KLDR provedla pod zemí druhý jaderný test a vypálila tři rakety

  • 896
Severní Korea provedla druhou jadernou zkoušku. Otřesy zaznamenali geologové krátce před třetí ráno našeho času na stejném místě, kde se odehrál první nukleární test v roce 2006. Pár hodin poté ještě Pchjongjang odpálil tři rakety krátkého doletu. Kvůli jaderné zkoušce se mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN.

"Korejská lidově demokratická republika 25. května úspěšně provedla další podzemní jaderný test jako součást opatření na posílení její nukleární síly na každodenní sebeobranu," uvedla státní agentura KCNA.

O tom, kde zkouška proběhla, se agentura nezmínila. Jihokorejští seizmologové nicméně uvedli, že otřes zaznamenali poblíž města Kilju na severovýchodě země, kde se uskutečnila i první jaderná zkouška KLDR v říjnu 2006. - o jaderném testu v roce 2006 si přečtěte zde

Kim Čong-il se po měsících ukázal na veřejnosti (snímek z videozáběru)Jihokorejská meteorologická služba zachytila otřesy, které obvykle naznačují jaderný test, krátce před třetí hodinou ráno našeho času. Informaci vzápětí potvrdily i severokorejské úřady a po nich také Moskva. "Náš systém zaznamenal, že KLDR provedla jaderný test," uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Jaderný výbuch měl podle zdrojů z úřadu sílu asi 20 kilotun trinitrotoluenu (TNT). Což znamená, že byl asi desetkrát silnější než ten v roce 2006 a dosahoval rozměru výbuchu v Nagasaki na konci druhé světové války. Podle amerického geologického ústavu USGS dosáhly otřesy síly 4,7 stupňů Richterovy škály a vycházely z hloubky deseti kilometrů.

ZBRANĚ KLDR

Cesta Severní Koreje k nejničivějším zbraním

Pár hodin po jaderném testu Severokorejci podle agentury Jonhap vystřelili tři rakety země-vzduch s doletem 130 kilometrů ze základny na poloostrově Musudan na severovýchodě země. Ze stejného místa KLDR letos 5. dubna odpálila raketu dlouhého doletu. Na chystaný test upozorňovali Japonci už minulý týden. - o varování před raketami si přečtěte zde

Kvůli jaderné zkoušce se sejde RB OSN

Na jadernou zkoušku hned reagoval Bílý dům. "Severní Korea přímo zkouší mezinárodní společenství. Její chování zvyšuje napětí a podkopává stabilitu v severovýchodní Asii," uvedl prezident Barack Obama v oficiálním prohlášení.

CESTA K JADERNÉMU TESTU

9. října 2006 - KLDR provedla první test jaderné bomby.

13. února 2007 - Další kolo šestistranných rozhovorů skončilo dohodou.

14. července 2007 - KLDR uzavřela hlavní jaderný komplex v Jongbjonu.

27. června 2008 - KLDR odstřelem před televizními kamerami zničila chladicí věž svého hlavního reaktoru v Jongbjonu.

11. října 2008 - USA vyřadily Severní Koreu ze svého seznamu zemí podporujících terorismus.

8. prosince 2008 - V Pekingu začalo další kolo šestistranných rozhovorů. Dva dny nato bylo oznámeno, že uvízly ve slepé uličce.

Jeho ministerstvo zahraničí ale zkoušku ještě nepotvrdilo. Analyzuje data a na dalších krocích se domlouvá s partnery v šestistranných rozhovorech a s Radou bezpečnosti OSN.

Právě ta dnes kvůli testu zasedne k mimořádnému jednání, v New Yorku by mělo začít v deset hodin večer našeho času. O mimořádnou schůzku požádalo radu Japonsko.

Nový jaderný test znepokojil i Evropskou unii, prohlásil za české předsednictví šéf diplomacie Jan Kohout. - o reakcích na jaderný test KLDR si přečtěte zde

Po prvním testu uvalila Rada bezpečnosti na Pchjongjang sankce a západní mocnosti na něj vyvinuly diplomatický nátlak, aby svůj nukleární program zastavil.

Severokorejci pak zasedli ke zmíněným šestistranným rozhovorům s USA, Ruskem, Japonskem, Čínou a Jižní Koreou. Mocnosti Pchjongjangu nabídly výměnou za ukončení jaderného programu potravinovou a energetickou pomoc.

Rozhovory se zasekly na konci minulého roku. KLDR žádala, aby ji Spojené státy vyřadily z "osy zla". S tímto termínem přišel v lednu 2002 bývalý prezident George Bush a kromě KLDR do ní zařadil ještě Írán a Irák. Šlo o země, které podle něj podporují terorismu s a usilují o výrobu zbraní hromadného ničení.

Washington ale s vyřazením Pchjongjangu váhal, a tak se jednání zadrhla na mrtvém bodě. KLDR od rozhovorů definitivně odstoupila po dubnovém testu rakety dlouhého doletu.

KLDR usiluje o pozornost Obamy

Pchjongjang tehdy tvrdil, že vynesl na oběžnou dráhu komunikační satelit, svět to ale považoval za test rakety dlouhého doletu a Severní Koreu za to velká část mezinárodního společenství tvrdě kritizovala. OSN vyzvala ke zpřísnění sankcí vůči režimu. Před nedávnem Severokorejci pohrozili, že provedou další zkoušku, jestliže se jim Rada bezpečnosti za sankce neomluví. - o hrozbě KLDR si přečtěte zde

Podle analytiků stalinistický režim zesílil provokace, aby vylepšil své vyjednávací pozice vůči administrativě amerického prezidenta Baracka Obamy. Harašení zbraněmi režim používá vždy, když žádá ústupky.

Mapa KLDR

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue