Jiří Čunek na sjezdu KDU-ČSL ve Vsetíně. (30. května 2009)

Jiří Čunek na sjezdu KDU-ČSL ve Vsetíně. (30. května 2009) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Sjezd KDU-ČSL rozhoduje o budoucnosti Čunka i celé strany

  • 213
Přestávka na oběd přerušila sjezd KDU-ČSL, který rozhodne o dalším směřování strany. Odpoledne zvolí předsedu. Obhajuje Jiří Čunek, protikandidáty jsou Cyril Svoboda, Jan Březina a Michaela Šojdrová. S lidovci se loučí Miroslav Kalousek. Strana musí být křesťanská, ale zůstat i lidová, řekl Čunek v jednom z projevů.

SJEZD KDU-ČSL ON-LINE

Videopřenos a reportáž minutu po minutě najdete ZDE

Glosu komentátora MF DNES Martina Komárka čtěte ZDE

"Politika, která nechce být lidová, nemůže být demokratická, ani křesťanská," uvedl předseda s tím, že taková politika má především respektovat lidské vztahy, svobodu a morální hodnoty. "Tato politika vyžaduje, aby se KDU-ČSL etablovala jako středová strana," dodal.

Z Čunkova projevu

Sestry a bratři, řekli jsme si, že musíme najít svou cestu, že si musíme ujasnit, co chceme. Tak jen prosím: Až se budeme rozhodovat, nehledejme to, co je takzvaně in. Zkusme se na věci dívat očima paní X ze Lhoty nebo pana Y odjinud.

Ve svém hodinovém rekapitulačním projevu šéf křesťanských demokratů hlavně vyzýval k jednotě. "Volání po jednotě je už desetiletým evergreenem. Nepodařilo se to ani mým předchůdcům a nepodařilo se to přes veškerou vynaloženou snahu ani mně," prohlásil Čunek.

Ohradil se také proti hlasům, podle nichž KDU-ČSL v poslední době nakročila příliš doleva i těm, které lidovcům vyčítají lavírování mezi pravicí a levicí a přičítají je snaze hlavně zůstat u moci. Podle Čunka je ale pro autentickou středovou stranu přirozené, že je málokdy v opozici. "Je potřeba, aby KDU-ČSL byla stranou hodnotově pevně zakotvenou, ale také stranou otevřenou a tolerantní," načrtl Čunek.

Obhajoval také své působení ve straně. Měl prý vizi, ale při nejednotě poslaneckého klubu a kvůli názorovým rozporům mezi ministry KDU-ČSL ji prosazoval "s krvavými obtížemi".

Kalousek ČTK k Čunkově zprávě řekl, že svojí úrovní a myšlenkovou bohatostí dosahuje úrovně interpreta. "Z tohoto hlediska je to zpráva věrohodná a naprosto poctivá," uvedl.

Na sjezd KDU-ČSL ve Vsetíně dorazil i Miroslav Kalousek. (30.5.2009)Jiří Čunek na sjezdu KDU-ČSL ve Vsetíně. (30. května 2009)

Lidovci versus Kalousek

Už v úvodním proslovu Čunek učinil narážku na odchod Kalouska, který zvažuje založení vlastní strany. "Jsme jedinou křesťanskou stranou, nedovolme, aby se sjezd stal propagací jiných politických cílů, než jakými jsou cíle KDU-ČSL," prohlásil, aniž ovšem Kalouska jmenoval.

Kalousek ale vylučuje, že by měl něco takového v úmyslu. Nechystá prý žádné vystoupení, o nové partaji TOP 09 dokonce odmítl mluvit v živých vstupech pro televizi, když se ho na ni redaktorka ptala. "Pokud ji představím, tak bezprostředně po eurovolbách," řekl pouze.

JAK SE VOLÍ

Volba předsedy je tajná. Pokud by nikdo nezískal nadpoloviční většinu hlasů už v prvním kole, dva nejúspěšnější postoupí do druhého kola. I v něm by vítěz potřeboval nadpoloviční většinu, jinak se koná nová volba, do níž se mohou přihlásit úplně noví kandidáti.

Ještě jednou připomněl důvody, které ho ke změně dresu vedou: KDU-ČSL se rozhodla obsadit spíše levou část politického spektra, dávám přednost ideím rovných šancí než ideím rovné spotřeby, shrnul v ČT.

Čunek ve svém projevu Kalouskově odchodu požehnal. "V politice musí být rozcestníky s možností odbočit," řekl. Strana podle Čunka v posledních letech šla směrem k programovému sbližování s ODS, které by mohlo dojít až k trvalému svázání. Tím by KDU-ČSL jako svébytná křesťanská strana podle Čunka zanikla.

Kalousek je podle Čunka představitelem pragmatické části KDU-ČSL, která tíhne k ODS a současně "bez problémů přistoupila na jednání se sociálními demokraty o menšinové vládě s podporu komunistů".

Pomůže domácí prostředí?

Přestože se sjezd koná na Čunkově domácí půdě, rozhodně není favoritem volby předsedy. A nejen proto, že má tři soupeře včetně svého osobního přítele Cyrila Svobody, který ho v prosinci 2006 pomohl protlačit na místo uvolněné po rezignaci Miroslava Kalouska.

Očekává se spíše souboj Svobody a europoslance Jana Březiny, kterého podporuje pravicovější křídlo ve straně. To v Březinovi vidí záruku, že by lidovci při hledání koaličního partnera hleděli dřív směrem k ODS.

Čtenáři volí Šojdrovou

Koho byste si přáli za předsedu KDU-ČSL? zeptal se iDNES.cz.

(výsledek zvětšíte, když kliknete myší na obrázek)

Březina je ostatně i Kalouskův favorit. Ovšem poté, co si bývalý ministr financí přečetl rozhovor se Svobodou o prosazení progresivního zdanění, myslí si, že větší šance na úspěch má on. "Důsledné trestání pracovitějších a vzdělanějších, to se tady bude určitě líbit. To mu (Svobodovi) určitě zvedlo šanci," uvedl Kalousek s ironií.

Do zápolení tří mužů se pokusí promluvit ještě poslankyně Michaela Šojdrová, jedna z mála žen, které se v této straně dokázaly dostat nahoru. Je stejně jako Čunek ze Zlínského kraje, a tak se budou "prát" o hlasy, což není výhodné ani pro jednoho.

O tom, že ve straně panuje napětí, svědčí i letáky, které se objevily mezi delegáty. Jeden z nich hlásá: Nevolte Svobodu, bere peníze charitě. Naráží na soudní spor o dům v Praze, který exministr vede s charitativní organizací.

Pro lidovce je sjezd zásadní. Nejen proto, že z partaje odchází Kalousek, který s sebou jistě odvede jak některé spolustraníky, tak voliče. Křesťanští demokraté si nemohou dovolit šlápnout při výběru lídra vedle. Jinak by se vůbec nemuseli dostat do Poslanecké sněmovny, i když mají pevné voličské jádro, a to zejména na jižní Moravě.

Hosté nedorazili

"Dusno" uvnitř KDU-ČSL zřejmě přispělo k tomu, že do Vsetína nepřijeli skoro žádní hosté - Václav Klaus, Mirek Topolánek i Jiří Paroubek se omluvili a poslali pouze zdravici. - více čtěte v článku Hosté se lidovcům omluvili. Klaus papežem, Paroubek kampaní

Starostka Vsetína Květoslava Othová vítá Jana Březinu

Ráno hrála v kulturním domě zahaleném do žlutého plátna folklorní skupina. Žlutá barva a plakáty s hesly "Zvol své evropské hvězdy", které připomínají, že už za týden se volí do Evropského parlamentu, zaplnily zdi jednacích sálů. Do žluté se oblékly i hostesky.

Delegáty sjezdu osobně uvítala vsetínská starostka Květoslava Othová. "Vítáme delegáty v tradičních valašských krojích, se slivovicí, klobásami, chlebem a cimbálovou muzikou," prozradila Othová a přiznala, že bude držet palce domácímu Čunkovi. Sjezd začal českou hymnou.

Pikantní je, že znesvářená strana se o smír pokusí v místě jménem Svárov. To má i symbolický význam pro Čunka. Když byl vsetínským starostou, díval se z oken své kanceláře na kulturní dům, kde se dnes rozhoduje, zda jeho kariéra ve vysoké stranické politice skončí.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue