U Plzně se uskutečnilo setkání vrtulníkových modelářů. | foto: Jaromír Pech, MF DNES

U Plzně létalo na třicet modelů vrtulníků, bavily dospělé i děti

  • 0
Měří přes metr, mizí v oblacích bílého kouře, ve vzduchu dělá stojky, létá hlavou dolů a když začne tancovat, diváci mají pocit, že se tahle přerostlá hračka každým okamžikem musí zřítit na zem a majitel si zbytky poveze domů v krabici od bot. Mistři dvou páček, kteří jimi na dálku řídí modely vrtulníků, však mají své stroje pevně v rukou.

U Plzně se uskutečnilo setkání vrtulníkových modelářů.Na tři desítky majitelů podobných vrtulníků z celé republiky si v sobotu dalo dostaveníčko na okraji Plzně. Na malém letišti předváděli, co dokáží se svými stroji, které přijdou na několik stovek korun, ale i desítek tisíc.

Štěpán Škorpil z Prahy začínal s rádiem řízenými modely bugin se spalovacími motory, dotáhl to až na čtvrté místo v republice. "Pak už to pro mě bylo moc jednoduché, přešel jsem k letadlům. Po dvou letech jsem si zkusil vrtulník a jsem u toho pět let. To je doba, aby se s ním člověk naučil létat. Pořád mě to s ním baví, protože se je se čemu učit. Dalších deset patnáct let mám ještě co vymýšlet, co zkoumat,“ vysvětluje Škorpil, co ho u téhle zábavy stále drží.

Navíc modely vrtulníků jsou každým rokem stále lepší, vyvíjejí se neustále dál a dál. "Pořád je co vylepšovat, ladit, vymýšlet. Je to neustále zábava. Hlavně v dnešní uspěchané době si malý elektrický vrtulník můžete vzít i na zahradu. Je to spojené třeba i s tím, že stroj třeba skončí v bazénu a vy se i vykoupete, když pro něj jdete,“ směje se Škorpil.

I když pro většinu modelářů je nejlákavější představa postavit si model úplně celý sám, spoléhá sev tomto odvětví většina na průmyslově vyráběné modely. U Plzně se uskutečnilo setkání vrtulníkových modelářů.

"Koupíte si krabici, postavíte ho, rozmyslíte si, jakou elektronikou ho vybavíte, aby vám to vyhovovalo, nastavíte, zalítáte a pak se učíte dál a dál ho ovládat. Jsou lidi, kteří vymýšlejí vlastní úpravy. Ale pro člověka, který o vrtulníku neví téměř nic, je hodně náročné ho jen sestavit,“ vysvětluje Škorpil. Výjimečné nejsou případy, že si absolutní nováček nechá stroj postavit a zalétat u profesionálů.

Diváci při sobotním setkání vrtulníkových modelářů mnohdy tajili dech, když stroj ve vzduchu dělal různé kotrmelce a přemety, chvílemi to vypadalo, že se zcela vymkl kontrole svého majitele a nastaly jeho poslední okamžiky. Žádný však nespadl na zem. Muži a kluci, kteří je řídili, měli vše pod absolutní kontrolou a stroje pokaždé měkce posadili na posekanou plochu letiště pro modely. Divákům předvedli více než tři desítky různých modelů vrtulníků.


Nejlepší videa na Revue