Horst Köhler obhájil post německého prezidenta už v prvním kole

  • 17
Němečtí poslanci a delegáti spolkových zemí zvolili prezidentem Horsta Köhlera. Stejně jako před pěti lety porazil v klání o hlavu státu Gesine Schwanovou. Získal 613 hlasů, přesně tolik, kolik ve sboru 1 224 volitelů potřeboval.

Dohromady 1 224 volitelů mohlo vybírat ze čtyř kandidátů, fakticky se však střetli jen dva adepti největších vládních stran. Köhlera oficiálně nominovala Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Uznávaného ekonoma podporovala také sesterská Křesťanskosociální unie (CSU), stejně jako liberální Svobodná demokratická strana (FDP) a uskupení Svobodní voliči. Dohromady tyto subjekty disponovaly těsnou absolutní většinou 614 hlasů, ke zvolení v prvním nebo druhém kole stačilo 613.

Odpoledne je fotbal, volba šla rychle

Před pěti lety Schwanová prohrála, když ji volilo 589 volitelů, pro Köhlera bylo 604. Letos dostala "jen" 503 hlasů. Média spekulovala, že delegáti zvolí Köhlera už v prvním kole, aby stihli odpolední finále fotbalové bundesligy.

Schwanovou podporovali kromě německé sociální demokracie (SPD) i Zelení. Postkomunistická strana Levice nasadila vlastního kandidáta, ten však byl bez šance.

Oslavy 60. let Spolkové republiky Německo u Reichstagu
Volby se konaly v den šedesátého výročí podpisu německé ústavy, což je chápáno jako datum vzniku Německa. Výročí se slavilo i v Reichstagu (foto Reuters)

První kolo volby začalo v poledne, ke zvolení bylo třeba nejméně 613 hlasů, tedy nadpoloviční většina všech delegátů. Proköhlerovský blok měl na papíře k dispozici 614 volitelů, v minulosti však často někteří volitelé hlasovali "neposlušně". Kdyby volba došla až do třetího kola, stačila by nadpoloviční většina všech volitelů.

Volby byly zároveň velkým testem pro spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou. V září se v Německu konají spolkové volby, kdyby Köhler nyní neuspěl, pozici Merkelové by to oslabilo.

PROFIL HORSTA KÖHLERA

Horst KöhlerHorst Köhler patří k politikům, těšícím se respektu a dobré pověsti i mimo svou mateřskou stranu. Zatímco loni se jeho pokus o obhajobu očekával, před pěti lety kandidaturou překvapil. Očekávalo se totiž, že do jara 2005 zůstane v čele Mezinárodního měnového fondu.

Köhler ale zariskoval a uspěl. Gesine Schwanovou porazil velmi těsně, získal o jediný hlas víc, než byla potřebná absolutní většina. Při vstupu do funkce rozvířil vody výrokem, že ekonomické rozdíly mezi někdejším východním a západním Německem jsou přirozené a je třeba je akceptovat. To politici odmítli.

Köhler se jako ekonom poměrně často vyjadřoval k hospodářské problematice, letos v březnu při výročním projevu mluvil o globální krizi. Apeloval na odpovědnost bohatých zemí za hledání řešení.

Není bez zajímavosti, že místo Köhlerova narození je předmětem sporů. Oficiálně spatřil světlo světa 22. února 1943 v obci Skierbiszów v dnešním Polsku. Před pěti lety ale Bild napsal, že existují náznaky původu z rakouského Sankt Pöltenu.

Köhler vystudoval na univerzitě v Tübingenu, od roku 1976 pracoval pro spolkové ministerstvo hospodářství. Od roku 1981 je členem CDU. Dále pracoval na spolkovém ministerstvu financí, podílel se na měnové unii obou německých států. Kromě MMF vedl i Evropskou banku pro obnovu a rozvoj.

Köhler je celkově pátým spolkovým prezidentem za stranu CDU. Z devíti německých poválečných prezidentů se stal čtvrtým, který dokázal svůj mandát obhájit. Je ženatý, s manželkou Evou Luisou má dvě děti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue