Tchien-an-men, Praha. Aktivisté před ambasádou připomněli masakr

  • 37
Amnesty International přejmenovala cedulemi prostranství před čínskou ambasádou v Praze na Tchien-an-men. Na několik hodin tak symbolicky připomněla brutální zákrok, kterým Čína před 20 lety zmasakrovala demonstranty na stejnojmenném náměstí v Pekingu. Pracovníci ambasády se konfrontaci vyhnuli, akci pouze sledovali za okny.

Amnesty international, která bojuje za dodržování lidských práv ve světě, rozjela demonstraci před čínskou ambasádou už po desáté dopoledne. Do 18. hodiny, kdy prostranství symbolicky překřtila na "Tchien-an-men, Praha 6 - Bubeneč" i s českou verzí názvu - náměstí Nebeského klidu, se na místě sešlo několik desítek lidí.

Ti se mohli podepsat pod petice na podporu propuštění čínských disidentů z vězení i napsat čínským úřadům osobní vzkaz - těch se nakonec v rukou organizátorů akce sešlo hned sedmdesát.

Přesto se očekával podstatně větší zájem veřejnosti. Nízkou účast v Praze i na souběžných akcích v jiných městech Evropy organizátoři připisují deziluzi, která pramení z téměř nulového zlepšení stavu lidských práv v Číně. A nic na tom nezměnila ani loňská megaakce v Pekingu během Olympijských her.

"Když ale mluvíme s čínskými disidenty, uvědomíme si, jak strašně důležité je v jejich podpoře pokračovat a stále dávat čínským úřadům najevo, že to lidem není jedno," řekla iDNES.cz Eva Dobrovolná z české pobočky Amnesty International.

Cedule před čínskou ambasádou - nám. Nebeského klidu

Na různých částech ulice se tak objevily cedule standardní velikosti, i jedna velká návěstní, která bude vidět z oken čínské ambasády do 20. hodiny, než organizátoři akce symboly odstraní.

Sami pracovníci čínské ambasády se přímé konfrontace s demonstranty vyhnuli, pouze zpoza oken budovy podle Dobrovolné událost fotografovali a natáčeli.

Tchien-an-men vznikne v Londýně i Barceloně

Organizace připomíná 20. výročí masakru na náměstí Nebeského klidu i proto, že o incidentu se dodnes v Číně nesmí mluvit. Podstatná část Číňanů tak o masakru z roku 1989 ani neví. Podle nevládních organizací je dodnes kvůli protestu nejméně 20 lidí ve vězení. Za připomínání incidentu čeká Číňany postih. - čtěte Masakr před 20 lety na Tchien-an-men jako by v Číně neexistoval

"Připravili jsme i velkou nástěnku, která dokumentuje, jak probíhal ten zákrok. Je tam i malá replika tanku," popsala dnešní demonstraci Dobrovolná.

Právě pod pásy tanků, které na demonstranty v červnu 1989 poslala vláda, totiž přišly o život až stovky lidí. Amnesty International odhaduje celkový počet obětí represe na 1 300. Jiné zdroje hovoří až o 7 tisících obětí. Čínská vláda se ale dodnes omlouvat nehodlá. - čtěte Čína se odmítá omluvit za masakr na Tchien-an-men

Prostory před čínskou ambasádou nebyly dnes přejmenovány na náměstí Tchien-an-men jen v Praze. "Akce probíhá ve větších evropských městech, jako je například Londýn, Barcelona, ale i mimo Evropu, třeba v Tel Avivu," říká Dobrovolná.

Akci před čínskou ambasádou povolil pražský magistrát. Umisťování návěstních cedulí s názvem Tchien-an-men prý Amnesty International konzultovala s policií. Odpor čínské komunity či samotných diplomatů organizace neočekávala.

"Oni jsou obvykle zavřeni a snaží se dělat, že to nevidí. Ale když děláme akce třeba na den Tibetu, snaží se jim zabránit tak, že si to prostranství sami dříve zamluví," dodala Dobrovolná s tím, že tentokrát Amnesty International Číňany předběhla.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video