Tradiční prostor v médiích se málokdo odváží nevyužít.

Strany už útočí na voliče předvolebními spoty. Podívejte se

  • 240
Vstřícná gesta, sebevědomé tváře, přehled úspěchů a sliby do budoucna. Předvolební kampaň dnes začala i ve veřejnoprávních sdělovacích prostředích. Všechny politické strany kandidující do Evropského parlamentu dostaly v České televizi a Českém rozhlase prostor pro své spoty. Pro iDNES.cz klipy okomentoval politolog Josef Mlejnek a Ladislav Báča z reklamní agentury Ogilvy Group.

Spíše pro velké strany je tato část kampaně méně zajímavá, často zdůrazňují, že volební zisky nezvýší, probíhá v době, kdy televizi skoro nikdo nesleduje, a pouze stojí peníze. Proto se zaměřují na jiné formy komunikace s voliči.

Zákonem vyhrazený prostor v médiích se ale málokdo odváží nevyužít, proto nakonec většina stran své spoty dodá. Pravidlem to ale není - letos nestihla klipy odevzdat nejen Koruna Česká či Dělnická strana, ale i sociální demokraté či Libertas, přestože na internetu už své video mají.

Na diváky a posluchače se bude politická propaganda valit z obrazovek a rádií až do 3. června. Oslovili jsme už dopředu parlamentní strany a partaje, které uspěly v loňských evropských volbách, aby nám své klipy poskytly.

ČSSD zřejmě nepotřebuje přilákat voliče v oba volební dny - láká pouze na pátek 5. června. "ODS? Nejsme blázni," tvrdí ve spotu starší pár. "Potřebujeme přídavky, volíme ČSSD," říká spokojený otec rodiny. A předseda strany s Hradem za zády varuje: Nenechte se oklamat českou pravicí. 

Občanští demokraté se snaží využít mizející slávy z prvních měsíců českého předsednictví. ODS klip pojala jako přehlídku asi třiceti fotografií Mirka Topolánka ve společnosti předních světových a evropských státníků. "Podařilo se nám, že nás brali vážně," pochvaluje si expremiér, že mohl řídit půlmiliardovou Evropu.

Už v úterý představili svůj spot zelení. V reklamě si utahují z trapasu Kateřiny Jacques s biomasou a kritizují i prezidenta Klause za postoj proti Lisabonské smlouvě. - čtěte Zelení přetavili trapas Jacques ve videoklip 

Proti prezidentovi se ve svém klipu ostře vymezila i přední kandidátka KDU-ČSL Zuzana Roithová. V kresleném spotu se silueta Pražského hradu mění ve střílející Auroru s rudou vlajkou. "Všimli jste si, že ten, kdo střílí do Evropské unie, nenabízí jinou alternativu?" ptá se jednička lidovců.

Klip nové Evropské demokratické strany Jany Hybáškové, která minule kandidovala za SNK ED, představuje tváře strany a slibuje "evropeizaci českých poměrů".

Mobilizují i euroskeptici. Jana Bobošíková z koalice Suverenita vsadila na svou dřívější profesi a divákům se představila coby moderátorka. Vysvětluje, proč kandidovala v prezidentské volbě za komunisty, i když jí to mnozí vyčítají.

"A udělala bych to znovu, pokud by šlo o jediný způsob, jak zabránit dobytí Pražského hradu těmi, co škodí české státnosti. Toto už by bylo dávno podepsáno, protože na Hradě by neseděl Václav Klaus," říká a ukazuje tlustospis Lisabonské smlouvy.

Pozor, změna, upozorňuje zase poslanec Vlastimil Tlustý. Nekandiduje už za ODS, ale za Libertas. ODS podle něj zradila voliče, svůj program i prezidenta Klause. I jeho strana má boj proti Lisabonské smlouvě na čelném místě svého programu.

Na historické souvislosti vsadila KSČM. Klipem se prohánějí dva rytíři na koních a europoslanec Miloslav Ransdorf, který je zároveň historikem a filozofem, se zamýšlí nad tím, jak Češi už v minulosti navrhovali různé mezistátní mírové dohody, na které Evropa nebyla připravena. KSČM je sice proti Lisabonské smlouvě, není ale proti myšlence Unie, proto o ní v klipu mluví jako o "EU tolerance a porozumění".

SNK-ED vysílá do europarlamentu politologa z francouzského Dijonu Lukáše Macka. Toho podporují europoslanec Josef Zieleniec a prezidentský kandidát Jan Švejnar. "Lukáš je nesmírně energický a právem zdravě sebevědomý kandidát," říká v klipu Švejnar.

Netradičně pojala svoji prezentaci Demokratická strana zelených Olgy Zubové. Z předvolebních slibů si udělala legraci a voličům ironicky slibuje, že pokud budou volit stranu číslo 11, do konce života nebudou muset pracovat a budou se mít dobře.

Svobodní zase vsadili na animovaný vtip o ovečkách (národní státy), které do klecí lapá eurounijní mašina. Narazí až u českého berana, který se vzepře a všechny osvobodí. 

Pražská strana Věci veřejné ukazuje v dynamicky sestřihaném klipu své kandidáty, jak budou do úmoru pracovat pro blaho občanů. Dokonce i v noci, když spí.

Olga Sommerová a Ladislav Smoljak volí raději Starosty a nezávislé senátora Jaromíra Štětiny. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby oba umělci jen před pár dny nevystoupili na tiskové konferenci na podporu Strany zelených.

Liberálové.cz by rádi voliče oslovili s myšlenkou Spojených států evropských. Slibují "zrušíme Benešovy dekrety", z čehož by těžili restituenti z řad šlechty či sudetských Němců.

