Politici volili do Evropy v džínách, ODS zvažuje žalobu na ČSSD

  • 1546
Ve 14 hodin se otevřely volební místnosti a Češi mohou vybírat zástupce do Evropského parlamentu. K urnám se hned vydali politici. Mezi prvními přišli Václav Havel, Mirek Topolánek a Jiří Paroubek - všichni tři oblečeni do džínů. Svůj hlas už odevzdal i premiér Fischer. Během dne odevzdalo svůj hlas zatím 10 až 15 procent voličů.

Volby do Evropského parlamentu 2009

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE / FOTO+VIDEO ZDE / SČÍTÁNÍ HLASŮ ZDE

Premiér Jan Fischer vhodil svůj lístek do urny hodinu po zahájení eurovoleb. Jeho volební místnost je v budově základní školy na Chaplinově náměstí v Praze na Barrandově. Neprozradil, koho volil, ani to, zda dal hlas velké straně, či některému z menších uskupení.

Šéf ODS Mirek Topolánek svůj hlas odevzdal krátce po 14. hodině v místnosti U Písecké brány na Praze 6. Ve stejnou dobu měl hlasovat v ulici Ke Koh-i-nooru i místopředseda strany David Vodrážka.

Při příchodu do volební místnosti Topolánek řekl, že zvažuje žalobu na šéfa ČSSD Paroubka. Jeho výroky o provokaci na předvolebním mítinku sociální demokracie, která skončí zraněným mladým mužem, jsou podle šéfa ODS za hranou politické kultury.

Do Základní školy v Jánského ulici se záhy dostavil i lídr sociální demokracie Jiří Paroubek. Eurovolby jsou pro něj téměř stejně důležité jako do českého parlamentu. "Evropský parlament rozhoduje už o velké části české legislativy. Možná 70 procent našich zákonů je odvozeno od evropské legislativy," uvedl. Podle něj by lidé měli mít v Bruselu zástupce, kterým mohou věřit. Do urny vhodil prý celou kandidátku sociální demokracie.

Ve škole v Bronzové ulici během odpoledne odvolil i bývalý šéf ČSSD Miloš Zeman. Svůj hlas dal neparlamentní Straně důstojného života. Řekl, že kvůli znechucení politikou sice klesá zájem o evropské volby, ale nejít hlasovat by byla zbabělost. Vyjádřil také nesouhlas s prohlášením prezidenta Klause, podle něhož jsou eurovolby zbytečné. "Staly by se zbytečnými, kdyby přišlo málo voličů," míní Zeman.

Co čeká u voleb slepce a vozíčkáře

Na cestě k urnám zdolávají překážky, mnozí to vzdají

Ani bývalý prezident Václav Havel na sebe nenechal u uren dlouho čekat, přišel ve 14 hodin do Základní školy na Norbertově v Praze 6. Havel zkritizoval ostrou předvolební kampaň, negativní billboardy a vzájemné posměšky a urážky mezi stranami. "Nemohu říct, že jsem byl okouzlen těmi diskusemi v televizi, ale to patří k demokracii, všichni mají právo se ozvat, i pitomci," podotkl.

Havel si nemyslí si, že by volby do Evropského parlamentu byly méně důležité než ty národní. Podle něj mají význam i vnitropolitický. "Lidem to pomůže zorientovat se, jak jsou rozloženy politické síly. Může to dobře ovlivnit i jejich rozhodování před předčasnými volbami," podotkl exprezident. Koho dnes zvolil, neprozradil s připomínkou, že jde o tajnou volbu. "Leckdo si to ale domyslí," naznačil. Havel již dříve podpořil Bursíkovy zelené.

Předseda Strany zelených Martin Bursík volil v budově Poslanecké sněmovny, kde se nachází volební místnost pro jeho okrsek. "Nějak jsem si nestačil všimnout, že by to byly volby o Evropské unii," řekl novinářům. Podle něj se nehlasuje ani o tom, jaké hodnoty chce Česko vložit do evropského projektu.

V Praze 4 hlasoval i nový předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Stejně jako třeba Jiří Paroubek zdůraznil, že tyto volby jsou stejně důležité jako ty domácí. "Jsou to naše volby. My pořád vnímáme Evropu jako něco, co je nám vzdálené, něco, co je hodně vzdáleno od Prahy někde v Bruselu. Ale je to naše unie, je to náš orgán, náš parlament, a na to si musíme zvyknout," řekl. Dodal, že lidovci by chtěli obhájit své současné dva mandáty.

V Českých Budějovicích volil předseda komunistů Vojtěch Filip. Odhaduje, že k volbám přijde v Česku asi pětina voličů, což v době našeho předsednictví považuje za propadák. Komunisté by považovali za úspěch stejný výsledek jako v eurovolbách v roce 2004. Tehdy získali šest křesel.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka odvolil v krkonošském Harrachově, přestože žije v Liberci. Do Harrachova ale zavítal jako bývalý lékař - rentgenolog na sympozium. "Rentgenologie je moje celoživotní láska, a tak jsem nemohl v Harrachově chybět. A připadalo mi nesmyslné jet 40 kilometrů do Liberce, abych tam vhodil lístek do urny. Příjemně mě překvapilo, kolik lidí v Harrachově dnes večer ve volební místnosti bylo," řekl Sobotka ČTK.

Prezident republiky Václav Klaus přijde volit až zítra dopoledne. "V 10 hodin v budově Základní umělecké školy v Klapkově ulici v Kobylisích uplatní svůj hlas," sdělil iDNES.cz jeho mluvčí Radim Ochvat.

Volební místnosti budou dnes otevřeny do 22 hodin. Zítra se otevřou v 8 hodin a zavřou ve 14 hodin. Hlasy se začnou sčítat v neděli večer po uzavření místností ve všech zemích Unie. Občané EU vybírají celkem 736 poslanců společného parlamentu.

KARVINÁ ZŮSTALA BEZ TELEFONICKÉHO SPOJENÍ

Volební okrsky v Karviné mají problém s telefony. Na pevné linky, ani z nich, se nedá dovolat. "Společnost O2 dodala na naše volební okrsky nefunkční telefonní spojení. Tam, kde instalovali pevné linky, dali stará, leč nefunkční telefonní čísla, takže dovolat se tam či volat z okrsků ven je zbytečné a nám funguje spojení jen na pět okrsků s mobilním připojením, zbytek ne," řekla mluvčí Magistrátu v Karviné Šárka Swiderová.

Ve sluchátku se sice ozve oznamovací tón, ale po vytočení prvního čísla zazní z přístroje upozornění, že číslo neexistuje. "Podobné je to z druhé strany, sice to někde zvoní, ale bůhvíkde," říká Swiderová.

"Zjistili jsme to až po zahájení voleb a operátorovi to už nahlásili. Firma teď má tři hodiny na nápravu, zatím, okolo páté hodiny odpolední, jsme stále bez normálního spojení," dodala mluvčí. Podle ní jde o komplikaci, která samotný chod voleb neohrozí. "V každé komisi je někdo, komu lze volat na soukromý mobil, který máme. Ale kdyby třeba chyběly lístky nebo vznikl nějaký problém, bude to trošku komplikované."

baď

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue