Jsem duší policajt, říká ministerský náměstek Komorous

  • 105
Bývalý šéf Národní protidrogové centrály a současný první náměstek ministra vnitra Jiří Komorous má v resortu na starosti boj s extremismem, ale také reformu policie. V boji proti radikálům chce více spolupracovat s tajnými službami a připravit manuál, jak postupovat při srazech extremistických sdružení.

Jak konkrétně chce ministerstvo a policie v boji proti extremismu postupovat?
Vzniknou tři skupiny, které se budou tématem zabývat. První, ve které je vedení policie, ministerstva a tajných služeb, se už sešla včera. Hlavním cílem je lepší komunikace a spolupráce. Myslím, že může najít oblasti, které by měly fungovat, ale z nějakého důvodu nefungují.

Ve druhé budou legislativci, jejichž úkolem je co nejlépe využívat právní prostředí v boji s extremismem. Pokud zjistí, že některé zákony chybějí, tak se obrátí na ministra vnitra.

A ve třetí skupině budou především zástupci nevládních organizací a experti. Měl by také vzniknout manuál pro předcházení extremistickým srazům.

Hovořilo se také o vzniku nového specializovaného útvaru, který by měl na starosti právě boj s extremismem. Plánuje se nyní jeho vznik?
Ne, takový útvar nevznikne. Pravděpodobně ale bude posílen speciální protiextremistický odbor, který nyní funguje při Útvaru pro boj s organizovaným zločinem.

Na ministerstvu budete mít na starosti reformu policie, kterou zahájil Ivan Langer. Co vám na ní konkrétně vadí?
To nejsou zásadní věci, ale spíše maličkosti a nefunkčnosti, které ale řadovým policistům vadí a zbytečně je štvou. Například v jednom regionu je více policejních složek a policisté chodí do společné jídelny. Každý tu ale platí jinou cenu. To jsou zbytečné problémy. Proto by se k reformě měli vyjádřit i běžní policisté "výkonní fronťáci" a říci, co jim vadí. 

Proč jste požádal ministra vnitra, aby vás jako náměstka opět přijal do služebního poměru policisty?
Jsem duší policajt, to dobře víte. Pokud mám řešit problémy policie, tak si myslím, že musím být policistou.


Video