Moravané zase vsadili na nacionalistickou strunu. Specifickým moravským žargonem s českými titulky si stěžují na to, že je Češi okrádají a za uloupené peníze si v Praze budují metro. 

Nejdál zašla Národní strana s klipem zobrazujícím obtloustlé Romy, vybydlená ghetta a výzvy "Ne protežování cikánů" či "Konečné řešení cikánské otázky", která nepokrytě parafrázuje nacistické označení pro vyhlazování Židů. 

Spoty očima Ladislava Báči

Předvolební klipy okomentoval Ladislav Báča z reklamní agentury Ogilvy Group Czech Republic

Nikdo neočekával, že budeme kvalitou spotů nadšeni, což se také beze zbytku potvrdilo. Chceme-li být pozitivní, tak oceňme, že si politici alespoň uvědomili hranice svých hereckých schopností, a tudíž se nepouštějí do náročnějších hereckých výkonů.

Asi nejpodivnějším příspěvkem je spot strany Libertas, který vypadá jako opravdu hodně špatně natočené domácí video. Zároveň jako kdyby se autoři přesunuli do 50. let minulého století, kdy reklamní autoři věřili, že počet zmínek jména značky ve spotu je přímo úměrný jejímu pozdějšímu úspěchu. Počet provolání "Řešení je Libertas" a "Volte Libertas" je ojedinělý i na ta padesátá léta.

Za povšimnutí také stojí to, že plno politiků si neumí "obout boty voličů", a tak se vyjadřují spíše k problémům a věcem, které pálí je, a nikoliv voliče.

Proto Jana Bobošíková stále cítí potřebu nějak vysvětlit svoji prezidentskou kandidaturu za komunisty, ačkoliv na to již většina voličů dávno zapomněla. Nevím, jestli je to dobrý taktický tah, toto znovu vytahovat a připomínat.

Podobně působí projev pana Ransdorfa, který se míhá termíny jako "konfesijní mír", "Rudolfův majestát" či "mravní opravdovost". Volič si pak spíše připadá jak u maturity z dějepisu a souvislost s volbami do EP mu úspěšně uniká.

Velice plytce se tváří komunikace EDS Jany Hybáškové, kde na pozadí patetické muziky padají velice vágní a neurčité přísliby jako "zajistíme zájmy naší země". To SNK-ED se alespoň snaží vytvořit dojem, že oni se v "Evropě" (rozuměj - v bludišti evropských institucí) vyznají, a tudíž jsou schopni zastupovat naše zájmy efektivněji než ostatní.

Hlavním problémem všech je ale převažující nekonkrétnost jejich sdělení a příslibů, a proto většina spotů pouze sklouzne po povrchu zájmu voličů a skončí v hlubokém zapomnění.

Spoty očima politologa

Politolog Josef Mlejnek pro iDNES.cz předvolební spoty okomentoval.

ODS i ČSSD. Sázejí na jistotu. ČSSD z tohoto slova učinila svůj univerzální volební program kamkoliv, ODS svou prezentací sugeruje, že poté, co dokázala tři měsíce vládnout EU, dokáže vyřešit každý problém. Jistotou v nejistých časech tak v podání občanských demokratů mají být hlavně kontakty s evropskými politickým elitami, což je v politice ODS takřka "koperníkovský obrat". 

Strana zelených. Zatím jediný klip, který překračuje meze "home videa". Má to nápad, je to docela vtipné, i když z představy, že jsem součástí "jednoho velkého kultivovaného stáda", mi běhá mráz po zádech. Politický apel tak směřuje do prostoru vymezeného na jedné straně ruralismem, na druhé Káddáfím.

Demokratická strana zelených. Kdyby to bylo alespoň vtipné, šlo by to okomentovat jako z nouze ctnost. Ale když to vtipné není, tak to není vlastně nic.

KDU-ČSL. Lidovci patrně spoléhají na svůj tradiční elektorát, který by je při malé volební účasti mohl vynést až k hranici 10 %. Nikoho vlastně neoslovují, jen sdělují, že jsou tady.

KSČM. Pro komunisty platí to samé co pro lidovce (oni ale mohou pomýšlet na víc než na 10 %). Pochybuji, že uloví někoho na Vladimíra Remka. Zajímavý je důraz na toleranci EU – patrně tvoří součást snahy o zvýšení přijatelnosti komunistů v očích české veřejnosti s ohledem na možný vstup do vlády po podzimních volbách.

Libertas. Smutné konce televizního magnáta Železného, který s Tlustým předvádí "home video" – za málo peněz málo muziky. A jedním z tónů (strach z přistěhovalců) se Libertas začínají řadit ke krajní pravici, hned vedle Dělnické strany.

Suverenita. Jana Bobošíková zkouší oživit ty samé recepty, které ji posledně vynesly do Evropského parlamentu, ale zdá se, že letos už to nezabere – jde o zastaralý model s prošlou záruční lhůtou.

EDS. Solidně odvedená nuda. Jana Hybášková posbírala pár osobností, v případě Věry Jourové dosti problematických (byť bylo obvinění proti ní staženo), ale dohromady nevytvářejí žádný multiplikační efekt.

Svobodní. Mechanizovaný bubák "lisabonské" EU neudělá velký dojem ani v mateřské škole, nehledě na skutečnost, že tato cílová skupina ještě nemá volební právo.

Je dobře, že veřejnoprávní televize a rozhlas musí vysílat předvolební spoty stran?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 3. června 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 2719

ANO
ANO 1467


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue