Při Rallye Posázaví zemřel řidič, spolujezdec je těžce zraněný

• 56
Automobilová soutěž Rallye Posázaví skončila tragédií. Během závodu zemřel pětadvacetiletý řidič jednoho ze soutěžních vozů, spolujezdec se zranil. Auto dostalo na mokré vozovce smyk a narazilo do stromu. Nikdo z diváků podle policie zraněn nebyl. Organizátoři soutěž zrušili.

K tragédii došlo kolem poledne při rychlostní zkoušce v obci Suchá nedaleko Havlíčkova Brodu. Už půl hodiny po startu havaroval havlíčkobrodský jezdec za volantem vozu Mitsubishi Lancer.

"Příčinu nehody vyšetřujeme," řekla iDNES.cz mluvčí havlíčkobrodské policie Jana Mazourová.

Podle pořadatelů šlo s největší pravděpodobností o chybu jezdce, nehoda se totiž stala v místech, kde už měli soutěžící zpomalovat.

"Pravděpodobně to byla jezdecká chyba," potvrdil MF DNES ředitel Rallye Posázaví Zdeněk Secký. Podle něj je to největší tragédie, která se stala za dvanáct ročníků soutěže od roku 1998.

"Podle slov pořadatele, který byl přímo u retardéru, to auto vůbec nezpomalilo," popsal Secký. Za volantem mitsubishi přitom seděl zkušený jezdec, který se Rallye Posázaví pravidelně zúčastňoval a trať znal.

"Nevím, proč se to stalo zrovna u tohoto jezdce. Věděl, že trať byla mokrá a klouzala. Nechápu to, nechápu," kroutil hlavou otřesený Zdeněk Secký.

Na místě nárazu stál i v době, kdy havarovaný vůz odvážela odtahová služba. Zajímal se u lékařů, jaký je zdravotní stav spolujezdce. "Bylo mi řečeno, že má těžká zranění, ale není v ohrožení života," sdělil.

Soutěž byla zrušena

Diváci v místě havárie nebyli. "Soutěž byla po havárii zrušena," řekla policejní mluvčí Jana Mazourová.

Automobilová soutěž se konala podvanácté. Letošní program organizátoři původně plánovali od pátku do neděle.

Tragédie nedávno předčasně ukončila i Valašskou rallye. Při soutěži konané koncem března vylétlo jedno z aut ve vysoké rychlosti z trati a zabilo tři diváky. - čtěte Závodní auto vjelo na Valašské rallye do diváků

I na Vysočině už v minulosti zahynulo několik závodníků. V září roku 2003 zemřeli oba členové jedné posádky při Rallye Světlá na Havlíčkobrodsku. Další čtyři jezdci se zabili při závodech v roce 2005 a 2008.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © PLANstudio