Barmská televize vysílala záběry ze schůzky Su Ťij s velvyslanci Ruska, Singapuru a Thajska

Barmská televize vysílala záběry ze schůzky Su Ťij s velvyslanci Ruska, Singapuru a Thajska | foto: Reuters

Barmská junta opět vykázala diplomaty a novináře ze soudu se Su Ťij

  • 0
Barmská vojenská vláda opět zakázala diplomatům a novinářům sledovat proces s disidentkou Su Ťij. Včera přitom u soudu být mohli. Podle barmské opozice šlo jen o gesto. John Yettaw, který Su Ťij navštívil v domácím vězení a způsobil ji tak problémy, tvrdí, že ji chtěl upozornit na nebezpečí.

Čtvrtý den procesu se Su Ťij, která čelí obvinění z porušení podmínek domácího vězení, opět začal za zavřenými dveřmi věznice Insein v Rangúnu. Alespoň prozatím tak padla naděje, že se proces otevře veřejnosti. Svitla včera, když pětačtyřicetiminutové slyšení sledovalo 30 diplomatů a 10 novinářů. - o včerejším slyšení si přečtěte zde

Na opětovné vyloučení ambasadorů z procesu upozorňovaly úřady už včera. Až do dnešního rána ale nebylo jasné, zda do soudní budovy budou moct vstoupit novináři. Nakonec zůstaly dveře soudní místnosti zavřené i pro ně.

Podle opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) je chvilkové otevření procesu obvyklým trikem barmských generálů. Chtějí tím zlegalizovat soud a ukázat, že je vše v pořádku. "To, že v soudní místnosti na chvíli byli novináři a diplomaté, ještě neznamená, že je proces otevřený a spravedlivý," řekl mluvčí NLD Win Tin na stránkách Democratic Voice of Burma.

Chtěl jsem Su Ťij varovat, řekl Američan

Souběžně s přelíčením se Su Ťij se koná i proces s Američanem Johnem Yettawem, který 3. května přeplaval jezero Inya, nepozorovaně vnikl do domu disidentky a strávil v něm dva dny. Motivy činu, který může způsobit, že Su Ťij stráví dalších pět let za mřížemi, zatím nebyly jasné.

Američan se k nim poprvé vyjádřil až dnes během slyšení. "Přijel jsem do Barmy, abych upozornil úřady a Su Ťij na nebezpečí," řekl Yettaw u soudu s tím, že jí prý měla hrozit vražda. Za porušení imigračních zákonů a za vstup do zakázané zóny mu hrozí až pět let vězení. - o tajné návštěvě Američana si přečtěte zde

Su Ťij se objevila v barmských médiích

Barmská televize ukázala dům, kde je nyní vězněna Su Ťij

Po včerejším slyšení mohla Su Ťij také promluvit s velvyslanci Ruska, Singapuru a Thajska. Záznam ze schůzky včera odvysílala barmská státní televize MRTV a informoval o ní i vládní tisk.

Singapurský velvyslanec uvedl, že jim opoziční vůdkyně řekla, že "nechce využívat tohoto případu k útoku na barmské úřady" a že je s ní dobře zacházeno.

Podle barmské opozice využije junta soud k tomu, aby disidentku podržela pod zámkem až do příštího roku, kdy se v zemi konají volby. Su Ťij strávila v domácím vězení 13 z posledních 19 let. Poslední, šestiletý trest jí má vypršet 27. května. Do té doby bude chtít junta zřejmě vynést rozsudek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue