Obáváme se, že prasečí chřipka zmutuje s ptačí, přiznal hygienik Vít

  • 24
Evropa má dosud 349 evidovaných případů prasečí chřipky, jeden z nich je v Česku. Roušky si ale nasazovat nemusíme, skupovat antivirotika také ne. "Tamiflu doma nemám ani já," přiznal v chatu se čtenáři iDNES.cz hlavní hygienik Michael Vít. Zneklidňuje jej však obava, aby nový chřipkový virus nezmutoval s ptačí chřipkou.

Svět už zaznamenal na třináct tisíc nakažených novou chřipkou, necelá stovka onemocnění podlehla. V Evropě zatím virus A(H1N1) nemá žádnou oběť. Od pondělí ale Česko patří k zemím, kde se nemoc objevila. Alespoň to potvrdily dva testy.

"První možná informace o podezření je cca do 24 hodin, pro potvrzení je nutno provést kultivaci viru a to je vyšetření, které opět trvá minimálně 24 hodin," odpověděl čtenářům iDNES.cz Vít. - čtěte Prasečí chřipka je v Česku, z New Yorku si ji přivezl mladý pilot

ODPOVĚDI MICHAELA VÍTA ČTĚTE ZDE

Nebezpečí se skrývá v již existujících virech a možných mutacích. "Chřipka je zoonosa čili onemocnění zvířat. Obava, která nás dnes zneklidňuje, je ta, abychom zamezili možné mutaci mezi tímto novým chřipkovým virem A/H1N1 a virem ptačí chřipky A/H5N1," vyjádřil Vít obavy z toho, jak se viry v budoucnu zachovají.

Pandemickou vakcínu zatím nemáme, o nákupu se jedná

Česko má k dispozici zásoby antivirotik pro 20 procent obyvatel. Léky mají podle víta prodlouženou expirační dobu na sedm let. "Že bychom prodali zásoby jinému státu, se neuvažuje," napsal Vít s tím, že se vždy musí zvažovat míra rizika pro občany. "Průměr zásob v EU je okolo 30 procent a jsou státy, které léky mají více než pro 50 procent obyvatel," podotkl hygienik.

Takzvanou pandemickou vakcínu zatím Česko nemá, o nákupu se jedná. "V případě pandemie se očekává dle různých předpovědí nemocnost mezi 30 až - dle některých odborníků - 50 procenty," upozornil Vít. Pokud by stát na takové nebezpečí nebyl připraven, znamenalo by to podle něj i ekonomický šok a snížení HDP o 2 až 3 procenta.

Stát směruje prevenci do dvou oblastí - kromě zajištění dostatečného množství antivirotik a pandemické vakcíny i třeba k uzavírání školek či omezujícím opatřením ve výrobě i službách.

V Česku se nachází jeden z výrobců chřipkových vakcín, který používá moderní výrobu. "Dá se předpokládat výroba pandemické vakcíny za přibližně 3 měsíce od doručení pandemického kmene," doplnil Vít.

Upozornil také, že výskyt nové chřipky neznamená nasadit si roušku. Její masové využití třeba v Mexiku mělo podle hygienika hlavně psychologický, nikoli ochranný účinek. Používání běžných chirurgických roušek se jako prevence podle Víta nedoporučuje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video