Moderátor Aleš Háma vsadil ve svém domě na beton. A udělal dobře

  • 149
Úzká parcela ve svažitém terénu a do něj elegantně zasazený dům ve funkcionalistickém stylu postavený výhradně z betonových materiálů. Tak bydlí známý moderátor a herec Aleš Háma. Dům ovšem nenavrhl žádný architekt, ale jeho manželka Gábina, která vystudovala scénografii.

Talent je pro obě práce potřeba stejný. Nakreslit studii domu pro ni tedy nebylo zas až tak obtížné. A s projektem jí pomohla kamarádka Markéta Tesaříková, která je architektka.

O tom, jak by měl dům v Praze 10 vypadat, měli celkem jasnou představu. "Chtěli jsme malý dům, který by se dal v případě potřeby snadno rozšířit," vypráví Aleš Háma.

Světlíkem nad schodištěm by tedy mohlo v budoucnu vést schodiště do dalšího patra domu. Střecha už je na to dimenzovaná, počítá se s dřevostavbou.

V obývacím pokoji by na prosklenou stěnu jednou mohla navazovat zimní zahrada. "Je to ale hudba budoucnosti, zatím nám dům stačí tak, jak je," doplňuje moderátor.

Jak bydlí moderátor Aleš Háma

Obývací část je v přízemí propojena s kuchyňským a jídelním koutem. Pod zrcadlem je krb 

Úspora energií na prvním místě

O co jednodušší to bylo s "vizáží" a dispozicí domu, o to složitější to bylo s výběrem materiálu, z něhož bude postaven. V úvaze byla i dřevostavba.

"Energie jsou hodně drahé již dnes a do budoucna to bude spíš horší. Proto jsme kladli důraz na to, aby byl dům dobře tepelně izolovaný, a tedy energeticky úsporný," popisuje Háma.

"Nakonec padla volba na liaporbetonové tvárnice. Přímo v nich je totiž zalitá izolace, takže mají výborné termoizolační vlastnosti."

Navíc jsou takzvaně kalibrované, což znamená, že se nespojují maltou, ale lepí se. Bez problému se z nich dá stavět i v zimě, kdy stavební firmy nemají tolik práce, a jsou tudíž i levnější. Hámovi tedy začali stavět na podzim.

Jak bydlí moderátor Aleš Háma

Stropy z litého betonu zůstaly v celém domě přiznané

Jako v průmyslové hale

Když už se rozhodli pro betonové zdivo, zůstali tomuto materiálu věrni v celém domě. Všechny stropy jsou proto z litého betonu. Zůstaly přiznané, takže zaujmou na první pohled. Surovou šedou barvu si totiž většina z nás spojuje spíš s průmyslovými objekty.

Ve stejném stylu jsou i podlahy. V přízemí je eutit, což je tavený čedič. "Je to neuvěřitelně odolný materiál, vydrží snad všechno," pochvaluje si moderátor.

Do patra zvolili průmyslovou mozaiku. Je poskládaná z dřevěných zbytků, odřezků, které vznikají při výrobě parket. Jak napovídá již název, běžně se používají v průmyslových objektech.

Jak bydlí moderátor Aleš Háma Jak bydlí moderátor Aleš Háma

Podlaha z nich je tedy mimořádně odolná. A vyšla levně. Navíc působí velice elegantně. Není se tedy co divit, že ji brzy objevili architekti. Dnes se tak jedná o velice módní materiál s tomu odpovídající cenou.

Technickému vzhledu je přizpůsobeno také schodiště. Msto zábradlí jsou tabule z tvrzeného skla. Jedinou výjimkou jsou dveře, ty jsou všechny dřevěné.

Bydlení a práce jsou odděleny

Dispozice domu jsou navrženy v souladu s tím, že moderátor i jeho žena doma často pracují. V přízemí domu se nachází dvě pracovny, z nichž se dá vyjít na malé molo k jezírku, dále pak koupelna s prádelnou a garáž.

V patře je směrem do zahrady obývací prostor propojený s kuchyní a jídelním koutem.

Kuchyně má tvar písmene U a je celá v červené barvě. Z té má moderátor obzvlášť velkou radost.

"Do některých věcí se mi ale původně z finančního hlediska nechtělo. Například kamenná deska z brazilské žuly na kuchyňské lince se mi zdála zcela zbytečná," přiznává Aleš Háma.

"Dnes toho však nelituji. Dá se na ní třeba válet i těsto. Jsem z toho nadšený. Jen krájet na tom nejde, protože by se tupily nože.

"Skutečnou perličkou je potom malý nákladní výtah. V přízemí má dvířka do garáže a do technické koupelny a v patře do kuchyně a do chodby vedle koupelny. Nejčastěji se jím tedy dopravují nákupy a prádlo.

V obývací části zase zaujme krb. Je zabudovaný ve zdi, takže na první pohled jej lze snadno přehlédnout.

"Když se v něm zatopí, je tu do půl hodiny vedro," pochvaluje si moderátor. "A to se s ním původně vůbec nepočítalo. Udělali jsme ale dobře, je to úžasné."

Směrem do ulice jsou dětské pokoje a ložnice. Starší syn Jáchym má svůj pokojíček zcela samostatný. Dvouletý Mikuláš jej má zatím propojený s ložnicí rodičů.

Do budoucna je možné pokoje přepažit. A ještě jedna varianta se nabízí. Stěna mezi oběma pokojíky je pouze ze sádrokartonu. Jde tedy odstranit, čímž by vznikl jeden velký pokoj.

Jak bydlí moderátor Aleš Háma

Kuchyňská linka má pracovní desku z brazilské žuly  

Zahrada jako ze starých časů

Z obýváku je vstup na zahradu. Dům je ve svahu, a tak je na posezení málo místa. Přesněji, aby vznikla vůbec nějaká plocha pro relaxaci, bylo nutné část svahu odstranit a postavit zídku, která vypadá jako ze starých cihel.

Stejně tak dlažba. Odpověď na otázku, kde vzali tolik starých cihel, byla překvapující. Jde totiž o probarvené betonové kvádry s úpravou ostaření. Spočívá v tom, že se dají do speciálního válce, který se otáčí a kvádry se v něm otlučou. Po vyjmutí vypadají, jako by již něco pamatovaly.

Nad zídkou je bylinková zahrádka. Moderátor se přiznal, že je to jeho hobby. Navíc rád vaří. Zbytek zahrady připomíná louku a na ní vzrostlé stromy. Dominantou spodní části je jezírko.

Jak bydlí moderátor Aleš Háma Jak bydlí moderátor Aleš Háma
,