Chci nový začátek vztahů, oznámil Obama z Káhiry muslimům

  • 216
Americký prezident Barack Obama promluvil v Káhiře k islámskému světu. Zopakoval, že jediným možným řešením konfliktu na Blízkém východě jsou dva samostatné státy: Izrael a Palestina. Řekl také, že Írán může mít jaderný program, ale mírový. Obama chce projevem vylepšit obraz USA v muslimském světě.

"Vztahy mezi USA a Izraelem jsou nerozbitné, ale situace Palestinců je nepřijatelná," prohlásil americký prezident. Vyzval Palestince, aby se vzdali násilí, a Izraelce, aby přestali stavět osady na palestinském území.

"Jedinou možností, jak sladit cíle obou stran, jsou dva státy, kde budou všichni Izraelci a Palestinci žít v míru a bezpečí," řekl. "A proto se hodlám o tento cíl osobně zasadit se vší trpělivostí, kterou vyžaduje," dodal. Nicméně obě strany musejí vzájemně uznat svá práva a podniknout zcela konkrétní kroky k dosažení míru, upozornil.

Spolupracujte s USA, vyzval Íránce

Nejedná se o nové výroky. Řešení konfliktu v podobě dvou samostatných států deklaroval Obama už před nástupem do úřadu. Už tehdy také vyjádřil vůli zasednout k jednacímu stolu s Íránem.

Barack Obama v hale káhirské univerzity promluvil k muslimskému světu. (4. června 2009)

A o Íránu mluvil i v dnešním projevu. Řekl, že Teherán má právo na mírový program, ale musí se připojit k dohodám o nešíření jaderných zbraní. "Jakékoliv závody v nukleárním zbrojení na Blízkém východě mohou vést na obrovsky nebezpečnou cestu," prohlásil.

Muslimům po celém světě zdůraznil, že jejich náboženství není příčinou napětí mezi USA a islámským světem. Mohou za něj násilní extremisté, řekl. "Islám není součástí problému, nýbrž prostředkem k šíření míru. Islám a USA mezi sebou nemusejí soupeřit," prohlásil.

Salam alejkum, pozdravil Obama

Obama chtěl projevem - a vůbec celou nynější cestou na Blízký východ - "resetovat" vztahy s muslimy, které zvláště v posledních letech utrpěly mnoho šrámů. Americká podpora Izraele, války v Iráku a Afghánistánu, napjaté vztahy s Íránem... To vše podle analytiků přispělo k rostoucí nevraživosti muslimů vůči Americe.

Přečtěte si

Obama „zavřel“ Káhiru, univerzita kvůli němu dala za úklid 2,4 milionu dolarů

A nový šéf Bílého domu chce obraz své země zlepšit. I proto dnes tři tisíce posluchačů v hale káhirské univerzity pozdravil arabsky: "Salam alejkum." I proto několikrát citoval z Koránu, zmínil své muslimské předky z Keni, své prostřední jméno (Hussein) i část dětství, kterou strávil v nejlidnatější muslimské zemi světa (Indonésii).

"Přijel jsem sem usilovat o nový začátek mezi Spojenými státy a muslimy na celém světě, založený na vzájemném respektu a skutečnosti, že Amerika a islám sdílejí společné principy spravedlnosti a pokroku," řekl. "Amerika a islám nejsou a nebudou ve válce."

A ujistil muslimy, že USA neusilují o permanentní okupaci Afghánistánu a že z války v Iráku se Washington poučil, jak důležitá je diplomacie pro řešení globálních problémů.

Zmínil se také o lidských právech. "Jsem přesvědčen, že naše dcery prospívají společnosti stejně jako naši synové," řekl s poukazem na fakt, že ženy jsou v mnoha muslimských zemích pořád ještě na míle daleko od rovnoprávnosti.

Abbás: Je to dobrý start

Prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás.Na projev hned zareagoval šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Označil ho za "dobrý start" nové americké blízkovýchodní politiky.

