V Praze se po osmi letech uvolní magistrála, zmizely první zátarasy

  • 104
Bagry začaly rozebírat betonové zátarasy chránící bývalý objekt Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda v centru Prahy. Do několika dní tak bude po osmi letech opět plně průjezdná pražská magistrála. Český symbol teroristických útoků na New York mizí poté, co se rádio odstěhovalo na Hagibor a budovu převzalo Národní muzeum.

Betonové bloky byly u budovy bývalého Federálního shromáždění nad Václavským náměstím, tedy dosavadního sídla RFE/RL, umístěny po teroristických útocích na cíle v USA v roce 2001. Rok objekt střežily také policejní obrněné transportéry.

Pavel Bém symbolicky odstraňuje zábranu u bývalé budovy Svobodné Evropy v Praze nad Václavským náměstím.

Slavnostního aktu nasazení lanka od zvedáku se ujal pražský primátor Pavel Bém. "Pražanům se vrací významná část centra města," řekl.

Ochrana RFE/RL

Budovu chránilo 295 betonových zátarasů 2800 dní.

Poslední dva roky budovu hlídalo šest policistů. "Docela mě mrzí, že odcházíme, byl jsem tu osm let," řekl iDNES.cz policista Jaromír Novák ze speciální pořádkové jednotky, který u Svobodné Evropy sloužil od září 2001.

"Těžká práce byla i s některými lidmi, kteří na nás kvůli zátarasům sprostě pokřikovali," vzpomínal policista.

Podle mluvčí pražské policie Jolany Číhové tu policisté zkontrolovali přes 5 300 lidí. "V šesti případech museli policisté použít donucovací prostředky, zadrželi osm podezřelých osob a řešili několik desítek přestupků," uvedla mluvčí na webu pražské policie.

Policista před bývalou budovou RFE/RL.

Zátarasy - a s nimi i policejní hlídky - začaly od budovy mizet po osmi letech v souvislosti s přestěhováním Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) do nové budovy na Hagiboru v Praze 10.

Odstraňování zabere několik dní, pražská magistrála bude průjezdná všemi směry od 11. června. "Doufáme, že se v souvislosti s odstraněním zátarasů výrazně zlepší průjezdnost Prahou v okolí Národního muzea," řekla iDNES.cz policejní mluvčí Jolana Číhová.

Lidé se do budovy podívají 15. srpna

Oficiálního odstraňování zátarasů se kromě Béma zúčastnil bývalý premiér Mirek Topolánek nebo ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Ten prozradil, že prostory Svobodné Evropy zabere administrativa muzea, příruční depozitář pro studovnu a pracovny odborných pracovníků muzea. Budou se tam také konat krátkodobé výstavy. Sbírky zůstanou v historické budově Národního muzea.

První výstava v nové budově

První výstavu, symbolicky nazvanou Be Free!, tu zahájí 17. listopadu k 20. výročí pádu železné opony a začátku sametové revoluce.

"Chceme co nejrychleji umožnit široké veřejnosti podívat se do budovy, kterou mohli po desetiletí vidět jen zvenku. Zpřístupníme ji 15. srpna," oznámil Lukeš.

Komentované prohlídky návštěvníky upozorní na architektonické i konstrukční zajímavosti i významné historické události, které se tu ve 20. století odehrávaly.

Nová budova zvýší výstavní kapacitu Národního muzea o více než tři tisíce metrů čtverečních, rozšíří služby o restauraci, muzejní obchod a konferenční a multimediální sál s kapacitou téměř pět set osob.

Objekty spojí tunel

"Během generální rekonstrukce historické budovy v letech 2011 až 2015 poskytne prostor k veškeré naší prezentační aktivitě," uvedl ředitel muzea Lukeš.

Oba objekty propojí do jednoho celku podzemní tunel. Budovat se začne v první etapě rekonstrukce spolu se zahájením přeložky magistrály do tunelů za muzeem, čímž se Národní muzeum opět stane součástí Václavského náměstí.

Mirek Topolánek, jehož vláda schválila převod budovy do vlastnictví muzea, popřál, aby objekt sloužil co nejlépe. "Před rokem jsme s Pavlem Bémem slíbili schovat magistrálu nad Václavským náměstím do tunelu. Tento slib stále trvá," dodal. - přečtěte si více o plánované proměně Václavského náměstí

Poradce prezidenta RFE/RL Pavel Pecháček připomněl, jak důležité bylo pro čerstvou českou demokracii, že se vysílačka přestěhovala z Mnichova do Prahy. "Dávalo to naději, že Američané důvěřují demokratickému procesu v Československu," uvedl Pecháček.

RFE/RL z Prahy vysílá do mnoha zemí světa, kde vládne autoritářský režim. Vlastníci rádia - Spojené státy - ale i česká vláda mu proto věnovali zvýšenou pozornost.

Přestože BIS několikrát upozornila, že se o budovu zajímaly blíže neurčené osoby, které přicestovaly do Prahy, nikdy objekt nečelil žádnému útoku. Policii tak zaměstnávali především opilci zkoušející pozornost ozbrojených hlídek.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue