BOJ O EVROPU. Sparta souboj s Mladou Boleslaví zvládla. | foto: ČTK

Jak se vyvíjel souboj o poháry: Druhé místo Sparty v ohrožení nebylo

• 18
K druhému místu v ligové tabulce měli před 30. kolem fotbalisté Sparty, kteří z příčky zajišťující předkolo Ligy mistrů celých devadesát minut nespadli. Jak se vyvíjely souboje o evropské poháry a sestup během posledního kola?

všechny zápasy jsme sledovali on-line

Už před 30. kolem měla jistotu titulu Slavia, jasně sestupující už byl Žižkov.

O druhé místo bojovaly týmy Sparty a Liberce. Mladá Boleslav, Olomouc a Jablonec zase soupeřily o čtvrté místo, které zajišťuje předkolo Evropské ligy.

Sestoupit mohly celky Příbrami, Kladna a Zlína, který byl druhé lize nejblíž.

1. minuta
Stav všech zápasů je 0:0, a tak je pořadí týmů, kterým ještě o něco jde, následující: 2. Sparta, 3. Liberec, 4. Mladá Boleslav, 5. Olomouc, 6. Teplice (ale kvůli horším vzájemným zápasům do pohárů nemůžou), 7. Jablonec, 13. Příbram, 14. Kladno, 15. Zlín.

2. minuta
Je jasněji o sestupujícím. Zlín inkasoval v Jablonci, v úvodu zápasu se trefil Michálek. Aby měl Zlín naději na záchranu, musí vyhrát.

Kdo jde do pohárů

1. místo - 3. předkolo LM
2. místo - 3. předkolo LM
3. místo - 3. předkolo Evropské ligy
4. místo - 2. předkolo Evropské ligy
Vítěz Poháru ČMFS: 4. předkolo Evropské ligy

Více o novém systému evropských pohárů ZDE.

12. minuta
Mladá Boleslav padá na 5. místo za Olomouc. Ta totiž doma vede nad Bohemians Praha 1:0, zatímco Sparta hraje v Boleslavi bez branek. Týmy, které hrají o evropské poháry, jsou seřazeny takto: 2. Sparta, 3. Liberec, 4. Olomouc, 5. Mladá Boleslav.

15. minuta
Zdá se, že je hotovo. Zlín v Jablonci inkasuje podruhé, tentokrát se trefil Vukovič. Teď už by Zlín musel vstřelit tři góly.

21. minuta
Slavia vede nad Libercem, kterému se tím vzdálilo druhé místo. Gól vstřelil Grajciar. Spartě by za této situace nevadila dokonce ani porážka.

25. minuta
Zlín má přeci jen ještě šanci. V Jablonci totiž snížil na 1:2. Stále ale musí dát ještě alespoň dva góly. Pořadí v boji o sestup: 13. Příbram, 14. Kladno, 15. Zlín.

28. minuta
Jablonec válí. Nad Zlínem vede už 3:1.

32. minuta
Další slávistická pomoc Spartě. V Edenu vede mistr už 2:0, takže šance Liberce na druhé místo jsou o dost menší.

34. minuta
A Zlín dostává další gól! Jablonec vede 4:1.

Jablonec - Zlín: domácí Tomáš Michálek (23) a Luboš Loučka se radují z gólu

44. minuta
Sparta jistí situaci, protože jde v Boleslavi do vedení. Na Liberec má nyní pět bodů. Boleslav tím zároveň ztrácí v boji o čtvrté místo.

V tu samou chvíli ovšem Liberec v Praze snížil, nevzdává se.

Minutu před koncem poločasu zároveň vstřelil Jablonec pátý gól Zlínu, který na 99 procent doprovodí Žižkov do druhé ligy. Kdyby Bohemians vyrovnali v Olomouci, jde do předkola Evropské ligy Jablonec.

45. minuta
Pořadí týmů, které ještě o něco hrají: 2. Sparta, 3. Liberec, 4. Olomouc, 5. Jablonec, 6. Mladá Boleslav, 7. Teplice, 13. Příbram, 14. Kladno, 15. Příbram, 16. Zlín.

47. minuta
Jablonec dál kraluje, Lafata přidal Zlínu šestý gól.

60. minuta
Výsledky důležitých zápasů se v posledních minutách neměnily.

66. minuta
Příbram si pojistila záchranu. V Brně vede 1:0, gól vstřelil Klesa. Na patnáctý Zlín má nyní pět bodů.

72. minuta
Příbram přidala v Brně druhý gól.

73. minuta
Stačila minuta a Brno snížilo na 1:2.

78. minuta
Sparta vede už od dva góly a míří za druhým místem.

Mladá Boleslav - Sparta: domácí Michal Papadopulos (vlevo) a Roman Hubník

80. minuta
Olomouc si pojistila účast v předkole Evropské ligy. Proti Bohemians vede 2:0, o branku se postaral Štěpán. Týmu z Hané pomáhá i výsledek z Boleslavi.

83. minuta
Olomouc přidala třetí gól.

Průběžné pořadí: 1. Slavia, 2. Sparta, 3. Liberec, 4. Olomouc, 5. Jablonec, 6. Mladá Boleslav.

85. minuta
Sparta přesvědčuje, že druhá bude poprávu. V Boleslavi přidala třetí gól a míří do předkola Ligy mistrů.

87. minuta
Slavia sice inkasovala a hraje s Libercem 2:2, ale v souboji o druhé místo se nic nemění. Sparta totiž jasně vede v Boleslavi.

Kladno prohrává na domácím hřišti s Ostravou, ale díky skóre v Jablonci ho to nemusí zajímat.

90. minuta
Je dobojováno, ročník 2008/2009 skončil. Předkolo Ligy mistrů má Sparta, o Evropskou ligu budou hrát Liberec a Olomouc. Sestupují Zlín a Žižkov.