"Jeho výzva k zastavení budování židovských osad a ustavení palestinského státu, jeho zmínka o utrpení palestinského lidu... to je jasná zpráva Izraeli, že mír muže vzejít pouze ze základu samostatného palestinského státu s hlavním městem Jeruzalémem," řekl.

Izraelský vládní mluvčí Danny Seaman řekl, že Obamův projev mohl být pro Izrael horší. "Nynější rozpory mezi Izraelem a USA jsou dobře známy," řekl. "Koneckonců to nebylo špatné. Nemyslím, že by v projevu bylo něco, s čím bychom nesouhlasili. Stát Izrael není proti usmíření, ale varuje před jakýmikoli kroky, které by mohli využít extremisté k ohrožení Izraele a k ohrožení mírového procesu," dodal.

Představitelé EU byli spokojeni. Obamovo vystoupení v Káhiře "otevře novou stránku ve vztazích s arabsko-muslimským světem" a přispěje k urovnání konfliktů na Blízkém východě, řekl vysoký představitel Unie pro zahraniční politiku Javier Solana. Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering projev uvítal jako "odvážný a rozhodný".

V souvislosti s projevem se ozvala i Al-Kajda. Islamisté zveřejnili na internetu celou verzi nové nahrávky Usámy bin Ládina, jejíž část včera odvysílala katarská televize Al-Džazíra. - čtěte Obama zasévá v islámském světě nenávist, řekl bin Ládin

Šéf teroristické sítě Al-Kajda na záznamu vyzývá k dlouhé válce proti "bezvěrcům a jejich agentům" a varuje muslimy před přátelstvím s křesťany a židy.

S vládcem země, v níž se zrodil islám

Obamův výlet na Blízký východ trvá jen dva dny. Včera šéf Bílého domu přiletěl do Saúdské Arábie, kde jednal s králem Abdalláhem. Mluvili spolu tři hodiny. "Považoval jsem za nutné požádat o radu člověka, který stojí v čele země, v níž se zrodil islám," řekl Obama. - čtěte Obama přijel na Blízký východ resetovat vztahy s muslimy

Americký prezident Barack Obama se saúdskoarabským králem Abdulláhem po příletu do Rijádu (3. června 2009)

Barack Obama se saúdskoarabským králem Abdalláhem

Dnes ráno se pak americký prezident přesunul do Káhiry, kde na něj čekal egyptský prezident Husní Mubarak. Obama mu řekl, že Washington chce být partnerem blízkovýchodních zemí.

"Hovořili jsme spolu o Izraeli a Palestincích a o tom, co dalšího můžeme udělat, abychom přinesli mír a blahobyt každému v této oblasti. USA jsou odhodlány s blízkovýchodními zeměmi spolupracovat," řekl americký prezident novinářům. Egypt působí jako prostředník v izraelsko-palestinském konfliktu.

Průzkum: Obama už obraz USA v muslimském světě zlepšil

Barack Obama od lednového nástupu do Bílého domu vylepšil obraz USA ve světě v průměru o šest procent. Příznivý postoj vůči Spojeným státům vyjádřilo 42 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu, který ve 22 zemích uspořádal specializovaný ústav Ipsos a agentura Reuters.

Průzkum probíhal mezi 14. dubnem a 7. květnem krátce poté, co Obama navštívil Istanbul, kde chtěl mimo jiné získat umírněné muslimy k boji proti terorismu.

Z převážně muslimských zemí se nynější průzkum uskutečnil právě jen v Turecku. Tam byl ale zaznamenán největší pozitivní nárůst sympatií vůči USA: z 24 na 49 procent.

V Indii, kde 140 milionů muslimů tvoří menšinu, vyjádřilo pozitivní postoj vůči USA 73 procent dotázaných, což bylo o bod více než před Obamovým nástupem do úřadu. V Číně tento ukazatel vzrostl o osm bodů na 42 procent.

Stejný ústav v jiném svém průzkumu z letošního března tvrdí, že v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, Kuvajtu, Libanonu, Egyptě a Jordánsku v průměru 48 procent dotázaných vyjádřilo sympatie Obamovi, zatímco kladný postoj vůči Spojeným státům mělo 33 procent dotázaných.
(Zdroj: ČTK)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video