Peněz je málo, ale okruh kolem Prahy bude, tvrdí magistrát

  • 2
Pražský magistrát odmítá, že by výstavba silničního okruhu, který má z města odvést dálkovou dopravu, mohla být zastavena a zakonzervována. Obavy, že na stavbu nebude ve státním rozpočtu dost peněz, přednesl ve středu ve Sněmovně ministr dopravy Gustáv Slámečka.

"Ministerstvo dopravy nás ujistilo, že našich staveb se to nedotkne,“ tlumočil stanovisko magistrátu jeho mluvčí Jiří Wolf.
 
Podle Slámečky však může příští rok na dopravní stavby a jejich údržbu chybět přes padesát miliard korun.

Plánované pražské okruhy

vnitřní i vnější

Zakonzervování tak hrozí asi třem stovkám dopravních staveb po celé republice - například dálnici D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí, úseku budoucí dálnice D1 na severní Moravě nebo spojení Brna s Vídní přes Mikulov.

Na železnici budou peníze zřejmě chybět na modernizaci kolejišť v Břeclavi nebo na vylepšení tratě Praha-Libeň - Praha-Běchovice.

Na seznamu ohrožených staveb jsou prý úseky silničního okruhu 518, 519 a 520 z Ruzyně do Suchdola a dále do Březiněvsi a Satalic nebo napojení na okruh u Třebonic.

Výstavba dálnic v ohrožení

Z dálničního obchvatu kolem Prahy toho zatím moc hotového není. Jen menší části na západě a východě Prahy.

Proti úseku z Ruzyně do Březiněvsi navíc dlouhodobě bojují místní obyvatelé, kteří chtějí, aby byla stavba posunuta více na sever.

To však město odmítá. Slámečkova středeční tvrzení vycházela z aktuálního rozpočtu připraveného na příští rok.

Na dopravu by mělo jít necelých 37 miliard korun, což je zhruba stejná finanční injekce, jakou do komunikací poslal stát loni. Původně se však počítalo s větším balíkem peněz - s 45 miliardami korun. Podle Slámečky je nejvíce ohrožena právě výstavba a údržba silnic a dálnic.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue