na hřbitově v Colleville-sur-Mer přihlíželi.

Americký prezident také řekl, že válka proti nacistickému Německu položila základ pro léta míru a prosperity. "Tehdy to nikdo nemohl vědět, ale tolik pokroku, který charakterizoval 20. století na obou březích Atlantiku, je postaveno na bitvě o šest mil dlouhý a dva kilometry široký kousek pláže," řekl americký prezident.

Barack Obama při projevu během oslav 65. výročí vylodění v Normandii

Na hřbitově, který leží nad pláží Omaha, kde utrpěly americké jednotky 6. června 1944 největší ztráty při útoku proti německým opevněním, promluvil i francouzský prezident Sarkozy.

"Před 9000 americkými hroby na tomto hřbitově chci vzdát jménem Francie čest těm z vašich dětí, které prolily svou krev na normandském zemi a které tu jsou pochovány. Nikdy na ně nezapomeneme," zdůraznil francouzský prezident.

Michell Obamová a Carla Bruniová na oslavách 65. výročí vylodění spojenců v Normandii

Ještě před projevy Barack Obama s Nicolasem Sarkozym navštívili vojenský hřbitov. Na pietním místě se politici se svými manželkami podívali do muzea, kde je vystaveno vybavení vojáků při vyloďovací operaci a kde jsou na obrazovkách k vidění filmové dokumenty.

Obama se Sarkozym jednal o Íránu i Blízkém východě

Už v poledne se šéf Bílého domu sešel sfrancouzským protějškem při pracovním obědě. Na programu jednání obou státníků byla především situace v Íránu, Afghánistánu a na Blízkém východě. Na brífinku po jednání Sarkozy zdůraznil, že si Spojené státy a Francie ještě nikdy nebyly v zásadních otázkách tak blízko jako v současnosti.

Francouzský prezident se také zmínil o své schůzce s šéfem íránské diplomacie. "Při setkání s íránským ministrem zahraničí jsem zdůraznil, že Írán musí využít nataženou ruku, kterou Washington nabízí ohledně jaderného programu," řekl Sarkozy.

Obama po jednání zopakoval svůj návrh na vyřešení blízkovýchodního konfliktu. "Izrael musí zastavit výstavbu židovských osad a Palestinci musí ustoupit od násilí," zdůraznil šéf Bílého domu.

OBAMOVA NÁVŠTĚVA V NĚMECKU

S Merkelovou řešil Blízký východ a navštívil Buchenwald

Podle francouzských médií chtěl Sarkozy touto bilaterální schůzkou předvést jednotnost názorů představitelů obou zemí na současnou mezinárodní situaci.

Podle pozorovatelů ale mezi Obamou a Sarkozym skřípou především osobní vztahy. Upozorňují na to, že mezi oběma muži chybí vzájemná důvěra, která je pro diplomatické vztahy důležitá. Barack Obama se podobné pochybnosti pokusil ŕozptýlit. "Považuji Nicolase Sarkozyho za přítele a myslím, že on to vidí podobně," řekl Obama.

Barack Obama s Nicolasem Sarkozym

Chladnější vztahy se ale podle deníku The Times projevují i v praxi. Podle listu Obama odmítl Sarkozyho nabídku na soukromou večeři prezidentů a jejich manželek. Obama se místo toho včera vydal s manželkou Michelle a s dcerami Malií a Sashou na Eiffelovu věž.

Obamovi navštíví katedrálu Notre-Dame

Po slavnostní ceremonii na oslavách 65. výročí vylodění spojenců v Normandii se Obama s chotí vrátí zpět do francouzské metropole. Večer se podívají do katedrály Notre-Dame a povečeří v restauraci. V neděli Obamovi navštíví výstavní palác Centre Georges, známý sbírkami moderního umění.

Michelle Obamová na Eiffelově věži v Paříži

Zatímco americký prezident Francii v průběhu neděle opustí, jeho rodina si prodlouží turistický pobyt do pondělí a ještě se sejde se francouzským prezidentem a jeho ženou Carlou Bruniovou-Sarkozyovou.

Šéf Bílého domu na své cestě navštívil Káhiru, kde pronesl zásadní projev k muslimům. Včera se v Drážďanech setkal s kancléřkou Angelou Merkelovou a zavítal do koncentračního tábora Buchenwald.

VYLODĚNÍ SPOJENCŮ V NORMANDII

Vylodění v Normandii 6. června 1944- Invaze v Normandii 6. června 1944 byla jednou z nejdůležitějších událostí 2. světové války. Po zlomových událostech předchozího roku na východní frontě pokračovala v té době Rudá armáda ve vytlačování Němců ze sovětského území a západní spojenci, kteří se v létě 1943 vylodili na Sicílii a v jižní Itálii, dosáhli Říma. Až invaze do Francie však otevřela hlavní část západní fronty a přímo ohrozila německé panství nad Evropou.

- Během 6. června 1944 bylo na pobřeží Normandie vysazeno zhruba 156 tisíc spojeneckých vojáků, většina z nich na pěti vyloďovacích plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) mezi Cotentinským poloostrovem a městem Caen. Na západním a východním křídle útoku pak už v noci přistáli výsadkáři.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Nejlepší videa na Revue