Radost hokejistů Chicaga.

Radost hokejistů Chicaga. | foto: Reuters

Chicago napotřetí zdolalo Detroit, Havlát po tvrdém střetu nedohrál

• 82
Hokejisté Chicaga jsou zpět ve hře o postup do finále Stanley Cupu. Po dvou porážkách z ledu Detroitu si v domácí aréně United Center připsali výhru 4:3 z prodloužení a snížili na 1:2 na zápasy. Blackhawks, kteří po likvidačním bodyčku Niklase Kronwalla přišli o forvarda Martina Havláta, si vypracovali vedení 3:0. Red Wings však dokázali srovnat, v prodloužení ale svou druhou trefou rozhodl Patrick Sharp.

Pro útočníka Martina Havláta skončilo třetí utkání finálové série Západní konference mezi Chicagem a Detroitem už ve 14. minutě.

Domácí Blackhawks vedli 2:0 poté, co se v 8. respektive 10. minutě prosadili Patrick Sharp s Andrew Laddem. Na trefě druhého jmenovaného forvarda se asistencí podílel i český reprezentant, jemuž se ovšem stal osudným následný střet u mantinelu s Niklasem Kronwallem.

Švédský bek atakoval Havláta loktem do obličeje v době, kdy měl skloněnou hlavu a zpracovával si v blízkosti modré čáry puk. Jeden z klíčových hráčů domácího mužstva poté zamířil rovnou do kabin, přičemž stejným směrem nakonec putoval i Kronwall vyloučený do konce zápasu.

Také v dalším průběhu se o klíčové okamžiky postarali zástupci švédského hokeje, tentokrát již ale šlo pouze o gólové situace. Nejprve náskok Blackhawks již po 45 vteřinách druhé hrací části navýšil na 3:0 zkušený Samuel Pählsson.

Vše tedy nasvědčovalo tomu, že Chicago jasně směřuje za snížením v sérii. Zkušení hráči Detroitu však nesložili zbraně a ještě v prostřední dvacetiminutovce vyrovnali stav na 3:3. První impuls k velkému zvratu ve vývoji skóre vyslal v 35. minutě při přesilové hře bek Nicklas Lidström.

Neuběhly ani tři minuty hry a střelu Briana Rafalského tečoval mimo dosah Nikolaje Chabibulina útočník Daniel Cleary. Srovnání na 3:3 pak zařídil 59 vteřin před druhým odchodem do kabin Jonathan Ericsson. Třetí hrací část, na jejímž startu v brance domácích nahradil Chabibulina střídající Christobal Huet, změnu stavu nepřinesla.

Utkání se tak přehouplo do nastavení, v němž se vyprodaná aréna United Center dočkala pouze necelých dvou minut hokeje. V čase 61:52 totiž vsítil svou druhou branku duelu domácí Patrick Sharp. Útočník Chicaga zakončoval do odkryté branky, když jej skvěle uvolnil před Chrisem Osgoodem operující Samuel Pählsson.

Výsledek:

Finále Západní konference:

Chicago-Detroit 4:3P (2:0, 1:3, 0:0 - 1:0)
9. a 62. Sharp, 10. Ladd (Havlát), 21. Pählsson - 35. Lidström, 38. Cleary, 40. Ericsson. Střely na branku: 27:30. Diváci: 22 678. Stav série: 1:2.