Lisabon je mrtvý, řekl Topolánek. Zelení i euroskeptici se zlobí

  • 510
Ať už bude Lisabonská smlouva ratifikována, nebo ne, je to podle Mirka Topolánka mrtvý dokument. Šéf ODS to řekl na předvolebním sjezdu polské strany Právo a spravedlnost. Bursíkovi zelení jsou výrokem expremiéra, který pomohl Lisabon prosadit v parlamentu, otřeseni. Euroskeptičtí Svobodní Topolánka označili za pokrytce.

Lisabonská reformní smlouva podle Topolánka neodpovídá realitě 21. století. "Skutečná diskuse o podobě Evropské unie je ještě před námi," zdůraznil český expremiér.

"Chci Evropu svobodnou a tvárnou, v níž si každý stát bude sám vybírat, do jaké míry chce být zapojen do společné unijní politiky," řekl Topolánek.

"Lisabonská smlouva je mrtvá," zdůraznil Topolánek několik dní před volbami do Evropského parlamentu.

Topolánek je pokrytec, říkají odpůrci Lisabonu

Expremiér za to schytal ostrou kritiku právě od českých odpůrců Lisabonské smlouvy. Machova Strana svobodných občanů, s kterou sympatizuje prezident Klaus, Topolánka označila za "pokrytce".

"Není možné Lisabonskou smlouvu nejprve odsuzovat, pak ji prosadit v českém parlamentu a pak ji zas označit za mrtvou," komentoval proměnlivost Topolánkova přístupu předseda Svobodných Petr Mach.

Expremiéra ale kritizovali i čeští zelení, kteří jsou naopak proevropští. Martin Bursík řekl, že si všímá změny Topolánkových postojů poté, co přestal jako premiér předsedat Evropské unii.

"Zelení jsou otřeseni jeho výrokem," komentoval Bursík expremiérovo prohlášení o smlouvě.

Topolánek a Cameron se chtějí spojit s polskými konzervativci

Taková vize Evropy je podle něj společná ODS a britským a polským
konzervativcům. Ty totiž chtějí po eurovolbách vytvořit v Evropském parlamentu vlastní klub s euroskeptickou orientací.

Lídr britských konzervativců David Cameron po vystoupení Topolánka ve Varšavě řekl, že "poprvé od rozšíření (EU) se v europarlamentu objeví silná centropravicová skupina, která bude alternativou federalistických názorů".

"Taková je naše společná vize, vize vytvoření otevřené, moderní a elastické Evropské unie," řekl Cameron, který do polské metropole přiletěl s Topolánkem z Prahy.

Polský premiér Donald Tusk z liberální Občanské platformy, která se zatím v EP stejně jako britští konzervativci a ODS hlásí ke středopravé frakci Evropská lidová strana a Evropští demokraté (EPP/ED), řekl, že vznik nové frakce nebude znamenat zásadní změnu v rozložení politických sil v Evropě.

Šéfa českých zelených Martina Bursík plánované spojení bývalého koaličního partnera ODS s konzervativní polskou partají Právo a spravedlnost (PiS) udivuje. Podle Bursíka je PiS dogmatickou stranou, která zakazuje potraty a kriminalizuje soužití homosexuálních párů.

Ratifikace Lisabonské smlouvy

Lisabonskou smlouvu o reformě institucí Evropské unie zatím jako jediní odmítli v loňském červnovém referendu Irové, kteří by o ní měli rozhodovat znovu zřejmě letos na podzim. - o irském NE Lisabonské smlouvě si přečtěte zde

Dokument sice podpořily parlamenty v Německu, v Polsku a Česku, ale zatím je nepodepsali prezidenti těchto tří zemí. V ostatních unijních státech byla smlouva potvrzena.

V Německu se čeká na rozhodnutí tamního ústavního soudu. Polský prezident Lech Kaczynski s podpisem váhá. Český prezident Klaus po schválení smlouvy ve sněmovně a v Senátu řekl, že dokument zatím nepodepíš. Hodlá počkat na verdikt ústavního soudu, ke kterému se chce se stížností ohledně dokumentu obrátit skupina senátorů. - o Klausově postoji k "Lisabonu" čtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video